Sparta vyhrála a přezimuje na čele ligy

ČTK, SportPlus
4. 12. 2006 19:09
Praha - Fotbalisté Sparty zvítězili v dohrávce 17. kola první ligy na Kladně 2:0 a o dva body předstihli na čele tabulky Slavii. Uvnitř: Galerie

SK Kladno - Sparta Praha 0:2 (0:1)

Sparta se na Kladně ujala vedení po Kolářově dorážce už v sedmé minutě. Ve druhém poločasu pojistil vedení Letenských první brankou ve sparťanském dresu po příchodu z Plzně Jan Rezek.

• Tabulku první ligy najdete ZDE

Domácí nastoupili do utkání zostra a od úvodního výkopu se vrhli na sparťanskou polovinu hřiště. Nechyběla jim rychlost a dravost, ale místo toho aby soupeře zaskočili, rychle inkasovali. V sedmé minutě se po Rezkově centru dostal k hlavičce Došek, jehož střelu ještě dokázal Kostolanský vyrazit, ale pouze ke Kolářovi a ten z osmi kroků napálil míč do sítě.

Snahu domácích sice gól nezlomil, ale jejich akce postrádaly finální přihrávku. Před sparťanskou šestnáctku doputoval míč vždy poměrně rychle, ale tam narazil na výborně hrající stopery. Ve středu hřiště působili domácí agresivněji, ale v útoku příliš nezlobili.

První významnější střelecký pokus přišel až ve 31. minutě po akci Radzinevičiuse, který prošel středem hřiště, jeho rána však mířila vysoko nad. Stejný hráč byl blízko vyrovnání ve 35. minutě, jenže centru přes celé trestné území se lekl a svůj pokus hlavou už nedokázal nasměrovat mezi tyče.

Hosté se po vedoucí brance více stáhli do defenzivy a Kostolanského už příliš neohrožovali. O přestávce ale zřejmě dostali od trenéra Bílka pokyny k větší aktivitě. Nejprve sice musel Blažek poprvé osvědčit svůj postřeh při ostré přihrávce Kousala z pravé strany, jenže z protiútoku přišel faul před domácí šestnáctkou a trestný kop Horvátha musel Kostolanský likvidovat jen s maximem úsilí. Při následném pokusu Došek hlavičkoval nad.

Tabulka střelců:

8 - Pecka (Ml. Boleslav), Došek (Sparta), Vlček (Slavia),
7 - Střihavka (Ostrava), Fořt (Slavia), Lafata (Jablonec),
6 - Džeko (Teplice), Gašparík (Most), Zelenka (Brno), Volešák (Č. Budějovice),
5 - Veleba (Kladno), Zápotočný (Liberec), Rajtoral (Ostrava), V. Schulmeister (Olomouc), Krbeček (Plzeň),
4 - Papoušek (Liberec), Polodna (Příbram), Fillo (Plzeň), Svátek (Č. Budějovice), Fenin (Teplice).

4 - Zlámal (Zlín).

Rozluštění tajenky o tom, kdo přezimuje v čele ligy, přišlo v 63. minutě. Kadlec prošel technickou parádou kolem Šimůnka a měl dostatek času, aby našel na druhé straně šestnáctky nabíhajícího Rezka a ten vstřelil svůj první ligový gól po letním příchodu do Sparty. Napravil tak situaci, která o pár minut dříve skončila jeho střelou do tyče, po níž sudí chybně odmával ofsajd.

Domácí se ani poté nevzdali útočení a po střelách Radzinivečiuse ohrozili Blažkovu branku, ale sparťané jistým krokem kráčeli za dvanáctým ligovým zápasem bez prohry pod trenérem Bílkem. Pokud získali míč, snažili se kombinovat uprostřed hřiště a mít hru pod kontrolou.

Domácí fanoušci se nakonec radovali alespoň z toho, že se poprvé po zranění hlavy vrátil na trávník jejich oblíbenec Simpson, který odehrál symbolicky poslední tři minuty utkání.

