reklama
 
 

Rooney a spol našli kličku na berňák. Platí nižší daně

17. 1. 2011
Nižší daně platí desítky fotbalistů z Premier League

Londýn - Desítky fotbalistů anglické Premier League se vyhýbají placení daně z příjmu, když používají složité schéma, které jim umožňuje legálně platit daň 28 či dokonce jen dvě procenta namísto 50 procent.

Podle britského listu The Times tohoto uspořádání využívají i angličtí reprezentanti Wayne Rooney a Gareth Barry. 

Schéma vychází z toho, že fotbalisté založí firmu, která přijímá platby za využívání obrazu a jména hráčů - například na suvenýrech a dresech.

Rooney a spol využívají dvojích smluv

Vzhledem k tomu, že jde o firmu, tak z těchto příjmů platí jen 28 procent daň namísto 50 procent, které platí lidé za příjmy vyšší než 150 tisíc liber ročně (4,3 milionu korun).

Podle listu přibylo hráčů, kteří začali zakládat tyto společnosti poté, co byla před 18 měsíci zvýšena daň z vysokých příjmů ze 40 na 50 procent.

Čtěte také:
Chelsea se pomalu zvedá, Liverpool zase nevyhrál

Fotbalisté tak často mají s klubem dvě smlouvy - jednu na příjmy za fotbal a druhou na příjmy z prodeje jejich obrazu a jména.

Hráči si navíc od těchto svých společností půjčit a na tyto půjčky je pak pouze dvouprocentní daň. Útočník Manchesteru United Rooney, který údajně vydělává 200 tisíc liber týdně, si za poslední dva roky půjčil od své společnosti 1,6 milionu liber, napsaly The Times.

Hráči ušetří na daních statisíce liber

Když za tuto částku zaplatil dvouprocentní daň, ušetřil skoro 600 tisíc liber ve srovnání s částkou, kterou by musel zaplatit, kdyby tyto peníze byly považovány za příjem. Barry z Manchesteru City takto ušetřil na 135 tisíc liber.

List uvádí, že v menší míře podobného schématu využil i Daniel Sturridge z Chelsea.

Dalších 55 hráčů si od svých firem nepůjčovalo, ale když do nich převedlo část příjmů, ušetřilo na daních 22 procent. Patří mezi ně obránci Ashley Cole a Rio Ferdinand nebo útočníci Michael Owen a Theo Walcott, napsal britský list.

Podle něj jde již o tak velké částky, že daňové úřady zkoumají cesty, jak tato daňová schémata omezit. Jednají s kluby o zaplacení 100 milionů liber za to, že přehnaly část příjmů hráčů odváděných do firem spravujících jejich copyright.

autor: ČTK | 17. 1. 2011

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama