První výhra: Mizérii proti Slovincům zažehnal Sionko

15. 10. 2008 19:27
Česko - Slovinsko 1:0 (0:0)
Jan Rajnoch bojuje o míč
Jan Rajnoch bojuje o míč | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Teplice - Až gólová trefa Libora Sionka po hodině hry přinesla vysvobození z trápení a bídy české fotbalové reprezentace proti Slovinsku. Ve středu v Teplicích nakonec vybojoval tým trenéra Petra Rady vítězství 1:0.

Česká reprezentace slaví díky zlepšenému výkonu ve druhé půli první kvalifikační výhru a alespoň částečně zažehnala špatný start do bojů o MS 2010.

Ani pět nových jmen v sestavě oproti zápasu s Polskem však dlouho nepřinášelo změnu k lepšímu.

Čtěte více: Novinka: Baroš a Fenin, to jsou trumfy na Slovinsko

Záložní řada se proti Slovincům takřka kompletně obměnila. V jejím středu se objevil Jan Rajnoch s Davidem Jarolímem a na křídlech pak Libor Sionko s Jaroslavem Plašilem.

Českým hráčům ale v kritickém zápase chybělo od začátku sebevědomí, špatně se pohybovali a kombinovali. Po první půli si také za předvedený výkon vysloužili pískot teplického publika.

Čtěte dále: Zmar a bída. Poláci hravě uzemnili české fotbalisty

Brankář Slovinska Samir Handanovič musel v prvním dějství řešit jen dva ošemetné momenty. Na Plašilův oblouček za obranu si naběhl Jan Rajnoch, ale nedůraznou střelou Handanoviče nijak nevystrašil.

Slovinci měli více šancí

V závěru první půle mu pak nadělala starosti Jankulovského pumelice z přímého kopu. A následně i pěkně zakroucený Plašilův přímý kop zpoza šestnáctky, po němž se však Ujfaluši v nadějné příležitosti k zakončení nedostal.

To byly jediné momenty, které v první půli vybočily z mizérie českého týmu. Slovinci se nikam příliš nehnali, ale i tak byli lepším týmem a po jednoduchém přechodu přes střed hřiště si vytvořili hned několik velkých šancí. Tlačili se především po levé straně, kde tentokráte místo Grygery nastoupil Zdeněk Pospěch.

Po půlhodině hry se dostal do čisté gólové šance Zlatko Dedič. Nejprve Šišič vystihl českou rozehrávku, vysunul do šestnáctky Dediče, jehož parádně vychytal v souboji jeden na jednoho Čechův náhradník Daniel Zítka.

Slovinci zazlobili ještě před přestávkou. Sionko skluzem nechtěně poslal kolmici do vápna na Šišiče, jehož ve velké šanci znovu vychytal Zítka.

Čtěte dále: Petr Čech nakonec nenastoupí. Zraněný sval to nedovolí

První pohledná akce Čechů přišla až na začátku druhého dějství. Jarolím zatáhl míč do šestnáctky a po Barošově vyražené střele pálil nebezpečně Plašil.

Sionko uspěl, Baroš ne

Češi nastoupili do druhé půle viditelně nabuzenější, tlačili se před branku a lépe jim vycházela i kombinace. Nakonec to přineslo kýžený výsledek.

Libor Sionko se raduje z jediné branky do sítě Slovinska
Libor Sionko se raduje z jediné branky do sítě Slovinska | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Z úzkých je vytáhla přesná gólová hlavička Libora Sionka z 61. minuty po parádním Jankulovského centru zleva.

Na stadionu zavládla euforie a Češi mohli znovu skórovat. Krátce po vedoucí brance však vychytal velkou šanci Baroše brankář Handanovič.

Z Radova týmu očividně spadlo obrovské břemeno. Pěkné průniky najednou předváděl i teplický odchovanec Martin Fenin, jenž nastoupil v kvalifikaci poprvé v základní sestavě.

Po inkasované brance naopak zvadli Slovinci. Uklidněné české mužstvo si jejich ofenzivní pokusy už pečlivě hlídalo a přes dlouhé nastavení si tři body vzít nenechalo.