Devětačtyřicetiletý americký byznysmen Boehly hraje hazardní hru s londýnskou Chelsea. Vlastnictví slavného klubu po převzetí od Rusa Romana Abramoviche zahájil v létě šokujícím vyhazovem úspěšného trenéra Thomase Tuchela, který s Blues vyhrál Ligu mistrů a v Anglii poměrně zdatně konkuroval tehdejším hegemonům, Manchesteru City a Liverpoolu.
Boehly získal pocit, že německý kouč nesdílí jeho vizi směřování klubu, a tak jej nahradil tvárnější osobou, ceněným strůjcem úspěchu Brightonu Grahamem Potterem.
O jakou vizi vlastně jde, se v posledních měsících jasně ukazuje.
Nový majitel během dvou přestupových období vysázel za posily neuvěřitelných 600 milionů liber, bezprecedentní cenovky nalepil třeba na argentinského defenzivního záložníka Enza Fernándeze (107 milionů liber) či na ukrajinský talent Michaila Mudryka (bezmála 100 milionů liber).
S hráči přitom uzavřel nebývale dlouhé smlouvy, aby obešel případné oplétačky týkající se Financial Fair Play.
Na hřišti ale nově tvořený tým, složený převážně z drahých posil, naprosto tápe. V roce 2023 si Chelsea připsala jediné vítězství z deseti duelů. V lize se topí na desáté pozici a v příští sezoně nebude hrát prestižní Ligu mistrů.
Trenér Potter si bolestně kazí reputaci, atraktivní fotbal i taktické majstrštyky známé z jeho angažmá u "Racků" jsou dávnou minulostí. Zbyla jen nekoukatelná hra, chaos, zmar a výmluvy.
"Prožíváme těžké období, čelíme výzvám, musíme integrovat mladé hráče do Premier League. Někteří lidé si myslí, že problém jsem já. Nemyslím si, že mají pravdu, ale na svůj názor mají právo," uvedl Potter o víkendu.
Řečí čísel neměla Chelsea od vzniku Premier League v roce 1992 horšího trenéra, Potter má vůbec nejnižší procento vyhraných zápasů.
Anglická média už hojně probírají jeho vyhazov a možné nahrazení někým protřelejším. Často se například zmiňuje jméno bývalého kouče Realu Madrid Zinedina Zidanea, a spekulace dokonce hovoří o tom, že po víkendu už nabídku na angažmá odmítl bývalý kouč Tottenhamu či Paris SG Mauricio Pochettino.
Absenci jakékoli koncepce si všiml i bývalý anglický reprezentant Paul Merson, který se do současné Chelsea a jejích hlavních představitelů po sobotní ostudné porážce s posledním Southamptonem ostře opřel.
"Tohle není tým. Je to jen soubor individualit. Nikdy jsem nic podobného neviděl," kroutil hlavou ve vysílání Sky Sports.
Chelsea fans pic.twitter.com/s7x8Nr3Jn1
— Troll Football (@TrollFootball) February 21, 2023
"Hráči, které přivedli - vyjma Fernándeze, což je špičkový záložník -, jsou všichni individualisté. Všichni chtějí míč a pak přejít přes pět soupeřů. Není tam žádná kombinace, žádný pohyb. Masona Mounta to ničí, protože přihrává, ostatní jen driblují. Ubohé," analyzoval Merson.
Ten kvůli způsobu, jakým je sestaven současný kádr týmu ze Stamford Bridge, ani nevěří v brzké zlepšení. "Nedokážu si představit, že přestanou hrát tak zle. Nakoupili jen kupu individualistů," dodal.
Na přetřes tak znovu přichází Boehlyho role. Posily se nehodí do konceptu, netvoří tým a navíc - i přes obří investice - v mužstvu zůstávají křiklavé díry.
V kontrastu s takřka nekonečnou zásobou křídelníků stále chybí hrotový útočník schopný nasázet 20 gólů za sezonu. Ani hvězdný mistr světa Fernández neumí plnit roli vyloženě štítového záložníka a kritici rovněž často zmiňují, že dvojice Kepa - Mendy nedosahuje úrovně špičkového brankáře.
Přestupová politika zkrátka vypadá nahodile, chaoticky a vzbuzuje stále víc otázek než odpovědí.
Pořídil si americký miliardář jen hračku? Gary Neville, jeden z prominentních ostrovních expertů, přišel s nelítostným srovnáním. Boehlyho přirovnal k nechvalně proslulému Edu Woodwardovi, účetnímu a bankéři, bývalému výkonnému řediteli Manchesteru United.
"Když přišel Woodward do United, chtěl podepsat každého. Tohle je podobné," prohlásil Neville a zastavil se u dvou konkrétních přestupů a částek za ně utracených.
"Cucurella za 64 milionů a Fernández za 107 milionů? Vždyť to jsou krajní obránce a hluboko hrající záložník. To jsou pozice, kde se za ty nejlepší platí maximálně 50 milionů," prohlásila legenda Red Devils.