Toppmöller je drahý. Klíčová otázka: Kde vzít peníze?

Jiří Šidliák
3. 7. 2008 0:00
Má fotbalový svaz na drahého zahraničního trenéra?
Svazová pokladna je skoro prázdná. Kde vzít na zahraničního trenéra?
Svazová pokladna je skoro prázdná. Kde vzít na zahraničního trenéra? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Šestapadesátiletý Němec Klaus Toppmöller je již druhý týden hlavním adeptem bývalého manažera fotbalové reprezentace Vlastimila Košťála na uvolněný post hlavního trenéra českého národního týmu.

Doposud však neřekl, kolik by takový zahraniční kouč fotbalový svaz stál a kde chce na jeho angažmá vzít.

„Otázku platu jsme zatím neřešili, nebyla k tomu vhodná příležitost. Nejprve je potřeba připravit model financování, a to nemohu sám," citoval Košťála v pondělí, krátce po úvodním setkání s Toppmöllerem, server Týden.cz. Svaz by údajně byl ochoten nabídnout zhruba sedm milionů korun za rok, přičemž německý kouč má požadavky mnohonásobně vyšší.

Čtěte také: Fotbaloví experti nechtějí za Brücknera cizince

Přestože se v posledních letech reprezentaci daří a pravidelně postupuje na závěrečné turnaje mistrovství Evropy i světa, podle informací zevnitř fotbalového svazu se zůstatky na zahraničních kontech limitně blíží nule.

Navíc již v letošním roce dosahuje deficit ČMFS výše sedmdesáti milionů korun. Ten sice nejspíš pokryje finanční injekce za Euro v Rakousku a Švýcarsku, na Toppmöllerův plat však těžko zůstane.

Otázkou financování zahraničního kouče se na svém úterním zasedání zabývala také svazová ekonomická komise. Její předseda Václav Chvála pro Aktuálně.cz přiznal, že by angažmá trenéra z ciziny nebylo jednoduché.

Peníze musíme najít jinde

„Pokud nám v ČMFS dramaticky vzrostou náklady, nebude to samozřejmě ideální. Budeme pak muset hledat jiné cesty," uvedl Chvála.

Finanční prostředky by podle něj mohl fotbalový svaz získat ze své dceřiné společnosti STES, případně by mohl oslovit sponzory.

Čtěte také: Kdo chce Brücknera? Košťál ne, uvítal by ho Kubíček

„Svazové hospodářství musíme rozdělit na dvě poloviny - ekonomiku STESu a ČMFS. Naše komise mluví do té druhé z nich. Pokud nám budou peníze chybět, je možné oslovit právě STES, případně nějakého sponzora, který by se na financování zahraničního kouče podílel," objasnil pražský funkcionář.

Chvála je zároveň členem třináctičlenného výkonného výboru, který bude 17. července o novém reprezentačním trenérovi rozhodovat. Jestli sám bude preferovat českého, nebo zahraničního kouče, však prozradit nechtěl.

Kdo chce vůbec cizince?

„Má to více hledisek, minimálně ekonomické a sportovní. Navíc já nejsem skalním příznivcem ani jednoho z těch navrhovaných trenérů."

Odborná komise cizince nechce, doporučila Jozefa Chovance.
Odborná komise cizince nechce, doporučila Jozefa Chovance. | Foto: Ondřej Besperát

Příliš se mu nezamlouvala ani varianta návratu kouče Karla Brücknera. „Velmi si ho vážím, a už kvůli tomu bych pro něj znovu ruku nezvedl," uzavřel Chvála.

K této možnosti se naopak kloní místopředseda ČMFS Jiří Kubíček, jenž byl úternímu jednání komise také přítomen a s drahým řešením angažování zahraničního trenéra nesouhlasí.

„Fotbalový svaz musí už příští rok snížit náklady asi o šedesát milionů korun a další rok znovu. Jinak by také mohlo hrozit, že pokud se neprobojujeme na mistrovství světa do Afriky, zkrachujeme," varoval sportovní ředitel Sigmy Olomouc.

Již dříve se proti angažování cizince vyslovili také odborníci z Technické komise ČMFS.

 

Právě se děje

Další zprávy