Rosický s Bílkem: Výsledek je skvělý, ale nepřeceňujeme ho

Sport Sport
7. 2. 2013 0:00
Cenná výhra z náročné turecké mise. Tak hodnotil kouč fotbalové reprezentace i hráči dnešní vítězství 2:0 v přípravném utkání v Manise.
Tomáš Rosický se poprvé od Euro představil v reprezentaci.
Tomáš Rosický se poprvé od Euro představil v reprezentaci. | Foto: Eduard Erben

Manisa - Cenná výhra z náročné turecké mise. Tak hodnotil kouč fotbalové reprezentace i hráči středeční vítězství 2:0 v přípravném utkání v Manise.

Trenér Michal Bílek tým chválil hlavně za představení v prvním poločase, kdy hosté rozhodli o vítězství. Kapitán Tomáš Rosický konstatoval, že by bylo chybou dnešní triumf před březnovým pokračováním světové kvalifikace přeceňovat.

Bílek: Myslím, že jsme v Turecku vyhráli zaslouženě

"Ale jsme za takový výsledek moc rádi. V minulosti jsme v přípravných zápasech občas měli problémy, takže jsme se teď nechtěli dostat pod zbytečný tlak. To se povedlo, hodně si výhry v Turecku vážíme. A myslím, že jsme tady zvítězili zaslouženě," řekl Bílek novinářům.

Těšilo ho, že jeho výběr předvedl vyspělý projev. Především první polovina utkání trenéra uspokojila. "Od začátku bylo vidět, že hrajeme dobře, dominovali jsme a dobře drželi míč. A ještě jsme nedali nějaké další šance," uvedl Bílek.

Chválil hlavně hru zálohy. "Měli jsme velmi silný střed pole. Plašil, Darida, Rosický, to je hodně fotbalové. Všichni dnes potvrdili své kvality," řekl Bílek, kterého potěšili svými výkony i brankář Laštůvka, či útočník Lafata, autor druhé branky.

Bílek byl rád, že se Rosický vrátil

Radost měl rovněž z návratu uzdraveného Rosického, který nastoupil v týmu po osmi měsících a ve čtvrté minutě hned rozjel gólovou akci.

"Jsem rád, že je zpátky. Vůbec nebylo vidět, že měl nějakých sedm měsíců zdravotní problémy. Hráči se s ním na hřišti cítí určitě lépe. Pracoval na velkém prostoru, před prvním gólem předvedl svoji typickou skrytou přihrávku, kterou od něj chceme," pochvaloval si Bílek.

Rosický si výhry také cenil. "S výsledkem určitě můžeme být spokojeni, to je bez debat. První půle byla podle našich představ a vycházelo nám to, co jsme tady chtěli odehrát. Ale nepřekvapilo mě, jak dobře jsme hráli, i když jsem tady spoustu kluků před srazem ani neznal. Pokračovali jsme v tom, co máme zažité," řekl Rosický.

Bílek: Nelze hrát v takovém tempu celých 90 minut

Podle Bílka i Rosického bylo logické, že Češi po změně stran lehce vyklidili pole a nechali víc hrát Turky, kteří ale pokaždé narazili buď na zformovanou obranu, nebo na brankáře Jana Laštůvku. "Zápas se nedá hrát celý v tempu, jaké jsme ukázali v první půli. Ale zase jsme dobře bránili.

Vyjma jedné šance, kterou chytil Laštůvka, toho zase domácí tolik neměli," uvedl Bílek. "Nedokázali jsme už tolik držet balón, ale i tak to byla výborná příprava, ve které jsme obstáli," uvedl Rosický.

Byl rád, že Češi vítězství bez větších potíží uhájili. Varoval ale před tím, aby po úspěchu v Turecku létali v oblacích. "Pořád to je jen přátelák a pozitivní je, že to pořád může z naší strany být ještě lepší. Dánové budou takticky mnohem vyspělejší než Turci, i když možná zase nemají takové individuality. Každopádně není na místě být v nějaké euforii. To slovo bych se neodvážil použít," prohlásil Rosický.

Rosický: Dánové jsou na tom takticky lépe než Turci

"Musíme se nachystat na to, že třeba Dánové na tom budou takticky mnohem lépe než dnes Turecko," podotkl dále. Loni v červnu se na evropském šampionátu zranil v zápase s Řeckem a pak jen z dálky sledoval, jak národní tým prochází obměnou. V duelu v Turecku poprvé spolupracoval s Matějem Vydrou, Vladimírem Daridou, Ladislavem Krejčím a také střídajícími Bořkem Dočkalem a Stanislavem Teclem.

"Změnili se hráči, je tady hodně nových kluků, ale co se týče stylu hry, tak to bylo podobné tomu, na co jsem byl zvyklý. Hlavně první poločas byl to, co jsme chtěli hrát," uvedl Rosický. Seděla mu prý hlavně spolupráce s Jaroslavem Plašilem a Daridou uprostřed zálohy.

Rosický si o vystřídání řekl sám

"Chtěli jsme držet balon, protože náš střed je hodně fotbalový. Jsme na tom dobře technicky a střed se pak dobře doplňoval s kraji zálohy," řekl potěšeně. Vyzdvihl i výkon náhradního brankáře a čekatele na šanci Jana Laštůvky, který zastoupil zraněnou jedničku Petra Čecha a hlavně ve druhém poločase proti tureckým střelcům zářil.

"Druhý poločas jsme už tolik nedokázali držet balon a oni se dostávali do zakončení. Honza Laštůvka chytil dva, nebo tři góly. On je ale gólman, který se z toho nezblázní," uvedl Rosický.

Závěr zápasu a poslední dvacetiminutovku v Turecku už sledoval jen z lavičky, o střídání si řekl kvůli střevním potížím. "To když přijde, tak se s tím vážně nedá hrát. Možná to bylo z nervozity, možná jsem tady ale zbaštil něco zajímavého," prohlásil Rosický v žertovné náladě.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy