Portugalci postoupili bez ztráty bodu

SportPlus, ČTK
21. 6. 2006 17:50
Gelsenkirchen - Portugalští fotbalisté porazili ve svém třetím utkání na MS Mexiko 2:1, do osmifinále postupují i Mexičané. Uvnitř: Animace gólu, Fotogalerie
Portugalec Fernando Meira (vlevo) bojuje o míč s Mexičanem Omarem Bravem.
Portugalec Fernando Meira (vlevo) bojuje o míč s Mexičanem Omarem Bravem. | Foto: Reuters

Portugalsko, které mělo už před zápasem jistotu postupu, šlo do vedení už v 6. minutě, když se trefil Maniche, z penalty zvyšoval v polovině prvního poločasu Simao, o pět minut později snižoval Fonseca. Mexičané přes porážku udrželi druhé místo. V 57. minutě mohl vyrovnat Bravo, ale neproměnil penaltu, krátce poté Mexičané přišli o vyloučeného Péreze.

V nekompletní sestavě Portugalci až na úvod neoslnili, ale tlak soupeře v druhé půli vydrželi bez újmy. Mexiko dohrávalo jen v deseti mužích bez vyloučeného Péreze.

I bez odpočívajících hvězd typu Deka, Cristiana Ronalda či Paulety prožili Portugalci báječnou půlhodinku. Hned v druhé minutě sice museli přečkat individuální akci a střelu Fonseky, ale pak uštědřili soupeři dvojitý direkt.

V šesté minutě vyrazili na bleskovou zteč do nezformované obrany Simao s Manichem, který ideální přihrávku spoluhráče poslal pod břevno.

Když pak v 23. minutě zahrál ve výskoku rukou Márquez a Simao přidal z penalty druhý gól, postupové postavení Mexičanů dostalo další trhlinu. A mohlo být ještě hůř, kdyby s další výzvou agilního Simaa po chvíli lépe naložil Postiga.

Za těchto okolností už Mexičany zajímal i vývoj souběžné hraného utkání Angoly s Íránem. Hru s ohněm ukončil v 29. minutě Fonseca, který zůstal při rohovém kopu trestuhodně volný a hlavou skóroval.

Role si oba týmy najednou zase vyměnily. Pod tlakem se ocitli Portugalci a byli rádi, že do poločasu uhájili těsný náskok. Zasloužil se o to gólman Ricardo, který ve 44. minutě zneškodnil Pardův dalekonosný pokus.

Mexickou převahu však neztlumila ani pauza. Svěřenci kouče Lavolpeho vytrvali v aktivním přístupu, zjednodušili přechod do útoku a přišly i další možnosti. Střelci se ovšem trápili. Bravo po Miguelově ruce zahodil v 57. minutě dokonce penaltu a stejný muž znovu přestřelil i po přímočaré akci o sedm minut později, když byl před Ricardem zase úplně sám.

Přestože od 61. minuty Mexiku chyběl vyloučený Pérez, tým sympaticky dál praktikoval otevřené pojetí. Místy dokonce s třemi útočníky, ale ti dnes neměli svůj den.

Mexičan Omar Bravo se drží za hlavu poté, co neproměnil penaltu v zápase proti Portugalsku. | Foto: Reuters

Třináct minut před koncem se ve slibné pozici po Fonsekově hlavě svezl míč vedle Ricardovy tyče a na víc se už oslabený celek v závěru nevzmohl. Po závěrečném hvizdu sudího Michela však slavily obě strany, na turnaji si zahrají ve vyřazovací části.

Trenér Portugalců Luiz Felipe Scolari oslavil své desáté vítězství na mistrovství světa za sebou, a i když viděl na hře svých svěřenců několik nedostatků, převládala u něj spokojenost. "Nebylo to z naší strany úplně špičkové, ale způsob, jakým jsme se vypořádali s utkáním od začátku do konce, byl dobrý," uvedl kouč, jenž na minulém šampionátu v Asii dovedl ke zlatu Brazílii.

Stejně jako jeho mexický kolega Ricardo Lavolpe odmítl spekulovat, kdo z dvojice skupiny C Nizozemsko - Argentina by jeho týmu v osmifinále vyhovoval víc. "Nemáme to ve svých rukou, jde o to, koho si vyberou oni," řekl k večernímu utkání. "Ještě nás čekají tři zápasy do finále, a ty budou nejtěžší. Nesmíme přestat pracovat," burcoval Brazilec na lavičce Portugalska.

Lavolpe nakonec nemusel být z prohry naštvaný, i ta totiž jeho mužstvu zajistila postup do osmifinále. "Naším největším problémem bylo neproměňování šancí. Dobře jsme do zápasu vstoupili, kontrolovali jsme míč, ale to nestačí, když nedáváte góly. Proto je jedno, s kým budeme hrát příště - hlavně musíme využívat šance," dodal trenér Mexika

Výsledek:
Portugalsko - Mexiko 2:1 (2:1)
Branky: 6. Maniche, 24. Simao z pen. - 29. Fonseca. Rozhodčí: Michel - Slyško, Balko (všichni SR). ŽK: Miguel, Maniche, Boa Morte, Nuno Gomes - Rodríguez, Pérez, Márquez, Zinha. ČK: 61. Pérez. Diváci: 52.000 (vyprodáno).

Sestavy:
Portugalsko: Ricardo - Miguel (61. Ferreira), Meira, Ricardo Carvalho, Caneira - Maniche, Petit, Figo (80. Boa Morte), Tiago, Simao - Hélder Postiga (69. Nuno Gomes). Trenér: Scolari.
Mexiko: Sánchez - Rodríguez (46. Zinha), Osorio, Salcido - Méndez (80. Franco), Márquez, Pardo, Pérez, Pineda (69. Castro) - Bravo, Fonseca. Trenér: Lavolpe.