Praha - Zrušit ve fotbale ofsajdy a dát na prvoligová hřiště videokamery.
Tak jednoduchý je recept předsedy komise rozhodčích ČMFS Luďka Macely na to, jak omezit fatální omyly, kvůli nimž přicházejí mužstva o body, o postupy v pohárech nebo mistrovské tituly.
Naposledy chyboval v Jablonci rozhodčí Hrubeš, když uznal gól domácích, kvůli němuž prohrála Sparta 2:1.
Faul Vošahlíka na Pamiče neviděl ani pomezní Ubias. Dostali distanc na pět a dvě utkání.
Čtěte také:
Komise uznala stížnost Sparty, sudí v Jablonci chyboval
Po druhém jarním kole postihly tresty osm prvoligových rozhodčích.
Nepozorného pomezního Moudrého stálo zamávaní neexistujícího ofsajdu proti Plzni jeho profesionální kariéru. Komise ho vyřadila z listiny rozhodčích první a druhé ligy.
Bez ofsajdů by ubyly neúmyslné chyby i ´zářezy´
Teď čekají rozhodčí dvě těžká utkání o titul. V pátek nastoupí první Plzeň proti třetímu Jablonci a druhá Sparta se v pondělí střetne ve vyhroceném derby se Slavií.
"Pořád existují tlaky některých klubů na rozhodčí. Máme své informace, ale nejsme špioni, abychom získali důkazy, na jejichž základě bychom mohli někoho potrestat," konstatoval Macela.
Hra bez ofsajdů by podle Macely výrazně snížila šanci rozhodčích a funkcionářů ovlivňovat zápasy.
Čtěte také:
VIDEO Naštvaní sparťané: Rozhodčí zápas nezvládli!
A co by se stalo s fotbalem po likvidaci ofsajdů? Před oběma mužstvy by se otevřel větší prostor a rozbily by se obranné bloky. Ofenzíva by dostala zelenou.
O fotbale bez ofsajdů se mluví i v Německu
"Hlasy za fotbal bez ofsajdů zazněly v poslední době i v Německu. Pro jejich zrušení se tam vyslovili také někteří známí hráči," poznamenal Macela.
Strážci fotbalových pravidel z International Football Association Board (IFAB) jsou však pověstní svými konzervativními názory na navrhované úpravy.
Švýcarský deník Blick uveřejnil již v roce 2004 vědeckou studii španělského lékaře Francisca Belda Maruendy v British Medical Journal. Maruenda tvrdí, že je nemožné, aby pomezní a hlavní rozhodčí dokázali správně vyhodnotit ofsajdy.
Lidské oko si podle Maruendy nedokáže přesně a bezchybně poradit se situací, v níž se najednou pohybují nejméně dva útočící hráči, bránící hráči a ještě míč.
Videokamery by si s největšími křivdami poradily
S videokamerami kolem hřiště by odpadly zjevné křivdy, jaké se udály nejen na české, ale i na mezinárodní fotbalové scéně.
Například neuznaná regulérní vyrovnávací branka Anglie proti Německu v osmifinále posledního MS v Jihoafrické republice. Neuznaná regulérní branka Plzně na Slovácku. Uznaná neregulérní branka v Jablonci. A naposledy ve středu neodpískaná jasná penalta proti Manchesteru na Chelsea.
"Na Chelsea se ukázalo, že chyby nedělají jen čeští rozhodčí. Odvahu k odpískání jasné penalty proti Manchesteru nenašel španělský sudí," prohlásil Macela. "A nepomohli mu ani pomezní a ani brankový rozhodčí," upozornil Macela.
ČMFS se nabídl, že videorozhodčí vyzkouší, ale UEFA a ani FIFA nechtěly. "Stačily by tři kamery na každé polovině hřiště, ale nemůžeme s tím začít proti vůli FIFA a UEFA," řekl Macela.
Čtěte také:
VIDEO: Byla to jasná penalta, čertí se Chelsea
Populární herec, bývalý závodní fotbalista a fanoušek Bohemians 1905 Ivan Trojan FIFA i UEFA za jejich odpor k videokamerám kritizuje. "Obávám se, že to dělají proto, aby neztratily kontrolu nad tím, kdo se dostane do závěrečných bojů MS, ME a pohárových soutěží," prohlásil Trojan.
Masopust se přimlouvá za zkoušku s fotbalem bez ofsajdů
Majitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy Josef Masopust by fotbal bez ofsajdů vyzkoušel. A Trojan rovněž.
"Kvůli špatně zapískaným ofsajdům vznikají v současné době největší problémy. Fotbal je dnes velmi rychlý a pomezní rozhodčí nemohou v mnoha případech poznat, kde se hráči pohybovali v momentu přihrávky," uvedl Masopust.
Trojan hrál závodně kromě fotbalu i basketbal. "V basketbalu se za posledních 20 let pravidla hodně změnila a jak mu to prospělo. Pro diváky je mnohem atraktivnější a jeho popularita vzrostla," upozornil Trojan.
Lidské oko nepostřehne na rozdíl od kamery přesně okamžik přihrávky a pozice útočících a bránících fotbalistů. „A kde se pak nachází hranice, do níž ještě můžeme ofsajdy tolerovat?" ptá se Macela.
"V Dukle jsme za trenéra Vejvody hráli při tréninku na velkém hřišti bez ofsajdů a vůbec nám to nevadilo. Naopak - padalo víc branek," poznamenal.
Panenka: Ať pravidlo o ofsajdu zůstane
Pravidla o ofsajdech se zastává Antonín Panenka, střelec rozhodující penalty ve vítězném finále ME 1976. "Před mnoha lety se zkoušelo, že ofsajdy platily až od velkého vápna k brankové čáře. Ale pak se od toho upustilo," připomněl.
Rychlost tehdejšího a současného fotbalu se však nedá srovnávat a role pomezních se výrazně ztížila. Televizní technika také neumožňovala detailní rozbory sporných situací jako nyní. A na rozhodčí se nesnášela tak obrovská palba kritiky.
"Když jsme dostali v neděli v lize před 30 lety branku z ofsajdu, bavili jsme se o ní ještě v pondělí a v úterý jsme už na ni zapomněli," podotkl Macela - bývalý obránce pražské Dukly a reprezentace. "Teď se ofsajdy rozebírají celý týden."
Předseda Klubu Josefa Masopusta a bývalý hráč severočeské Bíliny Petr Procházka si nedokáže fotbal bez ofsajdů představit. "Pravidla fotbalu se za 140 let skoro nezměnila a nechal bych je stejná," řekl Procházka.