1. 4. 2009 23:55
Konečné výsledky kvalifikace na MS
Španělé v kvalifikaci pošesté neprohráli.
Španělé v kvalifikaci pošesté neprohráli. | Foto: Reuters

Praha - Španělští fotbalisté ve středu opět dokázali zvítězit v kvalifikačním uktání o Mistrovství světa v Jihoafrické republice 2010, když gólem v nastavení zdolali domácí Turecko.

Mistři Evropy v zápase dokonce brankou Senturka prohrávali, avšak v 63. minutě z penalty Xavi srovnal a v nastavení strhl vítězství na stranu hostů Riera.

Španělé tak vedou pátou skupinu skupinu bez ztráty bodu. Naposledy v reprezentačním utkání prohráli v listopadu roku 2006, kdy podlehli Rumunsku.

V "české" kvalifikační skupině rozdrtilo doma Polsko San Marino 10:0 a Severní Irsko si poradilo se Slovinci na domácí půdě 1:0. Na prvních dvou místech se tedy po dnešních zápasech hřejí právě Severní Irové a Slováci.

Pouze remízu si připsali doma Italové, kteří nedokázali porazit Irsko a uhráli jen remízu 1:1. Irové si tak stále drží dvoubodový odstup právě za vedoucími Italy. Ostrovní celek zachránil v 89. minutě Keane.

Ruskému týmu se podařilo těsně porazit outsidera z Lichtenštejnska na jeho hřišti. Díky brance Zyrjanova ze závěru prvního poločasu se svěřenci Guuse Hiddinka vklidu udrželi druhé místo čtvrté skupiny za Německem, které na půdě Walesu vyhrálo 2:0.

Maltský brankář Haber nedokázal zabránit gólu Maďarska z přímého kopu.
Maltský brankář Haber nedokázal zabránit gólu Maďarska z přímého kopu. | Foto: Reuters

V šesté skupině Anglie ve Wembley přešla přes Ukrajinu 2:1 a drží si vedení ve skupině. O tři body zpět za Albionem figuruje Ukrajina a také Chorvatsko, které vyhrálo v Andoře 2:0.

Rovněž Holanďané bez problému kráčejí za postupem, když doma porazili Makedonii 4:0 a na druhé Skotsko mají náskok pěti bodů.

Výhru si také připsaly týmy Estonska, Běloruska a Bulharska, avšak jejich šance na postup na závěrečný turnaj jsou spíše minimální.

Ve druhé skupině si udržely vedení týmy Řecka a Švýcarska, které doma zvítězily a mají v čele tabulky shodně 13 bodů.

Maďarský tým se dostal díky dnešnímu vítězství na první příčku v první skupině, z níž jej však o několik desítek minut později sesadilo Dánsko, které doma porazilo Albánii 3:0.

Utkání kvalifikace fotbalového mistrovství světa:

Skupina 1:

Budapešť: Maďarsko - Malta 3:0 (1:0)

Branky: 6. Hajnal, 80. Gera, 90.+3 Juhasz. Rozhodčí: Suchina (Rus.).

Kodaň: Dánsko - Albánie 3:0 (2:0)

Branky: 31. Andreasen, 37. Larsen, 80. Poulsen. Rozhodčí: Skomina (Slovin.).

Riga: Lotyšsko - Lucembursko 2:0 (1:0)

Branky: 44. Žigajevs, 75. Verpakovskis. Rozhodčí: Aydinus (Tur.).

Ženeva: Švýcarsko - Moldavsko 2:0 (1:0)

Branky: 20. N'Kufo, 53. Frei. Rozhodčí: Rocchi (It.).

Heraklion: Řecko - Izrael 2:1 (1:0)

Branky: 32. Salpigidis, 67. Samaras z pen. - 59. Barda. Rozhodčí: Benquerenca (Řec.).

Skupina 3:

Praha: Česká republika - Slovensko 1:2 (1:1)

Branky: 30. vlastní Škrtel - 22. Šesták, 83. Jendrišek. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Ibaňez, Jimenez (všichni Šp.). ŽK: Škrtel, Štrba, Šesták (všichni SR). Diváci: 14.956.

Kielce: Polsko - San Marino 10:0 (4:0)

Branky: 18., 60., 71. a 81. Smolarek, 1. a 27. Boguski, 43. R. Lewandowski, 51. Jeleň, 62. M. Lewandowski, 88. Saganowski. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.).

Belfast: Severní Irsko - Slovinsko 1:0 (0:0)

Branka: 73. Feeney. Rozhodčí: Yefet (Izr.).

Skupina 4:

Vaduz: Lichtenštejnsko - Rusko 0:1 (0:1)

Branka: 38. Zyrjanov. Rozhodčí: McKeon (Ir.).

Cardiff: Wales - Německo 0:2 (0:1)

Branky: 11. Ballack, 48. vlastní Williams. Rozhodčí: Hauge (Nor.).

Tallinn: Estonsko - Arménie 1:0 (0:0)

Branka: 83. Puri. Rozhodčí: Zimmermann (Švýc.).

Istanbul: Turecko - Španělsko 1:2 (1:0)

Branky: 26. Semih - 63. Xabi Alonso z pen., 90.+2 Riera. Rozhodčí: Riley (Angl.).

Zenica: Bosna a Hercegovina - Belgie 2:1 (2:0)

Branky: 12. a 15. Džeko - 88. Swerts. Rozhodčí: Hriňák (SR). ČK: 61. Witsel (Belg.).

Skupina 6:

Almaty: Kazachstán - Bělorusko 1:5 (1:0)

Branky: 10. Abdulin - 53. a 63. Kalačev, 48. Hleb, 57. Stasevič, 88. Rodionov. Rozhodčí: Jech (ČR).

Andorra la Vella: Andorra - Chorvatsko 0:2 (0:2)

Branky: 15. Klasnič, 35. Eduardo. Rozhodčí: Trattou (Kypr).

Londýn: Anglie - Ukrajina 2:1 (1:0)

Branky: 29. Crouch, 85. Terry - 74. Ševčenko. Rozhodčí: Bo Larsen (Dán.).

Skupina 7:

Klagenfurt: Rakousko - Rumunsko 2:1 (2:1)

Branky: 26. a 44. Hoffer - 26. Tanase. Rozhodčí: Thomson (Skot.).

St. Denis: Francie - Litva 1:0 (0:0)

Branka: 75. Ribéry. Rozhodčí: Webb (Angl.).

Sofia: Bulharsko - Kypr 2:0 (1:0)

Branky: 8. Popov, 90.+4 Makriev. Rozhodčí: Ingvarsson (Švéd.).

Tbilisi: Gruzie - Černá Hora 0:0

Rozhodčí: Malcolm (Sev. Ir.).

Bari: Itálie - Irsko 1:1 (1:0)

Branky: 10. Iaquinta - 89. Keane. Rozhodčí: Stark (Něm.). ČK: 5. Pazzini (It.).

Skupina 9:

Amsterodam: Nizozemsko - Makedonie 4:0 (3:0)

Branky: 15. a 41. Kuijt, 25. Huntelaar, 87. Van der Vaart. Rozhodčí: Rasmussen (Dán.).

Glasgow: Skotsko - Island 2:1 (1:0)

Branky: 39. McCormack, 65. Fletcher - 54. Sigurdsson. Rozhodčí: Einwaller (Rak.).

1. Nizozemsko 5 5 0 0 12:1 15
2. Skotsko 5 2 1 2 4:6 7
3. Island 5 1 1 3 5:8 4
4. Makedonie 4 1 0 3 2:7 3
5. Norsko 3 0 2 1 2:3 2