Revoluce v Premier League: Bez Skotů, nebo s nimi?

Jakub Šafránek Jakub Šafránek, yac
12. 11. 2009 10:10
Gartside by vzal do anglické ligy Celtic i Rangers
Zahraje si Celtic s Arsenalem i v Premier League?
Zahraje si Celtic s Arsenalem i v Premier League? | Foto: Reuters

Bolton - Nejprve rozšířit Premier League a pak ji rozdělit na dvě soutěže, přibrat Celtic a Rangers a zrovnoměrnit distribuci zisků za práva na televizní přenosy. To je zhruba záměr šéfa Boltonu Phila Gartsidea.

Jeho plán (který upravuje některé jeho dřívější návrhy z letošního roku) přišel jako reakce na pobídnutí nejvýše postaveného muže ligy Richarda Scudamorea, aby týmy přispěly svými návrhy, jak zatraktivnit fotbal v Anglii.

Gartsideův záměr má ale podle zdrojů z britských ostrovů jen malou šanci na prosazení, byť se k němu kladně postavili například manažeři Tottenhamu, Evertonu či Aston Villy.

Čtěte také: Čech po úspěchu Chelsea: Titul? Musíte umět bránit

Za šéfa Boltonu by se totiž k jeho zavedení muselo postavit čtrnáct celků z nejvyšší soutěže i anglická FA, což podle dostupných informací není pravděpodobné. A to přesto, že by návrh Gartsidea chránil především menší kluby.

Pokud totiž chudší kluby sestoupí do nižší soutěže (Football League Championship) naráz přicházejí až o 90 % příjmu z vysílacích práv. A právě o tom revoluční návrh je.

"Mezera mezi příjmy v Premier League a příjmy v Championship se dále rozšiřuje a myslím si, že mezi týmy, krom několika nejlepších, se šíří strach," tvrdí Gartside.

Klubům jde především o vyrovnané zisky

Plán Phila Gartsidea

1. Rozšířit počet týmů v PL
2. Rozdělit PL na dvě výkonnostně rozdílné soutěže
3. Počet týmů ve vyšší soutěži snížit na 18
4. Použít příjmy za práva prodaná do zahraničí k financování expanze
5. Pozvat Celtic a Rangers (do nižší soutěže)
6. Zvážit návrhy na změny regulí od skotské a anglické FA

V současnosti navíc nejhorší kluby Premier League inkasují za televizní práva zhruba o čtyřicet procent méně financí než úřadující šampioni. Ti si navíc mohou vydělat ještě v evropských pohárech.

Například loni West Bromwich Albion vyinkasoval za práva 31 milionů liber, zatímco Manchester o dvacet milionů víc.

"Největším strategickým cílem pro Premier League v následujících letech bude zamezit polarizaci klubů prostřednictvím rozdílů v příjmech," tvrdí Gartside.

Takovému přerozdělování ale budou nejspíše chtít zabránit právě týmy na špici tabulky, které z něj těží. Navíc rozdělování zisků je v Anglii již dnes jedno z nejspravedlivějších v Evropě.

Problémem rovněž asi bude požadavek zahrnutí glasgowských týmů Celtiku a Rangers do anglické ligy. Tomu se bude nejvíce snažit zabránit Skotská fotbalová asociace.

Čtěte více: Rangers: Chceme do Anglie. Jinak skotský fotbal umře

Oba kluby jsou totiž pro skotskou nejvyšší soutěž největším zdrojem příjmů. Bez nich by se finanční ztráty dotkly všech klubů v ní zúčastněných.

Ostatně nové konkurence se pravděpodobně obávají i současní členové anglické nejvyšší soutěže.

"V Premier League máme dvacet týmů, které spolu hrají vyrovnané zápasy. Kdyby se přidaly Rangers a Celtic, za chvíli už by na tom nebylo nic zvláštního. Myslím si, že zápory převažují nad klady," zhodnotil návrh Gartsidea šéf Stoke Peter Coates.

 

Právě se děje

Další zprávy