7. Kolář, 63. Rezek. Rozhodčí: Příhoda - Zlámal, Pelikán. ŽK: Killar - Rezek. Diváci: 3455.
Kladno: Kostolanský - Pončák (87. Simpson), Killar, Šimůnek, Drozd - Kratochvíl (55. Strnad), Cigánek, Šelicha, Kalina - Kousal (67. Kaciáň), Radzinevičius. Trenér: Koubek.
Sparta: Blažek - Pospěch, Drobný, Řepka, Kadlec - Kolář, Hušek, Horváth 89. Sylvestre), Matušovič (65. Kisel) - Došek, Rezek (78. Lustrinelli). Trenér: Bílek.

Slavia Praha - Baník Ostrava 2:1 (0:0)

Brankou Necida v nastaveném čase rozhodli fotbalisté Slavie Praha v posledním podzimním kole o svém vítězství 2:1 nad Baníkem Ostrava.

Hosté, kteří dohrávali od 21. minuty bez vyloučeného Besty, jen potvrdili, že proti Slavii se jim dlouhodobě vůbec nedaří. Slavia se díky výhře minimálně do pondělí posunula do čela prvoligové tabulky, odkud ji však po pondělní dohrávce sesadila pražská Sparta.

Stále bez čtveřice zraněných a potrestaného Dosoudila, ale již s uzdraveným Lukášek Jarolímem a Suchým začala Slavia v chladném odpoledni aktivně. Ale i hosté se snažili o otevřený fotbal a před brankou Slavie byli nebezpečnější než domácí před ostravskou. V koncovce však hostům chyběla finální přihrávka a klid.

V sedmé minutě Rajtoral poslal pas do volného prostoru na Mageru, ale ten v jasné příležitosti namířil vedle branky Kozáčika. V devatenácté minutě ale chyboval Hoffman, který nabídl míč Lukáši Jarolímovi, ten ovšem tísněn ani nevystřelil. O dvě minuty později nestačil Besta ve sprinterském souboji Vlčkovi a musel si vypomoci tím, že jej přidržel.

Rozhodčí Matějek ostravskému obránci bez váhání ukázal červenou kartu.

Ve 32. minutě měl Lukáš Jarolím na hlavičce vedoucí branku. Po centru Šventa střílel v pádu, ale brankář Raška bravurně míč vyrazil a Fořtova dorážka mířila vedle.

Pět minut před přestávkou přetáhl Švento centr až na nabíhajícího Dočkala, ten sice vypálil pohotově bez přípravy, ale namířil vedle.

Domácí kouč vysunul po přestávce Krajčíka do zálohy a v obraně hrála jen trojice. Právě Krajčíkovi však ve 48. minutě sebral míč Mičola a řítil se na domácí branku.

Chybu svého spoluhráče však s jistotou napravil Suchý a ostravského hráče čistě odzbrojil.

Na gól ale čekali diváci jen deset minut. Na dlouhý míč z hloubi pole si naběhl Vlček, nádherně se zbavil postupně Čoupka a Bystroně a střelou po zemi překonal Rašku.

Svou osmou ligovou střelou se tak dotáhl na Doška a Pecku na čelo tabulky kanonýrů. Z vedení se ale Slavia neradovala dlouho. Na centr Lukeše si v 62. minutě nejlépe naskočil Rajtoral a pátým gólem ve čtvrtém zápase vyrovnal.

V 75. minutě mohl strhnout vedení na stranu domácích opět Vlček, ale v jasné šanci napálil střelu jen do vybíhajícího Rašky. Ten se však zranil a místo něj musel na hřiště Buček. Domácí soupeře sevřeli, ale hosté dlouho odolávali. O sedmé výhře nad Baníkem v řadě rozhodl až v nastaveném čase střídající Necid, který zužitkoval Kalivodův roh.

