Poláci selhali, Čechům stačí porazit Moldavsko. Na Euru už jsou Skotové i Turci

Aktualizováno 16. 10. 2023 6:32
Fotbalisté Španělska, Skotska a Turecka postoupili z kvalifikace na mistrovství Evropy. Španělské vítězství 1:0 v Norsku ze skupiny A současně posunulo na závěrečný turnaj v příštím roce i Skoty. Turci ve skupině D doma deklasovali Lotyšsko 4:0. Polsko doma překvapivě pouze remizovalo s Moldavskem 1:1 a ve skupině E je na třetím místě o bod za českou reprezentací.
Španělský záložník Gavi rozhodl o výhře v Norsku.
Španělský záložník Gavi rozhodl o výhře v Norsku. | Foto: Reuters

Vedoucí Španělsko i druhé Skotsko mají v tabulce "áčka" shodně 15 bodů. Třetí Norové na oba rivaly ztrácejí pět bodů a odehráli o zápas více.

Hosté v prvním poločase v Oslu dostali míč do branky, ale Moratův zásah byl odvolán. Kvůli potenciálnímu ofsajdu se dlouho přezkoumával i Gaviho gól ze 49. minuty, který nakonec platil. Norové se na odpověď nezmohli, neprosadil se ani kanonýr Haaland.

Španělsko se představí na 12. evropském šampionátu, zlato získalo třikrát v letech 1964, 2008 a 2012. Skotsko bude hrát na druhém ME za sebou a celkově třetím v historii, pokaždé vypadlo už ve skupině.

Favorizovaní Turci rozhodli duel v Konye až ve druhém poločase, kdy se prosadil dvakrát střídající Tosun a jednou Akgün a Aktürkoglu. Turecko čeká šesté Euro, jeho největším úspěchem je účast v semifinále v roce 2008.

Evropský šampionát už zná sedm z 24 účastníků. Španělsko, Skotsko a Turecko doplnily Belgii, Francii, Portugalsko a hostitele Německo. Závěrečný turnaj se uskuteční příští rok od 14. června do 14. července.

Chorvatsko podlehlo ve Walesu 1:2, v "déčku" podruhé za sebou prohrálo a kleslo na třetí pozici za britského soupeře. V Cardiffu se po změně stran dvakrát prosadil Wilson, hosté pouze snížili zásluhou náhradníka Pašaliče.

Poláci spadli do velkých problémů

Poláci bez zraněného kanonýra Lewandowského ve Varšavě inkasovali ve 26. minutě, kdy se po rohu prosadil Nicolaescu.

Domácí přidali v závěru první půle, ale velké šance neproměnili Milik ani Šwiderski. Ten však v 53. minutě vyrovnal po otočce v šestnáctce a přízemní střele. Víc už polské mužstvo nestihlo a zkomplikovalo si situaci před listopadovým domácím zápasem s Českem, které odehrálo o utkání méně.

Čeští fotbalisté jsou tak před listopadovými závěrečnými dvěma zápasy kvalifikace mistrovství Evropy v Polsku a s Moldavskem blízko postupu. Pokud v posledním utkání skupiny doma porazí Moldavsko, bez ohledu na další výsledky projdou na šampionát v příštím roce v Německu.

Reprezentantům by dokonce pravděpodobně měly v listopadových duelech stačit i dvě remízy, a to za předpokladu, že Moldavsko zároveň neporazí doma lídra skupiny Albánii o více než dvě branky. V takovém případě by před vzájemným duelem v Olomouci měli při rovnosti bodů o gól lepší skóre.

První zápas Česka s Moldavskem v Kišiněvě skončil 0:0. Albánie má k postupu jednoznačně nejblíže, k definitivní jistotě potřebuje získat už jen bod.

Ve hře o postup zůstává i Moldavsko, které na český celek ztrácí dva body. Polsko už má před sebou ve skupině pouze jedno utkání, zatímco další tři týmy bojující o účast na šampionátu čekají v listopadu ještě dva kvalifikační duely.

Polákům nemusí k postupu stačit ani případné domácí vítězství nad Českem. Pokud totiž národní tým v závěrečném utkání v Olomouci porazí Moldavsko, bez ohledu na výsledek předchozího duelu ve Varšavě skončí do druhého místa.

Švýcarsko nečekaně jen remizovalo s Běloruskem 3:3. Domácí favorit ještě v 88. minutě prohrával 1:3, nakonec ale vybojoval bod a udržel neporazitelnost v bojích o postup na Euro 2024. Svěřenci trenéra Yakina ve skupině I klesli na druhé místo o bod za Rumunsko, které v Bukurešti porazilo poslední Andorru 4:0.

Švýcaři se v St. Gallenu ujali vedení ve 28. minutě díky Shaqirimu. Bělorusové po změně odskočili na rozdíl dvou gólů, když se mezi 61. a 69. minutou trefili Ebong s Poljakovem a v 84. minutě střídající Antilevskij.

Domácí nakonec úplnou blamáž nepřipustili a v posledních dvou minutách normální hrací doby skórovali Akanji a náhradník Amdouni. V nastavení už Švýcaři navzdory několika šancím na vítězný obrat nedosáhli.

Kvalifikace ME 2024 ve fotbale:

Skupina A:

Gruzie - Kypr 4:0 (0:0)

Branky: 46. Kiteišvili, 58. Kvaracchelija, 82. Šengelija, 90.+5 Mikautadze z pen.

Turecko - Lotyšsko 4:0 (0:0)

Branky: 84. a 90.+2 Tosun, 58. Akgün, 88. Aktürkoglu.

Švýcarsko - Bělorusko 3:3 (1:0)

Branky: 28. Shaqiri, 89. Akanji, 90. Amdouni - 61. Ebong, 69. Poljakov, 84. Antilevskij.

Rumunsko - Andorra 4:0 (3:0)

Branky: 23. Stanciu, 28. Hagi, 44. R. Marin z pen., 50. Coman. ČK: 90.+1 M. San Nicolás (Andorra).