Sparta v generálce rozstřílela Chotěbuz, Baník selhal

Aktualizováno 18. 7. 2015 19:56
Výsledky přípravných fotbalových zápasů.
Letní sparťanská posila Marco Paixao se v zápase trefila hned třikrát.
Letní sparťanská posila Marco Paixao se v zápase trefila hned třikrát. | Foto: Milan Kammermayer

Chotěbuz - Fotbalistům pražské Sparty se vydařila ligová generálka a v Německu porazili Chotěbuz jasně 6:2. Hlavní postavou přípravného utkání byl Portugalec Marco Paixao, který už v prvním poločase nastřílel hattrick a po změně stran ještě připravil čtvrtý gól další letní ofenzivní posile Kehindemu Fataiovi.

Naopak prověrka hráčů Ostravy na úvod podzimní části nejvyšší soutěže skončila blamáží. Baník ve svém premiérovém utkání na Městském stadionu ve Vítkovicích, který se v nastávající sezoně stane jeho ligovým domovem, podlehl o soutěž níže hrající Karviné 0:3 a za špatný výkon mohl zaplatit i výraznější porážkou.

Sparta udeřila hned na začátku

Sparťan Paixao otevřel proti německému soupeři skóre už v páté minutě po přihrávce Dočkala. Třetiligový německý tým za čtvrt hodiny zásluhou Hübenera srovnal, ale Spartě brzy vrátil vedení Paixao, jenž v nastavení první půle dokonal premiérový hattrick v letenském celku. Třicetiletý fotbalista v pěti přípravných duelech zaznamenal šest gólů a zatím výborně zastupuje zraněného kapitána Lafatu.

Paixao v 52. minutě místo svého čtvrtého zásahu dopřál gólovou radost střídajícímu nigerijskému spoluhráči Fataiovi. Chotěbuz se zmohla jen na snížení Breitkreuze a v závěru korunovali sparťanský triumf dalšími dvěma brankami Hušbauer se Slovákem Breznaníkem.

Fanoušci Baník vypískali

Tisícovka baníkovských fanoušků na hlavní tribuně ve Vítkovicích vypískala domácí fotbalisty už v poločase, po kterém ztráceli o dva góly. "V prvním poločase se mi chtělo plakat. Chtěli jsme začít aktivně, dravě, agresivně. Nic z toho ale v naší hře nebylo. První poločas nám absolutně nesedl," řekl novinářům ostravský trenér Radomír Korytář.

Sestava, která se v prvním ligovém utkání proti Brnu už neměla příliš lišit, druholigovému soupeři nestačila. Karviná kromě tří vstřelených gólů ještě několik šancí zahodila. Korytář přiznal, že katastrofální výkon ho složením jedenáctky možná donutí ještě výrazně zamíchat.

"Jsem za to zodpovědný já a vyvodím také důsledky. Výkony všech hráčů si vyhodnotím a rozhodně v Brně nastoupí jiná sestava. Někteří hráči hráli tak, jako by měli předem své místo v základní sestavě jisté. Proto to tak vypadalo. Třeba Kukec byl jeden z nich," nebál se být Korytář konkrétní a chorvatského záložníka podrobil jmenovité kritice.

Na celkové bídě Ostravy se svezl i testovaný záložník Martin Vyskočil, který až na jednu střelu vedle ničím nezaujal a v 66. minutě ho nahradil Staško. Tím pravděpodobně skončila i jeho zkouška v klubu.

Korytář doufal, že po nepovedené generálce se přístup jeho celku v Brně o sto procent zlepší. "Věřím, že naše hodně špatná hra v prvním poločase nám v úvodním ligovém kole v Brně pomůže," řekl Korytář.

Přípravné fotbalové utkání:

Energie Chotěbuz - Sparta Praha 2:6 (1:3)

Branky: 21. Hübener, 66. Breitkreuz - 5., 25. a 45.+1 Paixao, 52. Fatai, 87. Hušbauer, 89. Breznaník.

Sestava Sparty: I. poločas: Bičík - Mareček, Brabec, Holek - Steinhöfer, Matějovský, Vácha, Dočkal, Frýdek - Paixao, Krejčí. II. poločas: Štěch - Mareček, Holek, Costa - Steinhöfer (65. Konaté), Dočkal, Vácha, Hušbauer, Breznaník - Fatai, Paixao (65. Litsingi). Trenér: Ščasný.

Zbrojovka Brno - Werder Brémy 0:2 (0:1)

Branky: 33. Gebre Selassie, 68. Bartels.

Zahajovací sestava Brna: Melichárek - R. Buchta, P. Buchta, Košťál, Keresteš - Vávra, Zavadil, Chrien, Malík, Michal Škoda - Řezníček. Trenér: Kotal.

Ostrava - Karviná 0:3 (0:2)

Branky: 8. Dreksa, 35. Budínský, 77. Fiala. Rozhodčí: Cieslar - Priesol, Mikeska. Diváci: 1025.

Sestava Ostravy: Pavlenka - Vengřinek (46. De Azevedo), Frydrych, Kouřil, Holzer (46. Helešic) - Šichor (87. Kaša), Matěj (37. Foltyn) - Vyskočil (66. Staško), Kukec (78. Mišák), Mondek - Narh (71. Alispahič). Trenér: Korytář.

FK Jablonec - FK Varnsdorf 1:0 (1:0)

Branka: 33. Novák.

Sestava Jablonce: V. Hrubý (46. Bárta) - Karavajev, Pernica, M. Kysela, Novák (46. Romera) - Hübschman - Masopust (46. Tecl), Greguš (64. Rossi), Pospíšil (64. V. Vukadinovič), Crnkič (46. Trávník) - Wágner (64. Martin Doležal I.). Trenér: Šilhavý.

Bohemians Praha 1905 - FK Pardubice 1:0 (0:0)

Branka: 55. Schick.

Sestava Bohemians: Zlámal - Pauschek (69. Hašek), Škerle (64. Gajič), Šmíd, Šírl - Bartek (58. Mosquera), Jindřišek, Jirásek, Acosta (80. Mikuš) - Čížek (82. Havel) - Schick (61. Akulinin). Trenér: Pivarník.

1. FK Příbram - Graffin Vlašim 5:0 (2:0)

Branky: 7. Pilík z pen., 40. Štípek, 67. Rezek, 73. Bednář, 79. Barák.

Sestava Příbrami: Hruška (46. Švenger) - Rys, Zápotočný (67. Tregler), Dosoudil (46. Hájovský), Divíšek (62. Končal) - Štípek (70. Barák), Suchan (46. Rezek), Hnaníček, Krameš (54. Jiří Mareš), Pilík - Bednář (75. Brandner). Trenér: Tobiáš.