Branka:
55. Vlček, 90+1. Necid. - 62. Rajtoral. Rozhodčí: Matějek - Hojsík, Pospíšil. ŽK: Fořt, Necid. ČK: 21. Besta (Ostr.). Diváci: 5283.
Slavia Praha: Kozáčik - Krajčík, Latka, Suchý, Hubáček - Dočkal (63. Kalivoda), L. Jarolím (82. Necid), Švec, Švento - Vlček, Fořt (63. Gaúcho). Trenér: K. Jarolím.
Ostrava: Raška (78. Buček) - Marek, Hoffman, Besta, Čoupek - Rajtoral, Bystroň, Slončík (46. Střihavka), Lukeš, Mičola (87. Svatonský) - Magera. Trenér: Večeřa.

Brno - Teplice 2:2 (0:0)

Brněnští fotbalisté v utkání 17. kola první ligy nad Teplicemi sice dvakrát vedli, ale nakonec se museli spokojit s remízou 2:2. Brňané v dramatickém utkání vstřelili první branku v 65. minutě Střeštíkem, ale Teplice odpověděli brankou Benáta.

Severočeši dokázali zareagovat i na trefu domácího Kuncla z 82. minuty, když jim tři minuty před koncem zařídil remízu exbrněnský útočník Kroupa. Tři ze čtyř branek vstřelili střídající hráči.

Oba týmy potkala před utkáním nepříjemné komplikace s brankářskými jedničkami. Nemocného brněnského Lejsala zastoupil Bureš, na druhé straně se do teplické branky místo Poštulky, kterému v minulém kole slávisté nasázeli čtyři góly, postavil Slavík. A oba náhradníci měli hned od úvodního hvizdu hodně práce.

Nejprve byl v permanenci brněnský Bureš. Už ve třetí minutě se na něj hnal po znamenité individuální akci, při které přešel tři protihráče, Fenin, ale střela teplického útočníka těsně minula branku. O chvíli později ten samý fotbalista netrefil branku po pohotové střele z voleje.

Zahanbit se však nenechali ani domácí a v roli hlavního spalovače šancí se ocitl René Wagner. Nejprve selhal při sólovém úniku z pravé strany, pak před prázdnou bránou minul míč na malém vápně a teplický gólman Slavík se proti němu vyznamenal i při jeho třetí jasné šanci, kdy zkušený brněnský forvard znovu promarnil výhodnou brejkovou situaci.

Brno se tlačilo do zakončení a hosté po dobrém úvodu vyklidili pole. Teplická brankářská dvojka ale potvrdila kvality i proti chytré střele Pavlíka. Severočeši ožili až po přestávce a hned při první akci střílel z voleje do boční sítě Štohanzl. Teplický záložník pak našel volného Džeka, ale jeho ránu zblízka reflexivně vytáhnul Bureš.

Hosté mohli zahozené tutovky hodně litovat, protože vzápětí na druhé straně udeřili domácí. Po akci střídajících hráčů se míč po zblokované střele ligového debutanta Kaloudy dostal ke Střeštíkovi a proti jeho křížné ráně neměl Slavík žádnou šanci. Teplické naděje vzápětí mohl pohřbít Zelenka, ale jeho střelu Slavík vyrazil a dobíhající Pacanda poslal svoji hlavičku vedle opuštěné brány.

Tepličtí se nevzdali a také jejich kouč Mareček si mohl při střídání gratulovat: Verbíř po chvíli pobytu na hřišti našel Džeka a po jeho skvělém centru přesnou hlavičkou sedm minut po nástupu na trávník vyrovnal Benát.

Strhující zápas ale ještě více gradoval. Osm minut před koncem se radovali Brňané, když na pas Oklešťka naběhl pravý bek Kuncl a pohotovou trefou mohl slavit první ligovou branku. Ani to ale Severočechy nepoložilo.

