Přijde fotbal o hlavičky? Smrt legendy odstartovala debatu o dalších omezeních

mar mar
29. 11. 2020 12:53
Hlavičkování ve fotbale je opět předmětem debat. Poslední studie zveřejněné v britských médiích poukazují na to, že už relativně nízké množství hlaviček může mít dopad na kognitivní funkce.
Peter Olayinka dává gól do sítě Nice.
Peter Olayinka dává gól do sítě Nice. | Foto: Reuters

Říjnová smrt legendy Nobbyho Stilese rozvířila ve Velké Británii opět debatu. Anglický mistr světa z roku 1966 v posledním období života trpěl těžkou demencí. Potíže neurologického rázu má i jeho někdejší spoluhráč Sir Bobby Charlton.

Britští vědci zároveň zveřejnili studii měřící dopady hlavičkování na mozek sportovců. Už dvacet hlaviček může vést ke zhoršení paměti nebo mentálních schopností. Projevy jsou podobné jako v případě otřesu mozku. Schopnost zapamatovat si novou informaci například poklesla o 20 procent.

Nadále tak rostou v odborné komunitě obavy, že hlavičkování má špatný vliv na správné fungování mozku a může zvyšovat riziko propuknutí demence.

Právě po smrti Nobbyho Stilese začali odborníci opět volat po tom, aby se souvislost mezi hlavičkováním a mentálními nemocemi, především demencí, začalo zkoumat více. "Úplný zákaz hlaviček pro děti by byl rozumný," myslí si bývalý spoluhráč Stolese i Charltona Sir Geoff Hurst.

Částečný zákaz platí už nyní. Děti ve věku do 12 let už nemohou na trénincích hlavičkovat v Anglii, Skotsku i Severním Irsku. Pro hráče do 18 let platí v trénincích omezení hlaviček.

Studie ukázala, že nejvíce se zhoršuje verbální a prostorové myšlení. "Je potřeba toto téma více prozkoumat. Jedním z opatření by ale mohlo být omezení hlaviček v trénincích pro všechny věkové skupiny," navrhuje jeden z autorů výzkumu. Dalším doporučením je použití pěnového míče nebo pečlivé hlídání tlaku míče v zápasech žáků.

Už dříve jiný výzkum ukázal, že fotbalisté mohou být až třikrát náchylnější k onemocněním mozku.

Obavy mají i současné fotbalové osobnosti. "Mám za sebou přes dvacet let hlavičkování. Samozřejmě je to znepokojující pro nás všechny. Bohužel zatím nemáme jednoznačné výsledky," komentoval trenér anglické reprezentace Gareth Southgate.

Omezení hlaviček v tréninku podpořili i trenéři Premier League včetně kouče mistrovského Liverpoolu Jürgena Kloppa. Stejný názor nesdílí útočník Watfordu Troy Deeney. "Upřímně. Za 14 let kariéry jsem se s nikým nebavil o hrozbě demence. Ani jsem neslyšel o žádném jiném hráči, který by to řešil," uvedl.

Nechtěl přitom zpochybňovat výsledky studie jako takové. "Riskantní prvky jsou i v dalších sportech. Bereme to na vědomí, přijímáme to," dodal. Stejně jako další poukazuje, že současné míče jsou výrazně lehčí a bezpečnější než těžké kopačáky dřívějších ér, se kterými hráli právě hráči jako Stiles.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

V Německu začaly parlamentní volby, Merkelová v nich nekandiduje

V Německu začaly parlamentní volby, ze kterých vzejde nový Spolkový sněm a nová spolková vláda, kterou po 16 letech již nepovede konzervativní kancléřka Angela Merkelová. Podle analytiků se souboj o kancléřský úřad zúžil na sociálního demokrata (SPD) Olafa Scholze a konzervativce (CDU/CSU) Armina Lascheta.

Volební místnosti se otevřely v 8:00 a zavřou se v 18:00. Hlasovat v 83milionovém Německu může 60,4 milionu lidí, kteří mají k dispozici na 60 000 volebních místností. Miliony lidí již předem hlas odevzdaly poštou. Očekává se, že podíl korespondenčních a prezenčních hlasů může být vyrovnaný. Důvodem je rostoucí obliba poštovního hlasování a také pandemie nemoci covid-19. Korespondenčně hlasovala i Merkelová, která po volbách odejde z politiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy