Rada teď poprvé vyhrál. Oddechl si a děkoval Zítkovi

Václav Rojík
15. 10. 2008 21:55
Trenér Rada potvrdil: Tlak na nás byl velký
Radostné gesto kouče Rady po ukončení utkání se Slovinskem.
Radostné gesto kouče Rady po ukončení utkání se Slovinskem. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Teplice - Česká reprezentace, spolu s ní její kouč Petr Rada i samotná fotbalová veřejnost si po první kvalifikační výhře nad Slovinskem pořádně oddechli.

"Kdybychom dnes nevyhráli, bylo by to už hodně složité," ulevilo se trenérovi po utkání.

Český tým má nyní po vítězství 1:0 na svém kontě čtyři body a stáhl ztrátu na lídry skupiny. Výkon reprezentantů měl daleko k ideálu, ale vydřená výhra se počítá. Petr Rada možná i proto své svěřence po utkání chválil.

Čtěte více: První výhra: Mizérii proti Slovincům zažehnal Sionko

Asi jste si pořádně po utkání pořádně oddechl. Co pro vás znamená tahle výhra?
Pořádně to ze mě spadlo až v 95. minutě. Ne vážně. Pokud bychom prohráli, bylo by to těžký.

Výkon mužstva ale zejména v první půli nebyli ideální, nebo ano?
Jsem spokojený, že jsme dneska vyhráli. Bylo to pro nás velmi těžké utkání. Poprvé jsme nastoupili doma. Už před zápasem jsem říkal, že je na nás veliký tlak. V prvním poločase to bylo na hráčích vidět. Bylo znát, že jsme nastoupili proti kvalitnímu soupeři, který nasbíral sedm bodů. Dokázal to i v Polsku, oba útočníci jsou nebezpeční.

Špička nám mohla utéct

Slovinci český tým v prvním dějství přehrávali...
V první půli jsme přečkali jednu velkou šanci, kdy se nám hráč dostal kolmou přihrávkou za obranu. Ta druhá šance byla spíš náhoda, protože se odrazilo od našeho hráče. Dan Zítka nás hodně podržel.

Hráči vstoupili do utkání hodně nervozně. Dolehl na ně tlak?
Jasně, že ano. Kdybychom dnes nevyhráli, špička by nám už hodně unikla.

Připomeňte si zápas v on-line reportáži ZDE

Z toho pramenila i špatná kombinace?
Chtěli jsme zálohu překonat dlouhým nákopem. Nikdy ty balony ale nešly včas, Slovinci se stačili vrátit. V prostředku hřiště byly situace, kdy jsme jejich hráče dobíhali. Myslím si, že ve středu zálohy jsme měli být více zataženější. Ale získávali jsme ty balony, které jsme třeba v Polsku nevybojovali. I rozestavením jsme chtěli zhustit střed, stáhnout se více doprostřed, abychom ty odražené balony získávali.

Do druhé půle nastoupil váš tým jako vyměněný. Čím to?
V kabině jsme se bavili o trpělivosti, zkvalitnění přechodu do útoku. Myslím, že ve druhém poločase bylo vidět, že tým jde za vítězstvím. Soupeře jsme nepustili do šance a vytvořili jsme si tlak. V těchhle utkáních většinou rozhodne jedna branka. My jsme ji vstřelili a vyhráli jsme 1:0.

Co jste řekl svým hráčům o přestávce?
Upozorňoval jsem je, aby nedocházelo k situacím tři na tři a dva na dva.

Nadšené fanynky
Nadšené fanynky | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Reprezentace opět zvládla kritický moment v kvalifikaci. Je v tom její síla?
Ano. Tým znovu ukázal, že je silný v krizových situacích. Hráčům děkuji, protože jsme byli v nezáviděníhodné pozici. Tady jsme to zvládli i přes tu řadu zranění. Utkání jsme vyhráli zaslouženě.

Tým má svoji sílu

Proč jste tolik zahýbal se základní sestavou oproti Polsku?
Sáhli jsme ke změnám z taktického hlediska. Není to tím, že by některý z nominovaných hráčů byl špatný.

Rozhodoval jste se dlouho, zda místo zraněného Čecha nasadíte do branky Zítku, nebo Drobného?
My jsme to diskutovali s Honzou Stejskalem, který má gólmany pod drobnohledem. Po trénincích jsme se rozhodli pro Dana Zítku. On navíc dva zápasy už odchytal. Máme tři vyrovnané gólmany a ta spolupráce mezi nimi funguje.

Tentokráte jste vedle Baroše postavil do útoku Fenina. Rozhodlo pro něj domácí prostředí?
Zaprvé domácí prostředí a za druhé to, že dal branku v Polsku. Rozhodl jsem se pro tuhle útočnou dvojici.

Překvapivě jste nasadil Pospěcha místo Grygery. Proč došlo k této změně?
Kvůli větší sehranosti s Liborem Sionkem z klubu.

Reprezentace sice vyhrála, ale zatím v kvalifikaci nezářila. Nehrozí, že výhra přebije viditelné problémy?
My máme pořád na čem pracovat. To, že jsme prohráli v Polsku, nemůžeme hodit za hlavu. Teď budeme mít víc času, aby se zranění hráči uzdravili. Samozřejmě, pokud bychom dnes nevyhráli, bylo by to hodně složité. To víme všichni. Jsem ale přesvědčen, že tenhle tým má svoji sílu.