Skvostná premiéra: Slavia vítězí nad Steauou

Václav Rojík
19. 9. 2007 22:50
Slavia Praha - Steaua Bukurešť 2:1 (1:1)
Hráči SK Slavia Praha oslavují před tribunou svých fanoušků výhru nad FC Steau Bucuresti v Lize mistrů. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Jako na divadle! S počáteční trémou z premiéry ve slavné Lize mistrů, s odhodláním vydolovat první body v milionářské soutěži, ale hlavně s bouřlivým potleskem spokojených tribun na konci - tak zvládla Slavia Praha svou nováčkovskou roli.

Je to výborná zpráva pro klub, který v Lize mistrů dosud nikdy nebyl: má tři body, má skalp bukurešťského klubu Steaua, má v kapse výhru 2:1. A v tabulce základní skupiny H jí po středě patří druhé místo vzhledem k vyššímu gólovému vítězství Arsenalu nad Sevillou (3:0).

I přes absenci Vladimíra Šmicra, jemuž zranění nedovilo být ani na lavičce náhradníků, se po gólech Šenkeříka a Belaida slávisté radují z výhry v Champions League.

"Skvělý pocit. Zmrazila nás ta zranění, ale druhou půli jsme je k ničemu nepustili," pochvaloval si po zápase Stanislav Vlček, kapitán týmu, obdivovaný jako vždy, ale tentokrát doprovázený mnoha povzdechy, zda se opět nevrátil do své role spalovače šancí. Pár jich měl!

Na gól se čekalo jen třináct minut

Čekání na úvodní gól trvalo necelých třináct minut. Hlasatel ještě oznamoval udělení žluté karty pro Goiana, když se rozjela gólová šance domácích.

Právě Vlček si naběhl na dlouhý pas. Vlétl po pravé straně do vápna, jak to umí, ale místo do sítě vypálil přímo do gólmana Zapatu. Naštěstí vyražený míč dorazil do branky Zdeněk Šenkeřík. 1:0!

Slavia vedla, ale o něco fotbalovějším dojmem působila Steaua. Tým trenéra George Hagiho držel více míč a bušil do dobře fungující slávistické obrany.

Pomalu narůstající tlak Steauy přerušil dalekonosnou střelou z přímého kopu Daniel Pudil. Jeho ránu z třiceti metrů s obtížemi vyboxoval Zapata na roh.

Vyrovnání přišlo z rohu

Hlavně si dát pozor na standardky Steauy, říkali Pražané před utkáním. Jenže marně. Právě po standardní situaci padl ve 31. minutě vyrovnávací gól.

Nicolita zahrával roh, na centrovaný míč si naskočil Goian a z malého vápna nedal Vaniakovi hlavou šanci. Od vyrovnávacího gólu Steaua slávisty zmačkla na jejich polovině.

Autor první branky Zdeněk Šenkeřík (14) uniká obraně FC Steaua Bucuresti.
Autor první branky Zdeněk Šenkeřík (14) uniká obraně FC Steaua Bucuresti. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Těsně před koncem první půle musel navíc opustit hřiště stoper Brabec, jenž si sám přivodil zranění při atakování soupeře. Nejprve byl odnesen na nosítkách, pak se vrátil sice na chvíli vrátil na hřiště, ale po pár sekundách jej střídal Janda.

Kombinačně hrající Steauu málem zaskočil těsně před koncem poločasu Vlček. Slávistický rychlík z brejku uháněl středem hřiště k brance hostů stíhaný Goianem, který ho ve vápně na konci úniku odzbrojil. Zřejmě čistě, byť se Vlček dožadoval pokutového kopu.

Do druhé půle vlétla Slavia aktivněji. Steaua sice více držela míč, ale Slavia tradičné hrozila z rychlých kontrů. Po jednom z nich se znovu dostala do vedení.

V 63. minutě zatáhl po levé straně míč Dřížďal, Vlček ve vápně přepustil míč na nabíhahajícího Tijani Belajda a hráč zapůjčený z Interu Milán rozjásal přízemní střelou z deseti metrů Strahov podruhé.

Po brance na 2:1 už hru ovládala Slavia. Čtvrt hodiny před koncem mohl dát razítko na vítězství Slavie Vlček, jenže po náběhu do vápna mířil vedle vzdálenější tyče.

Steaua se na závěrečný nápor nezmohla a slávisté tak mohou slavit další historický okamžik v této sezoně. Ke druhému utkání Ligy mistrů pocestují svěřenci trenéra Jarolíma do Sevilly, která na úvod Ligy mistrů prohrála s Arsenalem 0:3.

Branky: 13. Šenkeřík, 63. Belaid - 33. Goian

Diváci: 17 000

Sestavy:

Slavia: Vaniak - Dřížďal, Suchý, Latka (46. Hubáček), Brabec (42. Janda), Krajčík - Pudil, Belaid, Tavares, Šenkeřík - Vlček

Steaua: Zapata - Goian, Rada, Petre, Cristocea (53. Croitoru) - Marin, Dica, Iacov (71. Badea), Lovin (62. Surdu) - Badoi, Nicolita