Slávistická sláva. Vydřela evropské pohárové jaro

Martin Jůzek
27. 11. 2007 22:35
Steaua Bukurešť - Slavia Praha 1:1 (1:0)

Bukurešť - Fotbalisté pražské Slavie vybojovali v úterním zápase Ligy mistrů bod za remízu proti Steaue Bukurešť, což jim zaručilo pozvánku do jarní části Poháru UEFA.

Ale nebylo to vůbec snadné. Rumunský tým totiž už od prvních minut na hosty vlétl. Nepouštěl soupeře skoro vůbec k míči a už v osmé minutě vstřelil gól. Dorážku Neagy však sudí neuznal kvůli ofsajdu.

Slávisté se nepoučili. O chvíli později už opravdu inkasovali, když Dica přesnou přihrávkou našel v pokutovém území Badeu. Útočníka Steauy křižovali Hubáček se Suchým, ale i přes ně se dokázal prosadit a prostřelil Vaniaka po zemi.

Kdo by si pomyslel, že skóre 0:1 Pražany probudí, mýlil by se. Naopak, Bukurešť vstřelená branka povzbudila a nadále předváděla jednu ofenzivní akci za druhou.

Jediné, co fotbalisté Slavie do poločasu předvedli, byla střela Volešáka z přímého kopu. Zhruba ze třiceti metrů poslal hostující záložnik balon jen do rukavic Zapaty.

Hrozilo na druhé straně. Defenziva českého vicemistra hořela jako papír, což se ukázalo například v 28. minutě. Badea přiťukl do vápna nabíhajícímu Petremu, jenž pohrdl vyloženou šancí a mířil nad břevno.

Vaniak zachraňoval...

Nebylo to vše, krátce nato vystřelil Neaga a jeho střeleckému pokusu scházely jen centimetry. Po tom, co se v 34. minutě ocitl opět Badea sám před gólmanem Vaniakem, se Karel Jarolím už opravdu hodně zlobil.

Tentokráte se však skóre neměnilo, Slavii zachránil "čaroděj" jako proti Ajaxu. Díky jemu a nemohoucnosti domácích útočníků odcházel pražský tým do kabin jen za stavu 0:1.

Neaga a Lovin ze Steauy Bukurešť bojují o balon se slavistickým Gauchem.
Neaga a Lovin ze Steauy Bukurešť bojují o balon se slavistickým Gauchem. | Foto: Reuters

Začátek druhé půle přinesl naprosto odlišný fotbal. Zatímco v úvodním dějství nebyla o ofenzivu nouze, v druhé pětačtyřicetiminutovce se spíše bojovalo ve středu hřiště.

Ačkoliv bylo na aktuálně vedoucím české ligy vidět, že by rád vyrovnal, Steaua mu to nedovolovala. Za zmínku stál snad jen těsný ofsajd Daniela Pudila po hodině hry. Nebýt jeho, šel by reprezentant sám na bránu.

Slavia pomalu získávala půdu pod nohama. Rozhodně už věděla, co se děje před jejím pokutovým územím. Možná i proto, že domácí v tempu povolili.

Fantastický dvojzákrok předvedl Vaniak v 75. minutě. Nejprve vyběhl pět metrů ze svého území, aby zneškodnil brejk Steauy. Míč ve skluzu odkopl přímo k Croitorovi, který chtěl Vaniaka prudce přelobovat. Leč na slávistu si nepřišel.

...a Šenkeřík vyrovnal

Nedáš - dostaneš, snad nejstarší fotbalové "pravidlo", se potvrdilo hned při další akci. A velkou zásluhu na tom měl Karel Jarolím, respektive Necid, jenž přišel plný elánu na hřiště.

Tabulka H:

1. FC Sevilla 4-0-1 11:7 12
2. Arsenal 3-1-1 12:3 10
3. Slavia Praha 1-2-2 5:13 5
4. Steaua 0-1-4 3:8 1

Nejprve přešel přes tři obránce a těsně před tím, než mohl vystřelit, ztratil míč. Ten se však dostal k Tavarezovi a francouzský fotbalista poslal doslova nadýchaný centr na Šenkeříka. Vzrůstem nepříliš vysoký útočník si naběhl za obránce a vyrovnal na 1:1!

Do konce utkání zbývalo zhruba deset minut. A bukurešťský tým věděl, co takovéto skóre znamená. Pro Rumuny konec v evopských pohárech, pro Slavii "přestup" do Poháru UEFA.

A rázem to bylo opět na jednu branku. Červenobílí, v úterý téměř kompletně v bílém, odolávali. Domácí se tlačili ke střelám, ale buď je vychytal Vaniak, nebo šly mimo tři tyče.

A protože to tak zůstalo až do konce devadesáté minuty, mohla Slavia po utkání slavit i remízu 1:1. Díky Vaniakovi a zlepšenému výkonu v druhém poločase vybojovala další bod v premiérovém účinkování v Lize mistrů a zajistila si konečné třetí místo ve skupině H.