Rada: Necid musí počkat. Slepička zaujal pracovitostí

Václav Rojík
3. 10. 2008 18:00
Rada: Nedvěda už asi nepřemluvím
Miroslav Slepička zaujal kouče Radu celoplošnou pracovitostí.
Miroslav Slepička zaujal kouče Radu celoplošnou pracovitostí. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Trenér české fotbalové reprezentace měl a má před kvalifikačním dvojzápasem v Polsku a se Slovinskem o čem přemýšlet. Fanoušky nejvíce zajímalo, jak vyřeší absenci klíčových středových hráčů a zda nominuje nejlepšího ligového střelce Tomáše Necida.

„Nemá zkušenosti s reprezentací pro takovéhle dva těžké zápasy. I když střílí branky, tak jsme hráče Necida nepovolali," vysvětloval na páteční tiskové konferenci trenér národního týmu.

Čtěte také: Rada nic nezměnil: Baroše doplní Svěrkoš a Slepička

Dále prozradil, jak se rozhodoval při sestavení záložní formace a jak vidí sílu nadcházejících soupeřů.

Na marodce jsou Rosický, Matějovský a Polák. Jak těžké bylo sestavit záložní řadu a proč jste nepovolal nějakého nováčka?
Zvažovali jsme i jiná jména, která figurují v tom širším výběru. Myslím si ale, že s těmi hráči, co tu jsou, si vystačíme. Já jim věřím.

Nenapadlo vás znovu zkusit oslovit v krizové chvíli Pavla Nedvěda?
Uvažuji o více hráčích. Nejenom o těch ze širší nominace. Listuji dál. Ale všichni víme, že tahle kapitola je uzavřená. Pavel už svoje stanovisko sdělil. Každého takového hráče který tu je a nehraje za reprezentaci, je škoda. Ale tímhle jsme se ani moc nezabývali.

Uvažoval jste i o variantě povolání Jana Šimáka nebo Jiřího Jarošíka?
Sledoval jsem Šimákovy poslední čtyři zápasy. V některých nenastoupil, jindy hrál zase jenom poločas. Píše se, že je zraněný. Chtěl jsem kvůli tomu volat trenérovi Stuttgartu, ale bohužel jsem se mu nedovolal. Honza se bude teď asi hlavně chtít vrátit do sestavy Stuttgartu.

Trenér Rada se chtěl přeptat na Jana Šimáka trenéra Stuttgartu, ale nedovolal se mu.
Trenér Rada se chtěl přeptat na Jana Šimáka trenéra Stuttgartu, ale nedovolal se mu. | Foto: Reuters

A co Jarošík?
Jirka Jarošík je v pomyslné širší nominaci. V reprezentaci ale nebyl dlouho. Viděl jsem kazety a nastupuje na defenzivním záložníkovi, někdy i na stoperovi. Na to máme třeba Radka Kováče a Honzu Rajnocha. Proto jsme se rozhodli, že ho zatím povolávat nebudeme.

Středové hráče máme

Jak si tedy se složením středu zálohy poradíte?
Hráče do středu hřiště máme. Já jsem mluvil s Jardou Plašilem, který tam hrával. Je tam i David Jarolím a Honza Rajnoch. Pokud to bude nutné tak i  Jirka Kladrubský, který je použitelný na více pozicích.

Fanoušky hodně zajímá i složení útoku. Proč jste nepovolal nejlepšího střelce ligy Necida?
Jsem rád, že Necid má střeleckou formu.  Je to dobré pro Slavii v evropských pohárech. I pro nás je to k zamyšlení. Ale nemá zkušenosti s reprezentací pro takovéto dva těžké zápasy. I když střílí branky, tak jsme hráče Necida nepovolali. Teď budeme potřebovat spíše zkušené fotbalisty.

Slepička ale moc gólů nestřílí a v reprezentaci také nemá moc zkušeností...
Já jsem viděl Slepičku na Spartě proti Dinamu. Líbil se mi svoji pracovitostí. Nejenom v šestnáctce, ale celoplošně. Necid je určitě v širší nominaci. Pokud bude takhle střílet dál, mohl by se v nominaci objevit. Je to věc debaty, ale já jsem se rozhodl pro tyhle čtyři útočníky.

Jan Koller se v poslední době rozstřílel v Samaře. Nemrzí vás teď jeho konec v reprezentaci o to více?
V Samaře ze začátku moc gólů nedával, ale po tom prohlášení o konci v reprezentaci začal střílet. Gratuloval jsem mu ke gólům. Ale i z jeho hlasu jsem cítil, že reprezentace asi pro něho není aktuální. To stanovisko už nebude chtít měnit.

Tomáš Necid není podle trenéra dost zkušený na dvojzápas s Polskem a se Slovinskem. proto jej nenominoval.
Tomáš Necid není podle trenéra dost zkušený na dvojzápas s Polskem a se Slovinskem. proto jej nenominoval. | Foto: Tomáš Adamec

Pojďme k samotným zápasům. S jakým bodovým ziskem byste byl z dvojutkání spokojen?
Nechci říkat, s čím bych byl spokojen. Chci, aby si to hráči na srazu užili. A aby nechali na hřišti všechno pro Česko. Ti soupeři jsou tentokrát z kategorie kvalitních.  Výhra je vždy to, co to okoření. Já jsem říkal, že nechci prohrávat a že z těch zápasů vytěžíme maximum.

Věřím, že se Rosický vrátí

Se Slovinci se před startem kvalifikace příliš nepočítalo, ale ti ji začali skvěle. Co můžete o jejich týmu říct?
Slovinci mají tým, který se tvoří. Mají silný ročník 82 a 83. Ze sedmdesáti procent ho tvoří hráči ze špičkových lig.  Je to mančaft kombinační a velice nepříjemný. I organizace při losování nasvědčovala tomu, že kvalifikaci dávají velkou váhu a nechtějí hrát druhé housle. To dokázali i v Polsku.

A jak byste popsal polský tým?
Polský tým je vyzrálý, zkušený. Navíc omilostnili ty tři hráče po disciplinárních prohřešcích. Byl tam i konflikt se Smolarkem. Podrobnosti nevím, ale prý ho chtěl trenér vyřadit. Mužstvo je dobře složené, mají zkušeného trenéra. Ta ztráta se Slovinskem je bude motivovat. Proti nim to bude další těžké utkání.

Návrat alkoholových hříšníků, včetně brankáře Boruce, podle trenéra Rady Poláky posílí.
Návrat alkoholových hříšníků, včetně brankáře Boruce, podle trenéra Rady Poláky posílí. | Foto: Reuters

Určitě jste slyšel, že FIFA hrozí Polsku kontumací. Jak moc se zaobíráte touto možností?
Četl  jsem to a nezabývám se tím. My se připravujeme na zápas v Polsku a tyhle spekulace jdou mimo mě.
Čtěte více:
FIFA hrozí Polsku: S Českem prohrajete po kontumaci
Hříšníci se vracejí. Polská reprezentace je v plné síle

A co když k tomu opravdu dojde?
Samozřejmě, kdyby tahle situace  nastala, tak zůstaneme na soustředění a budeme se připravovat na další zápas. Ale nevěřím, že k tomu dojde.

Mužstvu dlouhodobě chybí kapitán Tomáš Rosický? Máte o jeho zranění nějaké zprávy?
S Tomášem mluvím tak dvakrát týdně. Začíná pozvolna trénovat. Pokud se neobjeví nějaké problémy do čtrnácti dnů, tak by se v tom pokračovalo. V současnosti je to spíš v řešení Arsenalu. Tenhle dvojzápas je bez Tomáše. To víme. Já věřím, že se Tomáš brzy vrátí do hry.

Ale nezačal jste přeci jen pochybovat o tom, že se ještě někdy do národního týmu nebo vůbec k fotbalu vrátí?
Pokud je hráč takhle dlouho zraněný, tak člověka napadá ledacos. Ale jak mluví se mnou, vypadá psychicky silný. Já jsem přesvědčen, že to zvládne a bude opět rozdávat radost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem. Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy