Nyon - Píše se rok 2004, když se na evropské scéně potkávají dva celky z Makedonie a Arménie. Pobeda Prilep nezvládá domácí zápas Ligy mistrů hraný ve Skopje a s Pjunikem Jerevan prohrává 1:3.
Dalo by se říci, že nešlo o nic zvláštního, takových zápasů se v předkolech evropských pohárů hraje mraky.
Jenže tento duel prvního předkola z 13. července byl svým způsobem specifický.
Čtěte dále: Skandál ve fotbale: Interpol šetří ovlivňování výsledků
Není tomu tak dávno, co Michel Platini, předseda Evropské fotbalové federace, hovořil o tom, že největším problém kopané na starém kontinentu je nelegální sázení a s tím spojené ovlivňování zápasů.
Teď padl první opravdový trest. A rozhodně průlomový.
Dvakrát doživotní distanc
Nikdy předtím UEFA nesáhla k takovému disciplinárnímu zásahu. Až teď.
Pobeda Prilep se nesmí během následujících osmi let zúčastnit jakéhokoliv evropského poháru, navíc šéf klubu Aleksandar Zabrcanec a tehdejší kapitán Nikolce Zdraveski dostali doživotní distanc.
Čtěte více: Skandál rumunského fotbalu: Policie vyšetřuje přestupy
Zdraveski byl střídán trenérem za stavu 0:3 už o poločase a v odvetě si nezahrál. Po skončení kariéry se věnoval trenérskému řemeslu, před vynesením rozsudku byl ale bez angažmá. Naposledy vedl právě Pobedu.
A proč vlastně došlo k takovému trestu?
UEFA před více než rokem zahájila spolu s Interpolem vyšetřování, při němž pátrala po podezřelých zápasech. Celkem bylo na seznamu 22 utkání, většina se týkala mužstev z východní Evropy a Balkánu.
Šéf klubu: Nic jsme neovlivnili
A tento duel mezi Prilepem a Jerevanem byl shledán ovlivněným ze strany Makedonců.
Favoritem tohoto duelu byli domácí, kurz na jejich vítězství se pohyboval kolem hranice 1,5:1. Jenže oni prohráli - a navrch sázkové kanceláře zaznamenaly neobvykle mnoho sázek přijatých na jejich neúspěch.
"Nebylo nic zvláštního na naší prohře s Jerevanem, nic jsme neovlivnili," řekl před třemi týdny Zabrcanec agentuře Reuters.
UEFA rozhodla jinak. Přizvala si zástupce klubu, obviněné, svědky, experta na kurzové sázení. A po více než sedmihodinovém jednání ve švýcarském Nyonu vynesla verdikt vskutku historický.
Naposledy - v roce 2006 - byl za podobný prohřešek potrestán řecký klub Egaleo. Vzhledem k tomu, že se neprokázalo, kdo se snažil utkání Poháru Intertoto proti Vilniusu ovlivnit, dostal celek pokutu zhruba ve výši 800 tisíc korun.