Razie na FAČR kvůli ovlivňování zápasů. Policie zadržela 19 osob včetně Romana Berbra

Jiří Škuba Jiří Škuba
16. 10. 2020 11:30
Policejní zásah probíhá od pátečních ranních hodin v sídle Fotbalové asociace České republiky (FAČR). Kriminalisté v souvislosti se zásahem v sídle FAČR trestně stíhají 20 osob pro podezření z korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Zadrženo je 19 lidí. Podezřívají je z účasti na korupci a ovlivňování výsledků zápasů, které podle nich řídila organizovaná skupina.
Roman Berbr
Roman Berbr | Foto: Milan Kammermayer

Mezi zadrženými jsou podle informací Aktuálně.cz známá jména. Kromě místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra například Roman Rogoz, současný sportovní ředitel druholigového Vyšehradu, označovaný lidmi z fotbalového zákulisí za spojku mezi vysokými činovníky a sudími. Anebo bývalý ligový fotbalista a posléze šéf strakonického klubu Michal Káník, který byl pravomocně odsouzen za podplácení při manipulaci fotbalových zápasů. 

Policie podle informací redakce prohledává i byt přítelkyně místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra Nicol Müllerové.

Podle kriminalistů ovlivňování výsledků řídila organizovaná zločinecká skupina. S 13 osobami zahájili trestní stíhání pro podezření z přijetí úplatku, s třemi pro možné přijetí úplatku ve prospěch organizované skupiny, s třemi pro možnou zpronevěru a podplácení ve prospěch skupiny a s jednou pro zpronevěru, podplácení a přijetí úplatku ve prospěch skupiny.

"Můžeme potvrdit, že od ranních hodin probíhají procesní úkony útvaru Národního centra proti organizovanému zločinu, jehož součástí byla také prohlídka konkrétních nebytových prostor sídla asociace na Strahově," oznámil mluvčí asociace Michal Jurman. "FAČR poskytuje v tuto chvíli maximální součinnost všem složkám Policie ČR a čeká na další pokyny a informace," doplnil Jurman. Na zásah upozornil jako první Deník N.

Policejní razie se měla konat i v sídle Plzeňského krajského fotbalového svazu, jehož předsedou je právě Berbr. "Celý zásah se týká podezření na ovlivňování zápasů nižších fotbalových soutěží především na území Plzeňského kraje," řekl Aktuálně.cz zdroj velmi dobře obeznámený s vyšetřováním.

Bývalého sudího Berbra řada médií a fanoušků dlouhodobě kritizuje a považuje ho za faktického vládce českého fotbalu, který má údajně vliv například na komisi rozhodčích. 

Kdo je Roman Berbr

Datum a místo narození: 23. června 1954, Nýřany

Vzdělání: středoškolské

Funkcionářská kariéra: dlouholetý předseda Plzeňského krajského fotbalového svazu, člen výkonného výboru FAČR (od 2011), místopředseda FAČR (od 2013)

Rodina: ženatý s bývalou fotbalovou rozhodčí a současnou funkcionářkou Dagmar Damkovou

Ostatní: bývalý mezinárodní rozhodčí, nyní kontroverzní funkcionář, který je považován za jednoho z nejmocnějších lidí českého fotbalu; vlastní rovněž několik firem; v 70. letech pracoval jako řidič u plzeňské dopravní policie, byl též příslušníkem kontrarozvědky StB; po ukončení rozhodcovské kariéry v roce 2000 působil jako delegát i člen komisí sudích; jeho jméno bylo v minulosti zmiňováno v několika korupčních aférách, ale potrestán nikdy nebyl; postupně si vybudoval velký vliv, jeho oponenti mu vyčítají mafiánské praktiky; na několik kritiků Berbr s Damkovou podali žaloby, většina z nich byla zamítnuta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Poslanci jednali o změnách v rozpočtu, navrhují přesuny za 279 miliard

Poslanci ve středečním druhém čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny uvnitř rozpočtu v celkovém objemu zhruba 279 miliard korun. Je to víc než loni, kdy navrhli přesunout asi 177 miliard korun. Navržené přesuny představují zhruba 15 procent plánovaných výdajů rozpočtu. O všech návrzích a o rozpočtu jako o celku rozhodnou poslanci při jeho závěrečném schvalování 16. prosince. Poslance bude čekat hlasování o stovce návrhů.

Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard. Nepočítá ale s dopady schváleného daňového balíčku, který podle dosavadních předpokladů připraví veřejné rozpočty asi o 130 miliard korun.

Poslanci chtějí přidávat peníze na sociální služby, školy nebo třeba na kulturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy