Spartu srazila chyba Blažka. Protrápila se k remíze

6. 4. 2009 19:07
Sparta - Liberec 1:1
Důvod ke spokojenosti měli spíše hráči Liberce
Důvod ke spokojenosti měli spíše hráči Liberce | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Fotbalisté pražské Sparty v pondělní dohrávce 22. kola pouze remizovali s Libercem 1:1 a ztrátu na vedoucí Slavii, která prohrála v Olomouci, stáhli před derby na jedenáct bodů.

Hostující Slovan přežil šance letenského výběru z prvního poločasu a v 70. minutě se dostal zásluhou Keričovy teče a chyby gólmana Blažka do vedení. Alespoň remízu zachránil domácímu týmu o čtyři minuty později Kucka.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Zavřené tribuny za oběma brankami připomínaly trest, který má Sparta za vhození dýmovnice v duelu proti Brnu.

Domácí tým začal velmi aktivně a už série akcí z první desetiminutovky mohla měnit skóre, jenže to by se na sparťanské kopačky nesměla lepit střelecká nemohoucnost, kterou si pak během utkání ještě mnohokrát zopakovali.

Už ve druhé minutě pálil po závaru uvnitř šestnáctky Žofčák, ale míč srazili obránci na roh, hlavička Wilfrieda po rohu skončila mimo a souboj domácího útočníka s převahou libereckých zadáků byl podle sudího v rámci pravidel.

Hosté se probírali pomalu, domácí agresivní napadání jim dělalo problémy, a tak se před sparťanskou branku dostávali jen výjimečně. Jako poprvé se proti domácímu gólmanovi stejného příjmení zastřeloval bez úspěchu Blažek, ale to byla na dlouhé minuty jediná výraznější akce Libereckých.

Domácí převaha totiž pokračovala i v dalších minutách, stejně jako zmařené šance, případně nedotažené rychlé kombinace.

Po půl hodině Sparta znovu přidala na svém tlaku, jenže Kuckova dělovka mířila mimo, stejně jako Holendův hlavičkový pokus. Slovan zadní vrátka příliš neotvíral, ale stejně tak výjimečně se snažil o překvapení na druhé straně hřiště.

Keričova teč zaskočila Blažka

I po pauze zůstala Sparta aktivnější, ale její koncovka byla dál jalová. V 51. minutě sice Gebre Selassie na poslední chvílí odzbrojil Holendu, ale domácí nápor zřetelně uvadal.

V 55. minutě měli dokonce hosté velkou šanci skórovat, jenže Kerič nedokázal svůj sólový průnik před Blažka proměnit, protože ho domácí gólman skvěle vychytal.

Sparťanská hra však byla čím dál horší a hosté to rychle vycítili. Každou chvíli vyráželi k rychlým brejkům a jeden z nich našel domácí obranu v nedbalkách. V 70. minutě si naběhl Kerič na centr Vulina z levé strany a hlavou rozesmutnil domácí fanoušky.

Liberec ale nevedl dlouho, protože už po čtyřech minutách střídající Berger našel na hranici šestnáctky Kucku, po jehož střele s Košťálovou tečí míč přeplachtil do sítě překvapeného Zlámala.

Sparťanští trenéři okamžitě po vyrovnání stáhli obranu na tři beky a snažili se zápas zlomit ve svůj prospěch.

Křečovitá snaha jim ale kýžený vítězný gól nepřinesla, obránce Pražanů Kušnír při jednom z průniků ještě zkoušel nafilmovat faul, ale vysloužil si jen žlutou kartu a po čtvrtém napomínání v sezoně přijde o derby.

V úplném závěru se ještě blýskl liberecký gólman Zlámal, když vytáhl povedený trestný kop střídajícího Matušoviče.

Výsledek:
Sparta Praha - Liberec 1:1 (1:1)
Branky:
74. Kucka - 70. Kerič. Rozhodčí: Kovařík - Wilczek, Vysloužil. ŽK: Berger, Kušnír - Papoušek, Liška, Dejmek. Diváci: 6907.
Sparta: Jaromír Blažek - Kušnír, Řepka, Hubník, Pamič (74. Matušovič) - Žofčák, Kladrubský, Kucka, Zeman (60. Berger) - Holenda (68. Kulič), Wilfried. Trenér: Chovanec.
Liberec: Zlámal - Gebre Selassie, Dejmek, Košťál, Vulin - Papoušek (85. Radzinevičius), Gecov, Dočkal, Frejlach (64. Liška) - Kerič, Jan Blažek (82. Dort). Trenér: Škorpil.