Škrtel: Český komplex je pryč. Ale jinak není vyhráno

2. 4. 2009 15:00
Martin Škrtel litoval, že není čas na oslavu
Martin Škrtel v souboji s českými fotbalisty
Martin Škrtel v souboji s českými fotbalisty | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tisk v zemi pod Tatrami mohutně oslavoval vítězství národního týmu nad Českou republikou a hráči nechtěli zůstat pozadu.

Z hostující kabiny, odkud se krátce po zápase ozýval hromový jásot, však vycházeli s názorem: Ještě není nic rozhodnuto.

Žádný ze slovenských fotbalistů neproběhl mezi novinářemi, aniž by se s nimi nechtěl bavit.

Velký zájem byl mezi žurnalisty obou zemí o střelce rozhodujícího gólu Erika Jendřiška.

Ještě více však byly žádány rozhovory s Martinem Škrtelem, obráncem Liverpoolu a Markem Hamšíkem, hvězdou Neapole.

Čtěte dále: Slováci srazili Čechy na kolena. MS je v nedohlednu

Právě tito dva hráči měli hlavní zásluhu na vítězství, ačkoliv to na první pohled nemusí tak vypadat. První jmenovaný dokonale zkazil chuť Milanu Barošovi, druhý potom dával hře hostujícího výběru myšlenku.

"Uspěli jsme díky tomu, že jsme hráli jako kolektiv," vysvětloval Škrtel.

Češi měli (a mají)ze vzájemných utkání mnohem lepší bilanci, Slováci před tímto duelem vyhráli jen jednou, před více než dvanácti roky. "Byl tam jakýsi komplex, který jsme konečně zlomili," dodal stabilní člen základní jedenáctky Liverpoolu.

On byl nakonec tím, kdo tečoval míč za nešťastného brankáře Muchu po rohovém kopu a střele Jankulovského, díky čemuž Češi srovnali na 1:1. "Míč ke mně propadl a já jsem ho nestačil tečovat někam jinam," popsal.

Právě Škrtel si uvědomoval, že vítězství by nemělo být přeceňováno: "Udělali jsme krok dopředu, ale ještě nemáme vyhráno." A oslavy? "Není čas, bohužel," řekl s úsměvem.

Hamšík: Všichni mohou postoupit

Souhlasil s ním i Marek Hamšík. "Ještě to je dlouhá cesta, je před námi pět zápasů. Všichni ještě mohou postoupit," uvedl ofenzivní záložník, chcete-li křídlo italské Neapole.

A jsou již Češi ze hry? "Nemyslím si. Máte ještě zápas u nás a v téhle skupině může porazit každý každého," dodal.

Čtěte více: Největší úspěch slovenského fotbalu, raduje se ´tlač´

Nejmladší hráč na hřišti nezářil, ale stačilo to. Zvláště v prvním poločase měli Slováci díky pěti středovým hráčům převahu, i když nemuselo tomu tak být. Jednadvacetiletý Hamšík málem již v první minutě střídal.

"Zdenek Grygera tam do mě zajel, udělal mi díru v koleni. Bylo to dosti bolestivé," vzpomněl si na souboj u levé postranní čáry.

Ve druhém poločase se svěřenci kouče Vladimíra Weisse dostali pod tlak domácího výběru. "Byli jsme pod tlakem, ale výraznější šance si Češi až na tyčku Jarolíma nevypracovali," podotkl Hamšík.

"Dnes to byla týmová práce, bojovali jsme srdcem a vyhráli jsme," shrnul.