Škody po pohárovém finále? 1,2 milionu

ČTK
29. 5. 2006 14:10
Liberec - Vybavení za 1,2 milionu korun zničili na fotbalovém stadionu v Liberci fanoušci Baníku Ostrava při finále Poháru ČMFS.

Výši škody při zápase, v němž Baník prohrál na penalty se Spartou, vyčíslilo klubové vedení a informoval o tom dnes mluvčí Lukáš Váňa. Vyčíslení předají policii, která může fanoušky obvinit z poškozování cizí věci a z výtržnictví.

"Výtržníci z diváckého sektoru Baníku vyvrátili a zničili hlavně oplocení za brankou," řekl Váňa. Ostravští rowdies také roztrhali ochranné sítě, vyrvali a spálili sedačky, ohněm sežehli kusy trávníku a zohýbali fotbalovou branku.

"Věříme, že díky záběrům z bezpečnostních kamer se podaří některé pachatele vypátrat," uvedla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Vyšetřovatelé určí, jak velké škody jednotliví chuligáni nadělali, a od jejich výše se mohou odvíjet případné tresty.

Fanouškům hrozí až tříleté vězení

Bezprostředně po finálovém utkání Poháru ČMFS mezi Spartou a Baníkem zatkli policisté čtyři fanoušky podezřelé z ublížení na zdraví, útoku na veřejného činitele nebo výtržnictví. Za to jim hrozí až tři roky vězení.

Podle svazového ředitele profesionálního fotbalu Iva Lubase má v boji proti fotbalovému násilí největší význam právě identifikace výtržníků a jejich potrestání. "Pak musí zaplatit i škody a u soudu dostanou zákaz vstupu na stadiony," upozornil Lubas.

Pokud rowdies zákaz vstupu poruší, čeká je obvinění z maření výkonu úředního rozhodnutí. V Česku však v klubech zatím chybí tak dokonalý systém zjišťování totožnosti fanoušků jako například v Anglii a na stadiony pronikají chuligáni se zakázaným vstupem mnohem snadněji.

"Podobný identifikační systém chceme v příštích letech zavést i u nás," prohlásil Lubas. Konstatoval, že odpovědnosti za své fanoušky se nemohou zříkat ani kluby, a stálo by podle něho za úvahu, jestli by Baník za jejich výtržnosti v Liberci neměla potrestat disciplinární komise ČMFS.

Ta se případem už zabývá, zatím si nechala předložit smlouvu mezi ČMFS a Slovanem Liberec o uspořádání finále. "Pak rozhodneme o dalším postupu, ale trestat klub za výtržnosti jeho fanoušků mimo domácí stadion je velmi těžké. Jeho pravomoci jsou totiž velmi omezené, 95 procent možností, jak výtržnostem zabránit, má pořádající klub," řekl šéf disciplinárky Alexander Károlyi a dodal, že v těchto případech vidí jako hlavní cestu individuální postih výtržníků. Připomněl, že registrované fanoušky mají v Evropě jen Anglie a Nizozemsko.

Na finále dohlíželo 700 policistů

Bezpečnostní situaci na stadionech a kolem nich považuje Lubas nyní za lepší než před několika lety. "Policisté, kluby a ani my si nedovolíme podcenit žádné utkání. Hodně si slibujeme od novely trestního zákona," řekl Lubas. Novelu zatím schválila Poslanecká sněmovna, ale Senát se k ní postavil zdrženlivě a teď se čeká na stanovisko prezidenta.

V zahraničí kluby za nepřístojnosti svých příznivců v minulosti mnohokrát pykaly. Po tragédii při finále Poháru mistrů evropských zemí v Bruselu mezi Juventusem Turín a FC Liverpool v roce 1985, zaviněné liverpoolskými chuligány, vyřadila UEFA anglická mužstva na pět let z evropských pohárů. Inter Milán musel hrát loni na podzim domácí zápasy Ligy mistrů před prázdným hledištěm kvůli řádění svých fanoušků při jarní odvetě Ligy mistrů s AC Milán.

Podle mluvčího Baníku Ostrava Dalibora Záruby kluby za své příznivce právně neodpovídají a výtržnosti některých z nich nedokážou ovlivnit. "Při domácích zápasech s našimi fanoušky problémy nejsou, dělají je při výjezdech na cizí hřiště. Zavedení identifikačních karet, jež by chuligánům znemožnily vstup na stadiony, bychom uvítali i my," podotkl Záruba.

Pohárové finále v Liberci pořádal ČMFS a o pořádek se vedle členů bezpečnostní agentury staralo 700 policistů a městských strážníků. Proti výtržníkům zasahovali rovněž takzvaní těžkooděnci a jízdní oddíl na koních. Mezi 4400 diváků bylo 400 fanoušků Sparty a 800 vlajkonošů Baníku.

 

Právě se děje

Další zprávy