Londýn - Není to nic nového. Ani v Anglii není momentálně ligový fotbal ziskový, naopak kluby jsou různými formami zadlužené.
Všech dvacet celků z Premier League dohromady podle posledních dat dluží astronomickou částku 3,1 miliard liber, tedy přes devadesát miliard korun.
Podle britského deníku The Guardian jsou největšími dlužníky anglický mistr Manchester United (dluží 699 milionů liber) a vítěz Anglického poháru Chelsea (701 milionů).
Za nimi pak figurují další špičkové týmy - Arsenal (416 milionů) a Liverpool (280 milionů).
Čtěte také:
Chelsea jásá: Abramovič ušetří, dluhy jsou poloviční
Chelsea na prodej? Lež. Abramovič se bude soudit
Většinu dluhů však kluby mají vůči firmám svých majitelů. Tak jako například Manechester United vůči floridské firmě rodiny Glazerů, která koupila United před čtyřmi roky z velké části za vypůjčené peníze.
Dluhy však nabalila na klub a jen úroky tvoří obrovské sumy.
Jiná situace je v Chelsea, která nedluží bankám ani libru. Veškeré pohledávky tvoří bezúročná půjčka ze strany majitele Romana Abramoviče, který se však v minulých měsících (i kvůli krizi) nechal slyšet, že "Blues" už si musejí poradit bez jeho dotací.
Zasahují arabští šejci
Podle anglického listu hned patnáct klubů Premier League z dvaceti si na sebe nevydělá a musejí být dotovány ze strany majitelů.
Jediný Arsenal se zadlužil kvůli dlouhodobé investici, kterou je Emirates Stadium, na nejž si půjčil nejprve 260 milionů liber a následně dalších 133 milionů liber na přetvoření starého stadionu Highbury v obytné domy.
Ty však zatím neprodukují takový zisk, jaký se očekával.
Ani bombastický nárůst příjmů klubů v nejvyšší anglické lize, které tvoří z velké části 2,7 miliard liber za balík televizních práv, tak zatím nestačí a týmy musejí být dotovány z kapes štědrých miliardářů.
Některé menší kluby bojují o přežití a o finanční konkurenceschopnost s nejlepšími.
Jen za poslední týden hned dva kluby změnily majitele. Sunderland koupil dallaský investor Ellis Short, Portsmouth zase dubajský byznysmen Sulaiman Al Fahim.