Kouč Mareček poslal na trávník svého dalšího žolíka Kroupu a bývalý brněnský hráč a syn legendárního útočníka místního klubu využil hlavou prostoru, který mu při standardní situaci daroval domácí kapitán Trousil. Tepličtí tak ani potřetí za sebou neodjeli z Brna s prázdnou.

Výsledek:
1. FC Brno - FK Teplice 2:2 (0:0)
Branky: 65. Střeštík, 82. Kuncl - 76. Benát, 87. Kroupa. Rozhodčí: Franěk - Filgas, Goňa. ŽK: Wagner, Střeštík - Lukáš. Diváci: 2740.
Brno: T. Bureš - Kuncl, Trousil, Pavlík - A. Besta, Pacanda (73. Večeřa), Polách (65. Kalouda), Siegl, Okleštěk - Wagner (56. Střeštík), Zelenka. Trenér: Mazura.
Teplice: Slavík - Valenta, Lukáš, Klein, Stožický - Doležal (81. Kroupa), Jirsák (69. Benát), Sabou, Štohanzl - Džeko, Fenin (71. Verbíř). Trenér: Mareček.

Sigma Olomouc - Mladá Boleslav 3:1 (1:0)

Olomoučtí fotbalisté završili ligový podzim vítězstvím 3:1 nad Mladou Boleslaví a od příchodu trenéra Vlastimila Petržely drží domácí neporazitelnost, kterou natáhli na šest utkání. Bez klíčových hráčů Kuliče, Matějovského nebo Pecky hosté na svého soupeře neměli, chvíli se vzmohli jen po Sedláčkově snížení, ale víc na Hané neukázali.

Petrželovo kouzlo je v domácím prostředí čím dál silnější. I když hosté nastoupili v rozklížené sestavě bez pěti mužů základní jedenáctky, po většinu první půle byli pod diktátem Sigmy. Oba týmy začaly aktivně, ale postupem doby se převaha přelila na domácí stranu.

Olomouc dominovala opět tím, co se týmu snaží vštípit trenér: běhavým a agresivním fotbalem. První šance se zrodila v deváté minutě, Michal Hubník pustil přetažený centr rozběhnutému Pulkertovi, který z druhé vlny ale trefil jenom Millerovu náruč.

Dalších dvacet minut se ještě hosté drželi, ale pak je draho přišel nedovolený zákrok Ševinského na pravém rohu pokutového území. Za faul Hubníka vyfasoval žlutou kartu, mnohem tvrdší trest však přichystal Janotka, který pravačkou míč parádně zatočil kolem zdi ke vzdálenější tyči.

Olomouc pak planě tlačila, ovšem v závěru půle mohla rivala dorazit. Během chvilky Miller zakročil proti Štěpánově sólu, Roman Hubník hlavou po rohu minul a jeho bratr Michal pro změnu přestřelil.

Ofenzivní nápady si domácí přinesli i z šatny. Jednoduchý kombinační fotbal s řadou narážeček jim další radost vynesl v 51. minutě, když agilní Pulkert nabil Michalu Hubníkovi a na jeho ránu pod břevno Miller přes vší snahu nedohmátl.

Boleslav se vzpamatovala teprve dvacet minut před koncem, ovšem Hanákům pak bylo úzko. Uhrinův tým postavil na nohy Sedláček, který unikl ofsajdové pasti a snížil. Během čtyř minut mohl dokonce srovnat, ale po Poláčkově rohu ve výskoku míč nasměroval nepatrně vedle tyčky.

Hosté hlavně ze standardních situací vyvolali před Vojáčkem pár rušných situací, konec jejich nadějí však učinil v 83. minutě Melinho, který středem hřiště prostrčil na střídajícího Schulmeistra a ten podél Millera rozhodl. Aplaus nadšených diváků málem zesílil ještě v nastavení, ale Randa po další bleskové akci poslal balon vedle.

