Saúdská Arábie sahala po vítězství

ČTK
14. 6. 2006 19:58
Mnichov - Fotbalisté Tuniska remizovali ve svém úvodním vystoupení na MS se Saúdskou Arábií 2:2. Uvnitř: Animace gólu
Tunisan Yassine Chikhaoui (vlevo) a Saud Redha Tuker bojují o míč v zápase skupiny H v Mnichově. | Foto: Reuters

Zápas, který mohl oběma celkům vítězství na mistrovství světa po dlouhých letech čekání, skončil remízou 2:2, když za Tunisany vyrovnával ve druhé minutě nastavení Džajdí. Podobný výsledek však není výhodný ani pro jedno mužstvo. Před Ukrajinou, se kterou chtějí oba muslimské celky bojovat o druhé postupové místo, mají po remíze jen jednobodový náskok.

Utkání začali lépe fotbalisté Tuniska. Ve 23. minutě se trefil Džazirí. Centrovaného míče z přímého kopu se sice v šestnáctce Saúdů zmocnil Takar, ale odhlavičkoval jej jen do Muntašarího a od nejlepšího asijského hráče za loňský rok se balón smolně odrazil k připravenému Džazirímu.

Ten vysoký míč napálil přesně k tyči a nahradil tak tuniského střeleckého rekordmana Santose, který nemohl nastoupit kvůli zranění.

Ani soupeř nemohl nasadit svou největší ofenzivní hvězdu, kapitána Džábira. Účastník předchozích třech mistrovství světa, který před dneškem ve 160 mezistátních zápasech vstřelil stejně jako Jan Koller v daleko méně pokusech 43 branek, usedl kvůli zdravotním problémům jen mezi náhradníky. Na hřiště přišel až na posledních pár minut a ještě výrazně promluvil do osudu zápasu.

Absence obou útočných tahounů byla dlouho znát, 66 tisíc diváků na znovu vyprodaném mnichovském stadionu vidělo zřejmě nejslabší zápas z prvního kola, které tento duel uzavíral.

Pořadatel chytá tuniského fanouška, který vnikl na hřiště při zápase skupiny H Tunisko - Saudská Arábie. | Foto: Reuters

Na lavičce sice proti sobě usedli trenér francouzských mistrů Evropy Lemerre a kouč brazilské zlaté dvacítky Paqueta, ale jejich svěřenci neustálými nepřesnostmi ukazovali, proč mají do jejich úspěchů daleko.

Afričtí šampioni z předloňského roku nezachytili vstup do druhého poločasu, a to se jim stalo osudným. Nevaroval je ani snadný průnik Núra, který si zaběhl za oba stopery, ale nártem ve vyložené pozici poslal míč úplně mimo. Udeřilo ale vzápětí, když Trábilsí nepokryl přízemní centr ze strany a Kahtání zblízka vyrovnal.

Hra pak na dlouho znovu upadla do úrovně, která se většinou na mistrovství světa nevidí. Fotbalisté ale zřejmě sbírali síly na dramatický závěr. Paqueta nejdřív poslal na hřiště Džábira a ten na svém čtvrtém šampionátu v kariéře čekal na gól jen dvě minuty.

Rychlý brejk zakončil přesnou střelou k tyči a možná si vzpomněl na rok 1994. Tehdy pomohl Saúdům k výhře nad Marokem, loňskou tuniskou obětí z kvalifikace, a tým pak došel senzačně až do osmifinále.

Podobná výchozí pozice se začala rýsovat i letos, ale Tunisané byli proti. Jejich urostlý stoper Džajdí z anglického Boltonu se ve druhé minutě vypravil k brance, a když dostal centr mezi dva obránce, neměl díky své výšce problém jej usměrnit do sítě. Duel o neoficiální titul mistra arabského světa tak skončil smírem.

I když zápas se Saúdskou Arábií nedopadl podle představ tuniských fotbalistů, kteří byli mírnými favority, jejich kouč Roger Lemerre na sobě nedal znát zklamání. "Získali jsme jeden bod a jsme druzí ve skupině. Nic není ztracené," řekl. Připustil ale, že je jeho tým v obtížné situaci.

Lemerreho zklamal výkon jeho týmu ve druhém poločase. "Ten se pro nás nevyvíjel dobře. Ukázalo se, že mám v týmu spoustu mladých hráčů bez větších zkušeností," posteskl si. A gratuloval Saúdské Arábii, s níž prý alespoň Tunisané takhle zůstali přáteli.

Výsledek:
Tunisko - Saúdská Arábie 2:2 (1:0)
Branky: 23. Džazirí, 90+2. Džajdí - 57 Kahtání, 84. Džábir. Rozhodčí: Shield - Gibson, Wilson (všichni Austr.). ŽK: Hadžuí, Búazizí, Šidlí, Šicháví (všichni Tun.). Diváci: 66.000.
Sestavy:
Tunisko: Búmnidžíl - Trábilsí, Džajdí, Hadžuí, Džemálí - Mnárí, Šidlí (69. Ghuzbaní), Búazizí (55. Naftí) - Namúší - Džazirí, Šicháví (82. Isidirí). Trenér: Lemerre.
Saúdská Arábie: Zajd - Duchí, Takar, Muntašarí, Sulajmání - Ghamdí, Azíz, Charírí, Núr (75. Amín), Timját (67. Muas) - Kahtání (82. Džábir). Trenér: Paqueta.