sid
13. 6. 2008 22:47
Nizozemsko - Francie 4:1 (1:0)
Dirk Kuyt neměl ani jisté místo v základu, nakonec právě on otevřel skóre.
Dirk Kuyt neměl ani jisté místo v základu, nakonec právě on otevřel skóre. | Foto: Reuters

Bern - Oslavu fotbalu s přehlídkou šancí i krásných gólu viděli diváci na stadionu v Bernu. Fotbalisté Nizozemí ve svém druhém utkání na Euru přejeli po Itálii také dalšího finalistu světového šampionátu v Německu.

Se šesti body vyhráli svou skupinu a do třetího zápasu už mohou nastoupit s klidným svědomím. To jejich francouzský soupeř zůstává na jednou bodu a k postupu potřebuje porazit Itálii. Navíc musí spolehát na to, že Nizozemci neprohrají s Rumuny.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Francie ve svém prvním utkání na šampionátu nikterak neoslnila a po bezbrankové remíze si připsala ze zápasu s Rumunskem jen bod. To Nizozemci si parádně poradili s Itálií a před pátečním duelem vedli tabulku skupiny C.

A přestože měli před vzájemným duelem lepší výchozí pozici, netaktizovali, a vrhli se hned od začátku do ofenzivy. Útočit však museli také Francouzi, pokud nechtěli spoléhat až na své poslední střetnutí v základní skupině proti Itálii.

Hned v desáté minutě se navíc po rohovém kopu prosadil hlavou Dirk Kuyt. Takový brzký gól většinou bývá ideálním kořením dobrého fotbalu. To se k radosti třiceti tisíc diváků potvrdilo.

Bránění není fotbalistům Nizozemí vlastní, a tak se i dále tlačili dopředu více než Francouzi. Jejich dalším pokusům však ke gólu chyběl potřebný klid či více štěstí.

Šance však měli i úřadující vicemistři světa. Ani jim se ale nevedlo je dotáhnout až do sítě a skóre zápasu zůstávalo stejné i v poločase.

Snad jediným nepěkným momentem první půle byl faul Makeleleho na van der Vaarta. Defenzivní záložník londýnské Chelsea za něj byl ve třiatřicáté minutě „odměněn" žlutou kartou.

Že je utkání stále málo ofenzivní se asi zdálo trenérovi „Tulipánů" Marco van Bastenovi, který do druhého poločasu poslal uzdraveného Arjena Robbena. Ten nahradil Engelaara.

Vyrovnat však mohl Thierry Henry, který v nadějné pozici pálil pouze do nizozemského obránce Ooijera. Francouzský útočník sice reklamoval ruku, kopal se ovšem pouze roh.

Přišly další nádherné trefy

Kanonýrovi Barcelony se nevedlo ani o pár minut později, když ho ideálně vysunul Malouda. Henryho oblouček ale pod břevno nezapadl a branku přeletěl.

A tak udeřilo znovu na druhé straně. Van Nistelrooy vysunul technickou parádou po křídle Robbena, ten nacentroval dalšímu střídajícímu hráči van Persiemu a forvard londýnského Arsenalu propálil se štěstím brankáře Coupeta.

Oranjes vedli o dvě branky, Francouzi se ale nevzdali. V 71. minutě zatáhl míč po pravé straně hříště Sagnol a jeho centr nasměroval do sítě Henry.

Souboj o míč v zápase Nizozemí - Francie.
Souboj o míč v zápase Nizozemí - Francie. | Foto: Reuters

Jen o minutu později ovšem Nizozemci měli znovu navrch o dva góly. Arjen Robben se v šestnáctce obtočil kolem obránce a zamířil svou dělovku přesně do šibenice. Nádherná trefa!

Že jsou „Tulipáni" v naprosté psychické pohodě dokázal také van Nistelrooy, který si všiml, že gólman Coupet je příliš daleko z branky a zkusil ho hlavou nachytat. K dalšímu gólu chyběl kousek.

Co se nepodařilo útočníkovi Realu, to dokázal jeho klubový spoluhráč Wesley Sneijder. Technicky vyspělý záložník napřáhl v nastaveném čase z více než dvaceti metrů a míč skončil až za zády francouzského brankáře.

Nizozemí si druhou tříbrankovou výhrou zajistilo první místo ve skupině C a jasný postup, navíc s impozantním skóre 7:1. Francouzi musí k postupu porazit Itálii a ještě spoléhat na to, že Rumunům se proti Oranjes nepodaří totéž.