Branka:
29. Janotka, 51. M. Hubník, 83. V. Schulmeister - 68. Sedláček. Rozhodčí: Jílek - Handlíř, Kocourek. ŽK: Flachbart - Vít, Ševinský, Rolko. Diváci: 4527.
Olomouc: Vojáček - Flachbart, R. Hubník, Horáček, Vepřek - Janotka, Randa, Melinho (88. Hořava), Štěpán (73. Rýdel) - M. Hubník (61. V. Schulmeister), Pulkert. Trenér: Petržela.
Mladá Boleslav: Miller - Ševinský, Rajnoch, Rolko, Palát - Sedláček, Abrahám, Vít (33. Šmerda), Poláček - Holub, Ordoš (61. Vaculík). Trenér: Uhrin.

SIAD Most - FK Jablonec 3:1 (2:0)

Fotbalisté Mostu uzavřeli letošní rok výhrou 3:1 nad Jabloncem a znovu se vzdálili sestupovým příčkám. O své zasloužené výhře rozhodli v severočeském derby už před přestávkou, dvoubrankové vedení pak dokázali udržet i přes trvalou jabloneckou snahu zápas ještě zdramatizovat.

Hosté nezačali v Mostu špatně, ale do kolen je srazila až příliš hrubá chyba jejich nejzkušenějšího hráče. Fukal na pravé straně nepochopitelně zaváhal a jeho výpadku využil Mendy, který prošel podél brankové čáry a po jeho zpětné přihrávce se dostal k míči Brzezina a bez větších obtíží z pěti metrů prostřelil Špita.

Domácí se chtěli asi svému soupeři vyrovnat, a tak jim po pár minutách hrubku vrátili, jenže hosté toho využít nedokázali. Lafata se sice dostal až před Vaniaka, ale dal si míč příliš daleko a branku už ohrozit nedokázal.

Most měl sice i nadále trochu navrch, ale do dalších šancí se nedostával. Mohli dokonce udeřit spíše hosté, protože ve 28. minutě se řítil k Vaniakovi jablonecký Petržela, ovšem napodobil spoluhráče Lafatu. Krátce poté ale předvedl nádhernou akci Gašparík, který tradičně utekl po své levé straně a jeho přihrávku zužitkoval Prášil v druhý gól.

Po přestávce se jako první z jabloneckých hráčů připomněl znovu kanonýr Lafata, ale jeho tvrdou ránu z dvaceti metrů pozorný Vaniak znovu chytil. Nastartoval tím oboustranně ofenzivní hru, z níž však znovu těžili Mostečtí: v 62. minutě po akci Schuta se Gašparík ještě neprosadil, ale dobíhající Zbončák přidal třetí gól.

Hosty ale vysoké vedení soupeře do kolen ještě nesrazilo a už o tři minuty později střídající Valenta znovu snížil na rozdíl dvou branek. Jablonec se pak za každou cenu snažil ještě zápas zdramatizovat, ale jejich snaha nebyla korunována šancemi, natož pak brankami.

Most se naopak snažil využít ofenzivu soupeře k brejkovým akcím, ale jeho hra se už soustředila především na udržení výsledku. Hosté se přes veškerou snahu už k ohrožení Vaniaka nedostali a Mostečtí zápas bez větších potíží dotáhli do vítězného konce, který jim připraví klidnější zimu. Současně potvrdili pověst týmu, kterému se daří především proti soupeři z první poloviny tabulky. Hosté po prohře přišli o možnost udržet kontakt s čelem tabulky.

Branka:
11. Brzezina, 33. Prášil, 62. Zbončák - 65. Valenta. Rozhodčí: Královec - Filípek, Jiřík. ŽK: Suchý, Procházka, Prášil, Škoda - Fukal, Baranek. Diváci: 4590.
Most: Vaniak - Prášil, Suchý (11. Krejčí), Procházka, Hainault, Zbončák - Mendy, Schut, Gašparík - Pešír (72. Škoda), Brzezina (77. Trubila). Trenér: Ščasný.
Jablonec: Špit - Petržela, Fukal, Zábojník (78. Smíšek), Jindřišek - Baranek, Loučka, Klapka (62. Valenta), Weber (70. Hloušek) - Nulíček, Lafata. Trenér: Rada.

