28. 6. 2009 17:37
Jižní Afrika - Španělsko 2:3pp (0:0)
Teko Modise bojuje o míč se Sergiem Busquetsem
Teko Modise bojuje o míč se Sergiem Busquetsem | Foto: Sport

Rustenburg - Fotbalisté Španělska porazili v nedělním utkání Konfederačního poháru o třetí místo Jižní Afriku 3:2 po prodloužení a slaví zisk bronzových medailí.

Hrdinou střetnutí se stal záložník Xabi Alonso, který vstřelil rozhodující branku svého týmu.

Vítěz celé soutěže bude znám až ve večerních hodinách, kdy se ve finálovém střetnutí utká Brazílie s USA.

Španělé již před úvodním výkopem avizovali, že boj o třetí místo berou velmi prestižně a svědčila o tom i základní sestava, v níž nechyběly největší hvězdy jako Casillas, Xabi Alonso, Torres nebo Villa.

A právě forvard Valencie na sebe v utkání výrazně upozornil jako první, když už ve čtvrté minutě musel brankář Khune vytěsnit jeho hlavičkový pokus mimo tři tyče.

Domácí reprezentace, která v semifinále potrápila Brazílií, odpověděla o chvíli později, ale Booth netrefil z nadějné pozice branku.

Jihoafričan Katlego Mphela (vlevo) střílí gól do sítě Španělska v boji o třetí místo na Poháru FIFA, | Foto: Reuters

O něco lépe si vedl po půl hodině hry Tshabalala, jenže jeho pohotový pokus Casillas vyrazil. Na druhé straně hřiště se pak dostal do šance hbitý Riera, ovšem ani jeho pokus v síti neskončil.

Oba týmy se již na turnaji potkaly v základní skupině a tehdy Španělé zvítězili díky dvěma brankám ve druhé půli 2:0.

A i tentokrát začal hrát evropský šampion po přestávce lépe. Dokonce se mu podařilo dostat po třech minutách hry míč do sítě, ovšem rozhodčí Busquetsovu trefu neuznali pro ofsajd.

Náhradníci zařídili závěr plný gólů

Trenér Vicente del Bosque si v osmapadesáté minutě dovolil překvapení, a sice vystřídal útočné duo Fernando Torres  -  David Villa. Na hřiště se místo nich podívali Guiza se Silvou.

První jmenovaný dostal po hodině hry chytrým sklepnutím do šance Rieru, ale brankář Khune podržel svůj celek pohotovým zákrokem.

Šok pro mistry Evropy přišel šestnáct minut před koncem, kdy Tsabalalův centr z levé strany doputoval až na kopačky střídajícího Mphely, a ten nekompromisní ranou z bezprostřední blízkosti poslal domácí senzačně do vedení.

Více také: Americký sen v poháru FIFA: Nejlepší obrana je...obrana

Donedávna neporazitelná španělská reprezentace se snažila ihned vyrovnat a podařilo se ji to v osmaosmdesáté minutě. To se blýskl přesným pokusem z hranice pokutového území Daniel Guiza.

A když tentýž střelec vstřelil vzápětí i svou druhou branku, chytali se domácí fanoušci v ochozech smutně za hlavu. Jenže drama na stadionu v Rustenburgu nebylo stále u konce a dokonale ho vygradoval opět Katlego Mphela.

Ten se postavil ve třetí minutě nastaveného času k exekuci přímého kopu a tvrdou dalekonosnou ranou si vynutil v poslední možné chvíli prodloužení.

Mphela mohl dokonce završit v prodloužení hattrick, ale jeho únik zlikvidoval důležitým zákrokem Casillas. A když španělský brankář zneškodnil i šanci Parkera, přišlo rozhodnutí na druhé straně.

Konečné třetí místo zařídil mistrům Evropy ve stosedmé minutě záložník Xabi Alonso, jehož centr po standardní situaci propadl nikým netečován až do sítě.