Rozdělenou Ukrajinu spojuje fotbalové MS

DPA
8. 6. 2006 17:54
Kyjev - Ukrajina je snad politicky nejrozdělenější evropskou zemí, ale její obyvatelé od Karpat po Donbas jsou zcela zajedno v jedné věci: věří, že národní tým uspěje na MS v Německu.

Infobox

VIZITKA UKRAJINY:

Rozloha: 603.700 km čtverečních

Počet obyvatel: 48,1 milionu

Fotbalový svaz: Federacija futbola Ukrajiny (FFU)

Založen: 1991

Vstup do FIFA: 1992

Barva dresů: žlutá

Účast na MS: -

Největší úspěchy: -

Nejvíc zápasů na MS: -

Nejvíc branek na MS: -

Největší hvězdy: Anatolij Timoščuk, Andrej Ševčenko, Andrij Voronin, Serhij Rebrov

Zdroj: ČTK

Mnoho Ukrajinců dokonce očekává, že reprezentace dojde až do finále. "Když jsme se nyní poprvé na MS kvalifikovali, každý od nás žádá titul," povzdechl si trenér Oleg Blochin, evropský Fotbalista roku 1975.

Národní optimismus však není zcela bezdůvodný. Německý kouč Jürgen Klinsmann se domnívá, že  tým vedený útočníkem AC Milán Andrejem Ševčenkem je schopný "skutečného překvapení".

Na Ukrajině, jedné z nejchudších evropských zemí, je fotbal pro miliony lidí jedním z mála zdrojů zábavy v jinak šedém a únavném životě. Vysoká nezaměstnanost a nízká očekávání rozvracejí zemi, v níž jen polovina populace podporuje proevpropsky naladěnou vládu. Toto rozdělení je patrné i ve fotbale.

Doněck versus Kyjev

Centrem prorusky orientované průmyslové oblasti  a stoupenců Viktora Janukovyče je  Doněck. Zdejší klub Šachťor vlastní nejbohatší muž země Rinat Achmetov, jenž z něho chce udělat evropský velkoklub. Ve středu Doněcku stojí moderní stadion pro 50 000 diváků. Stadion by rád hostil finále evropských soutěží.

Naopak centrem tzv. "oranžové revoluce" a příznivců Viktora Juščenka je Kyjev. Dynamo Kyjev býval po celá desetiletí nejznámější ukrajinský fotbalový klub. Odtud pocházela většina reprezentantů Sovětského svazu. Ti pod legendárním koučem Valerijem Lobanovskim  vyhráli ME 1975 a 1986. I většina nejznámějších ukrajinských hráčů pochází z klubu hlavního města: Blochin, Igor Belanov či Ševčenko.

Fotbal je úzce spjatý s politikou. Důkazem je třeba trenér národního mužstva Oleg Blochin. Ten byl poslancem parlamentu již za minulého režimu, po "oranžové revoluci" ho chtěli noví politici odvolat. Blochin nakonec situaci ustál a zůstává poslancem i trenérem.

Po získání nezávislosti v roce 1991 nastaly ukrajinským fotbalovým fanouškům těžké časy. Dvakrát jejich tým  přišel o účast na MS v posledním kvalifikačním zápase. O MS 2002 je připravilo právě Německo.

Až v roce 2005 Ukrajina uspěla, a to přesto, že byla zřejmě v nejobtížnější evropské skupině, kde jejími soupeři byli mistři Evropy z Řecka, Turecko a Dánsko. A přece se žádný evropský tým nekvalifikoval tak rychle jako Ukrajina.

Ukrajina se ve skupině H utká se Španělskem, Tuniskem a Saúdskou Arábií a cítí svou šanci.

Mnoho mezinárodních expertů navíc tipuje Ukrajinu jako jedno z možných překvapení turnaje.

Jak to bude se Ševčenkem?

Ševčenko, je-li při gólové chuti, může přemoci jakéhokoliv soupeře. Tím, že elitní útočník AC Milán na sebe připoutá pozornost, vytvoří prostor dalším hrozbám ukrajinského kádru -  třeba Andreji Voroninovi z Bayeru Leverkusen nebo Andreji Gussinovi z ruské Samary.

Hlavní hvězda Ševčenko však stále bojuje se zraněním. Ukrajina zatím vše zvládá i bez něj. Naposledy to v přípravných zápasech poznaly Kostarika (prohrála 0:4) a Libye (prohrála 0:3).

Přestože se cena jednoho lístku mnohdy rovná měsíčnímu platu na Ukrajině, zájem o vstupenky byl obrovský. Fanoušci získali kolem 10 000 lístků, ale mohlo se jich prý prodat pětkrát tolik.

Blochin odjíždí do Německa s velkými očekáváními:  "Organizace bude jistě perfektní a lidé velmi přátelští."

Jeho tým navíc v Německu potká spoustu svých krajanů. Stovky tisíc Ukrajinců sem totiž po roce 1991 přicestovaly, aby zde našly nový domov.

 

Právě se děje

Další zprávy