Viktoria Plzeň - Marila Příbram 2:0 (1:0)

Plzeň se po čtyřech neúspěšných pokusech konečně dočkala domácího vítězství, když v neděli přehrála Marilu Příbram 2:0. Domácí poslal do vedení Fillo, pojistku přidal ve čtvrté minutě nastavení Krbeček. Hosté hráli od 32. minuty bez vyloučeného gólmana Pařizka.

Plzeň po dnešní výhře může v poklidu přezimovat ve středu tabulky, Příbram naopak tone na předposlední příčce a na jaře ji čeká boj o záchranu.

Domácí, kteří toužili na domácím hřišti po dlouhé době opět naplno zabodovat, dostali v úvodu hosty pod tlak. Dobře kombinující záložní řadu Plzeňských totiž vydatně podporovali útočnými výpady oba krajní obránci. Hosté si při zastavování akcí domácích hráčů často pomáhali fauly, z čehož Západočeši vytěžili množství standartních situací.

Přímý kop plzeňského Šímy vytěsnil hned v úvodu brankář Pařízek jen s námahou mimo tři tyče. Za chvíli domácí Jarolím unikl po pravé straně a zacentroval do pokutového území na Krbečka. Jeho hlavičku vyrazil vybíhající Pařízek jen před sebe, ale Martin Knakal, neprostřelil hradbu příbramských obránců.

Domácí se tak dočkali až po rohovém kopu Jarolíma, na který si naběhl Fillo a hlavičkou poslal míč přesně k levé tyči. Hosty obdržená branka donutila k větší aktivitě směrem dopředu a po Otepkově rohovém kopu hlavičkoval Navrátil jen těsně vedle levé tyče Daňkovy branky. Domácí brankář musel vážněji zasahovat až v polovině první půle, kdy zastavil Pennerovu bombu z dvaceti metrů.

Hosté však příliš otevírali zadní vrátka a na svou aktivitu doplatili ve 32. minutě, kdy Fillův brejk do rozhozené obrany zastavil faulem na hranici velkého vápna brankář Pařízek. Sudí Kovařík hostujícího gólmana vyloučil, a na hřiště se tak dostal náhradník Paleček. Příbram se v oslabení paradoxně zvedla a až do konce první půle byla domácím vyrovnaným soupeřem.

Ve druhé pětačtyřicetiminutovce se hosté pokoušeli vyrovnat. Často však ztráceli balony a domácí často útočili do otevřené obrany. Plzeňské vedení mohl pojistit agilní Fillo, jeho střela z levé strany malého vápna ale mířila těsně vedle vzdálenější tyče.

Většina domácích protiútoků však končila pokaženou finální přihrávkou, a tak hosté bojovali o vyrovnání až do konce hrací doby. Po centru Polodny z pravé strany vypálil z voleje před brankou osamocený Penner vysoko nad branku.

Na druhé straně domácí Jarolím o chvíli později netrefil ve stoprocentní šanci po přistrčení Malára Palečkovu branku. V poslední minutě základní hrací doby pálil agilní Polodna na hranici ofsajdu v záklonu pouze do Daňkovy náruče. Ve čtvrté minutě nastavení pak pojistil domácí výhru druhým gólem Krbeček, který hlavou dokončil akci Filla úspěšným přelobováním brankáře Palečka. Hosté po prohře čekají na výhru ze hřiště soupeře již dlouhých devatenáct střetnutí.

10. Fillo, 90.+4 Krbeček. Rozhodčí: Kovařík - Kubáň, Večeřa. ŽK: M. Knakal, M. Jarolím - Penner, Navrátil, Polodna. ČK: 32. Pařízek. Diváci: 3101.
Plzeň: Daněk - Limberský, Zakopal, P. Knakal, Šíma (65. Razím) - M. Knakal (80. Malár), Rada, M. Jarolím, Borek (46. Smola) - Fillo, Krbeček. Trenér: Levý.
Příbram: Pařízek - Podrazký (60. Halama), Navrátil, Formánek, Penner - Klesa (73. Lesák), Hašek, Otepka, Vošahlík (35. Paleček) - Polodna, Huňa. Trenér: Barát.

