Sparta se lepší: Porazila Sofii góly Bergra a Wilfrieda

Red Spo, ČTK
4. 7. 2009 21:43
Sparta Praha - CSKA Sofia 2:0 (2:0)

St. Veit - Fotbalisté pražské Sparty napravili své zaváhání ze čtvrtečního přípravného utkání s Olimpijí Lublaň.

Po přesvědčivé výhře 2:0 nad bulharským vicemistrem CSKA Sofia se na rakouském soustředění vrátili na vítěznou vlnu v testovacích zápasech.

Sparťané dnes v městečku St. Veit předvedli po všech stránkách kvalitnější výkon, který podpořili přesnými trefami Bony Wilfried a kapitán Patrik Berger. Trenéra Jozefa Chovance potěšilo hlavně to, že se dařilo sestavě, s níž zřejmě vyrukuje i do soutěžní sezony.

"Je vidět, že když jsme kompletní, tak jsme schopni předvádět kvalitní fotbal. Je dobře, že kluci hráli s chutí," řekl Chovanec po utkání.

Slavia rozstřílela Brno a vyhrála turnaj v Čelákovicích
Slavia v přípravě nezaváhala. Sparta podlehla Lublani

Zatímco proti Lublani, nováčkovi slovinské ligy, sparťané vyrukovali v obou poločasech s odlišnými sestavami a nesourodá hra trpěla řadou nepřesností, s papírově silnějším CSKA Sofia se jejich výkon zvedl.

Přímý souboj českého a bulharského vicemistra vyzněl jasně ve prospěch Sparty. "S Lublaní jsme dostali trochu facku a je dobře, že jsme se z toho dokázali rychle oklepat. Asi nám pomohlo i to, že jsme dnes byli trochu odpočatější, přece jen tréninky už nejsou tak tvrdé a měli jsme lehčí nohy, což se projevilo na našem lepším pohybu," uvedl záložník Igor Žofčák, který v druhém poločase nastřelil tyč.

"Naše výhra mohla být mnohem výraznější, šancí jsme měli spoustu. Po dnešku nás tak může mrzet jenom koncovka," poznamenal Žofčák.

Wilfried se trefil hlavou

Pražané o svém triumfu rozhodli už v první půli. Po Bergrově promarněné šanci se právě po jeho rohovém kopu v 22. minutě prosadil hlavou Wilfried. Sparťanský kapitán pak deset minut před poločasem využil práci útočníka Holendy, který donutil ke špatnému odkopu brankáře Sofie a Berger pak z 25 metrů lehce trefil opuštěnou bránu.

Niklas Hoheneder
Niklas Hoheneder | Foto: AC Sparta Praha

Dalšími možnostmi už sparťané pohrdli, i když třeba šance Žofčáka, střídajícího Vacka nebo Holendy byly vyložené. "Ale na to, v jaké fázi přípravy se nacházíme, to bylo dobré. Na odstranění podobných nedostatků je ještě čas," reagoval Chovanec.

Ten už po čtvrteční prohře avizoval, že končí s experimenty a v dalších duelech se už bude zaměřovat na souhru ideální sestavy. Složení dnešní základní jedenáctky se zřejmě bude už hodně blížit té, která vyběhne za tři týdny k prvnímu ligovému zápasu.

Trenéři Sparty přitom do ní nasadili jedinou letní posilu, rakouského defenzivního hráče Niklase Hohenedera, který je sice stoper, ale dnes se představil jako alternativa na post defenzivního záložníka, kde letenským vypadli zranění Kladrubský, Kucka a Hušek.

Střeštík a Kalouda zaostávají

"A Niklas v záloze obstál. Dá nám to další možnosti," uvedl Chovanec. Radost mohl mít i z toho, že kvalita sparťanské hry neutrpěla ani tím, když v druhém poločase Pražané přešli z rozestavení 4-4-2 na 4-5-1.

Sestava Sparty se až na nasazení Hohenedera hodně podobala té, která vybíhala i do jarních zápasů. Chovanec lituje jen toho, že do hry nemůže stále nasadit lehce zraněného sedmnáctiletého útočníka Václava Kadlece.

I když do zahájení nového ročníku ještě zbývá hodně času, dá se vysledovat také to, že v boji o základní sestavu lehce ztrácejí nové akvizice do záložní řady - Luboš Kalouda z CSKA Moskva a Marek Střeštík z Brna.

"Ale na takové prognózy je ještě brzy. Navíc nás můžou potkat nějaká zranění a všechno se může rychle změnit," upozornil Chovanec.

V dalším přípravném utkání ve středu proti slovinské Lendavě navíc prý zase chce v akci vidět hráče, kteří dnes šanci nedostali nebo zasáhli do hry až v průběhu zápasu.