Londýn - Ze stanice metra Arsenal musejí fanoušci na fotbalový stadion o jednu ulici dál než před rokem a půl. Je to pár desítek metrů rozdíl, ale pro klub má cenu v řádu stovek milionů liber.
Pro milovníky fotbalové tradice to musí být srdcervoucí pohled. Hned při výstupu z metra zaujmou pozornost obří jeřáby, které po dílech rozebírají stařičký stadion Highbury a proměňují ho v bytový komplex. Stadion, který pamatuje úspěchy Kanonýrů od roku 1913 a který doslova dýchal slavnou historií, nahradila loni v červnu nová aréna Emirates Stadium.
Pražskou Slavii a její příznivce čeká v úterý večer zážitek spojený nejen s dalším zápasem v Lize mistrů, ale navíc umocněný novou arénou Emirates Stadium.
Má všechna nej - jen ta tradice chybí. Jenže zisk ze zápasů Arsenalu je v nové aréně dvojnásobný oproti starému Highbury.
Zisk ze vstupného za minulou sezonu činil 90,6 milionů liber, což je oproti předchozím 44,1 milonům z Highbury více než stoprocentní nárůst. Nový stadion má totiž o více než dvacet tisíc míst větší kapacitu a je téměř permanentně vyprodaný.
Na začátku září zveřejnil londýnský klub finanční výsledky za minulou sezonu a zejména díky novému stadionu se jeho obrat ve srovnání s předchozím rokem takřka zdvojnásobil. Klub prolomil hranici 200 milionů liber (200,8 milonů), to je oproti 137,2 milionům z předchozího ročníku nárůst o 46 procent.
Fanoušci se koupit nedají. Podívejte se na Chelsea
Kromě zisků v minulé sezoně stadion Arsenalu příliš štěstí zpočátku nepřinášel. Klub nezískal žádnou trofej, z velké čtyřky skončil v lize na "posledním" čtvrtém místě. Po sezoně se s týmem rozloučil Thierry Henry a manažer Arséne Wenger nepřivedl do mužstva žádnou zvučnější posilu.
Jenže teď je vše jinak: Arsenal vévodí nejsledovanější lize světa.
"Přesun na Emirates stadium je pro nás velkým ekonomickým přínosem. Kdybychom zůstali na Highbury, nemohli bychom se měřit s těmi nejlepšími," prohlásil prezdent klubu Peter Hill-Wood před startem stávající sezony a zpráva za minulý ligový ročník mu dává za pravdu.
Arsenal momentálně dominuje v Premier League nejen na hřišti, ale i po ekonomické stránce. Momentálně je nejvíce prosperujícím klubem v Anglii. Za ním je i Chelsea a Manchester United.
Pravdou je, že klub splácí dluh za stadion, jehož konstrukční hodnota se vyšplhala na 430 milionů liber.
Ale ani v tak velkém byznysu, jakým je anglická Premier League, není vše jen o penězích. Ekonomické úspěchy Arsenalu jdou ruku v ruce s letitou tradicí a rostoucí fanouškovskou základnou, která se prostě koupit nedá.
Příklad? Na Emirates Stadium bylo na utkání předkola Ligy mistrů se Spartou vyprodáno (60,430 fanoušků). Na hvězdami nabitou Chelsea se v prvním kole Ligy mistrů proti Rosenborgu, tedy srovnatelnému soupeři se Spartou, přišlo na Stamford Bridge podívat 25 000 příznivců Blues.
Na ligu i za čtyři tisíce korun
Přitom vstupné na Emirates Stadium není žádná levná záležitost, a to ani pro průměrného Londýňana.
Lístky jsou podle atraktivity soupeře cenově rozděleny do kategorie A a B. Do kategorie A spadá Chelsea, Tottenham, West Ham, Manchester United a Liverpool plus atraktivní soupeři z evropských pohárů.
Nejdražší lístek v kategorii A přijde na jeden zápas na 94 liber (cca 4 000 korun), nejlevnější pro dospělé pak 46 liber (cca 2 300 korun). V kategorii B jsou ceny zhruba o třetinu nižší.
Ale ani to věrné fanoušky neodradí. Průměrná návštěva na každý zápas včetně poháru, evropských pohárů a ligového poháru se pohybuje jen o několik stovek níže než je maximální kapacita stadionu 60,430. Jedenadevadesát procent lístků je prodáno už před sezonou.
Oficiální stránky Arsenalu hlásí na hodně zápasů dopředu vyprodáno.
Na Highbury bude drahé bydlení
Kromě fotbalu nabízí stadion i řadu jiných příležitostí. Pořádají se zde svatby, výstavy, vánoční párty, bankety...
Uvnitř stadionu je muzeum, kde můžete za 6 liber vstupného vidět kromě obvyklých expozic i řadu interaktivních show, počítačových her a jiných atrakcí, vše se samozřejmě týká témat spojených s s Arsenalem. V muzeu se dá strávit i celé odpoledne, aniž by se člověk zajímající se o fotbal nudil.
Když si fanoušek zaplatí od 12 do 35 liber, může si na vlastní kůži vyzkoušet jaké to je pohybovat se na Emirates Stadium "zevnitř". Prohlédnout si luxusní prostory šaten a odtud vyjít tunelem na hřiště, kudy chodí Rosický, Fabregas a spol.
Způsobů jak utrácet peníze na Emirates stadium je nepočítaně. V tom se mu zkrátka staré Highbury rovnat nemohlo. Ale i opuštěný stadion si na sebe dobře vydělá. Z bytů postavených na základech staré bašty Arsenalu s proslulými hodinami na tribuně se ještě před jejich postavením staly velmi drahé adresy, které si už předlatily i bývalé ikony klubu.
Jeden z bytů si například koupil Robert Pires. "Byl jsem tak těsně spjatý s klubem a se stadionem, že mi to přimělo si byt koupit. Budu tam bydlet, když budu s rodinou na výletě v Londýně. Popřípadě, kdyby chtěly děti jednou studovat v Londýně, budou bydlet právě tam," prohlásila jedna z nedávných opor klubu.