FC Slovan Liberec - Dynamo České Budějovice 2:0 (0:0)

Liberec měl v duelu s Českými Budějovicemi motivaci dopředu postaráno. Právě Jihočeši totiž v říjnu v domácím poháru pod Ještědem zvítězili a odstartovali tak krizi Severočechů. Na domácím týmu byla patrná touha prohru Dynamu vrátit, ale zároveň mu na hřišti chyběla lehkost, s níž by dokázal přejít přes poctivě bránící soupeře.

Slovan navíc už po čtvrthodině přišel o zraněného útočníka Blažka, který do té doby svým pohybem dělal obraně Dynama problémy. Liberec se usadil na polovině Českých Budějovic, ale na vyloženou šanci domácí čekali marně.

Ve 30. minutě se pohotovou rybičkou po Papouškově centru neprosadil Kostaričan Parks, pět minut před poločasem zamířil z trestného kopu těsně vedle bek Janů. Dynamo se k útočným výpadům vůbec nedostalo, hrozící brejky domácí likvidovali v samém zárodku. Ze standardní situace se neprosadil ani obávaný exekutor Volešák.

Domácí vytrvalou převahu přetavili ve vysněný vedoucí gól až deset minut po přestávce. Obránce Šinglár přesně ocentroval z pravé strany a hostující zadáky překvapil svým výpadem liberecký stoper Košťál, který využil nebývalé volnosti mezi stopery a zblízka napálil míč neomylně pod břevno.

Ani nepříznivý stav Jihočechy nevyprovokoval k větší útočné aktivitě, Dynamo jako by smířeně čekalo na další ránu. Ta přišla zanedlouho po první brance. Po rychlém výpadu z levé strany zkosil v pokutovém území střídající Žižka Papouška a z nařízené penalty kapitán Zápotočný pojistil liberecké vedení.

Zároveň se mohl radovat ze své páté letošní branky a potvrdil velký střelecký den domácích stoperů. Autor vedoucí branky Košťál čtvrt hodiny před koncem navíc hlavičkoval jen těsně vedle. I tak si ale domácí bez potíží své vítězství pohlídali a v závěru si mohli vychutnávat i aplaus publika.

55. Košťál, 64. Zápotočný z pen. Rozhodčí: Adámek - Chytil, Gallo. ŽK: Pospěch - Homoláč, Kladrubský, Peroutka, Volešák, Svátek. Diváci: 5645.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů - Papoušek, Frejlach (80. Sales), Bílek, Pudil - Blažek (16. Hodúr), Parks (57. Pospěch). Trenér: Lavička.
Budějovice: Filipko - Kladrubský, Horejš (61. Žižka), Homoláč, Peroutka - Plocek, Volešák, Dvořák (77. Mrkvička), Černý - Táborský (70. Jeslínek), Svátek. Trenér: Cipro.

1. FC Slovácko - FC Tescoma Zlín 0:0

Fotbalisté Zlína získali v 17. kole první ligy bod za bezbrankovou remízu na hřišti posledního Slovácka.

Zlín se tak posunul na čtrnácté místo tabulky před Příbram. Slovácko, které naposledy vyhrálo v úvodním kole právě ve Zlíně, zůstalo poslední.

Bitvu dvou nejhorších týmů v soutěži zahájilo Slovácko bez zraněných Vozábala s Němčickým. Hosté přišli už v sedmé minutě o Krause, jehož nahradil Zapletal. Ještě předtím mohla Tescoma prohrávat, když na Róthův roh vyskočil nejvýš Kúdela, brankář Zlámal ale stačil na jeho prudkou hlavičku zareagovat a vyrazil míč nad břevno.

