Češi z West Hamu slaví. Liverpoolu nestačilo ani 34 střel a Arsenal znovu vede

Aktualizováno 17. 12. 2023 19:33
Čeští fotbalisté Tomáš Souček s Vladimírem Coufalem pomohli West Hamu v 17. kole anglické ligy k domácímu vítězství 3:0 nad Wolverhamptonem. Arsenal si poradil 2:0 s Brightonem a dostal se do čela tabulky. Večer se na první příčku mohl vrátit Liverpool, jenže doma pouze remizoval bez branek s Manchesterem United. Nestačilo mu ani 34 střel.
Tomáš Souček a Vladimír Coufal běží gratulovat dvougólovému střelci Mohammedu Kudusovi. | Foto: Reuters

West Ham se ujal dvougólového vedení už v prvním poločase, kdy udeřil dvakrát z brejku Kudus. Ghanský reprezentant potvrdil střeleckou formu, v posledních pěti soutěžních utkáních se trefil čtyřikrát. V závěru přidal pojistku Bowen, s deseti brankami nejlepší ligový střelec "Kladivářů". Na všechny tři góly přihrál záložník Paquetá.

Souček s Coufalem nastoupili tradičně v základní sestavě. Coufal byl vystřídán až v nastavení krátce poté, co dostal žlutou kartu. West Ham se posunul na sedmé místo, Wolves jsou třináctí.

Liverpool měl v souboji s Manchesterem velkou převahu, tradičního rivala přestřílel 34:6, branku ale vstřelit nedokázal. A to ani ve zbytku nastavení, které dohrávali hosté bez vyloučeného Dalota.

"Reds" nenavázali na výsledek 7:0 z březnového vzájemného duelu a přišli o stoprocentní bilanci na svém stadionu, kde předchozích sedm ligových zápasů v sezoně vyhráli. United neskórovali potřetí za sebou, v tabulce jim patří sedmé místo.

Arsenal částečně napravil zaváhání z minulého kola proti Aston Ville (0:1) a doma neprohrál už 13. soutěžní duel v řadě, což je rekordní šňůra pod trenérem Artetou. V 53. minutě se prosadil hlavou po rohu Jesus a v 87. minutě zužitkoval Havertz samostatný únik. Brighton neskóroval v lize po 32 zápasech a patří mu devátá pozice.

Aston Villa prohrávala od konce první půle, kdy dal první gól v Premier League útočník Lewis-Potter. V 71. minutě ale dostal červenou kartu obránce Brentfordu Mee a v 77. a 85. minutě využili přesilovku Moreno s Watkinsem.

Ani Aston Villa nedohrála v plném počtu, v nastavení byl vyloučen Kamara, svěřenci kouče Emeryho už ale třetí ligové vítězství po sobě udrželi. V tomto kalendářním roce vyhráli v nejvyšší soutěži 25. zápas, což je nový klubový rekord.

Anglická fotbalová liga - 17. kolo:

Arsenal - Brighton 2:0 (53. Jesus, 87. Havertz), Brentford - Aston Villa 1:2 (45. Lewis-Potter - 77. Moreno, 85. Watkins), West Ham - Wolverhampton 3:0 (22. a 32. Kudus, 74. Bowen), Liverpool - Manchester United 0:0.

1. Arsenal 17 12 3 2 35:15 39
2. Liverpool 17 11 5 1 36:15 38
3. Aston Villa 17 12 2 3 37:21 38
4. Manchester City 17 10 4 3 40:20 34
5. Tottenham 17 10 3 4 35:23 33
6. Newcastle 17 9 2 6 36:21 29
7. Manchester United 17 9 1 7 18:21 28
8. West Ham 17 8 3 6 29:30 27