Ani Zlín ale nezůstával pozadu. Gólmana Drobisze vystrašil Činčala, jenž křížnou střelou rozezvučel břevno. V 21. minutě pak zaútočil Opiela, jehož ve středu hřiště nezastavil Kúdela, zlínský špílmachr prostrčil míč Bačovi, jenže ten příležitostí pohrdl, takže Drobisz bez větších problémů míč lapil.

Vzápětí na druhé straně zahrozil dalekonosnou střelou Zeher, který jen těsně minul levou tyč. Po půlhodině hry zakončoval kombinaci domácích hráčů Görner, ve slibné pozici však trefil pouze hostujícího kapitána Švacha.

Čtyři minuty před koncem první půle udělali fotbalisté Tescomy při svém rohovém kopu chybu, kterou ale Ivana nedokázal využít. Útočník Slovácka po rychlém brejku neobešel Farbáka a nedostal se ani k zakončení.

V druhém poločase se převážně bojovalo mezi šestnáctkami. Domácí byli aktivnější, ale ke Zlámalovi se dostávali jen ztěžka. Proto zkoušeli štěstí z větší vzdálenosti; nejpilnější byl maďarský záložník Róth, jehož dělovku gólman Tescomy s vypětím všech sil vyrazil na roh.

V 79. minutě Róth nacentroval přesně na Bernardiho, ale ani ten Zlámala nepřekonal. V nastaveném čase ještě nebezpečně vypálil Ivana, ovšem ani on se do střelecké listiny nezapsal.

Domácí kouč Pavel Malura považoval dělbu bodů za spravedlivou. "Čekali jsme tuhý boj, a to se potvrdilo. Zlín hrál velice dobře, nepouštěl nás do kombinace. Oba celky si vypracovaly šance, ale ani jeden neměl potřebné štěstí," řekl novinářům Malura.

Slovácku citelně scházel tvůrce hry Martin Vozábal. "Potřebovali jsme někoho, kdo by vymyslel chytrou přihrávku. Proto jsem v průběhu zápasu vysunul do zálohy stopera Bernardiho a od té doby jsme se zlepšili," doplnil domácí kouč.

Malura od svého nástupu k týmu ještě neprohrál, ale ze čtvrté remízy za sebou rozhodně neměl radost. "Psychicky nám sice série bez prohry pomůže, ale v tříbodovém systému by bylo lepší, kdybychom dvakrát zvítězili a dvakrát zaváhali," poznamenal Malura.

Zlín se začíná pod vedením nového kouče Pavla Hoftycha zvedat herně i výsledkově. Po domácí výhře nad Brnem si dnes připsala Tescoma další bod. "S nerozhodným výsledkem jsme spokojení, i když jsme tady chtěli vyhrát. Ale bohužel jsme stejně jako Slovácko selhali v zakončení," posteskl si Hoftych.

Už v sedmé minutě musel střídat zraněného Krause. "Má svalové problémy, ale myslel jsem si, že to zvládne. V pátek na tréninku to vypadalo dobře, ale bohužel se to zhoršilo. Je to škoda, protože svou rychlostí a výbušností mohl nadělat domácím hodně problémů," dodal trenér Tescomy.

Rozhodčí: Jech - Tulinger, Košec. ŽK: Kaspřák, Kúdela, Lysoněk - Vrtělka, Bača, Vidlička. Diváci: 5335.
Slovácko: Drobisz - Kaspřák, Šuškavčevič, Bernardi, Lysoněk - Racko (71. Filipský), Kúdela (82. Vrána), Görner (57. Šimáček), Róth - Zeher, Ivana. Trenér: Malura.
Zlín: Zlámal - Vidlička, Švach, Farbák, Červenka - Kraus (7. Zapletal), Vrtělka, Opiela, Lukaštík (64. Šmahaj) - Bača, Činčala (90. Ditrich). Trenér: Hoftych.