Varšava - Jedno z nejostřeji sledovaných utkání na letošním evropském šampionátu mezi Německem a Polskem je již minulostí, ovšem emoce v zemi tradičních rivalů stále neutuchají.
Ty totiž rozdmýchal bývalý polský náměstek ministerstva školství Miroslaw Orzechowski, který přišel s nápadem odebrat občanství hráčům, kteří by reprezentovali jiný stát.
Toto nařízení by se tak dotýkalo i německých reprezentantů Lukase Podolského a Miroslava Kloseho, kteří - ačkoliv jsou polskými rodáky - byli v při výhře Němců klíčovými postavami týmu Joachima Löwa.
Čtěte také: Němci slavili výhru nad Polskem. Nacistickými hesly
Zvláště Podolski se pak musel stát Orzechowskimu trnem v oku, poněvadž duel dvěma brankami rozhodl.
"Zavolal jsem prezidentu Kaczynskému, aby neprodleně zahájil řízení o odebrání polského občanství reprezentantům cizí země," uvedl na svém blogu politik, který patří mezi členy krajně nacionalistické a katolické Ligy polských rodin.
"Polské zákony sice nezakazují dvojí občanství, ale měl by se jasně stanovit právní rozdíl mezi občanstvím získaným za dramatických okolností, jakým je politický exil, a naopak za účelem sportovního zastupování," apeluje Orzechowski.
Nápad se s pochopením nesetkal
Tento kontroverzní návrh ovšem vyvolal v prezidentském paláci vlnu překvapení.
"Případem odebírání občanství fotbalistům se nehodláme zabývat," citují stránky Rp.pl vyjádření tiskového mluvčího Tomasze Brzezinského
Přečtěte si také: Němci šílí radostí. Polák Podolski sestřelil Poláky
Polská legislativa totiž jasně upravuje, že stát nemůže občanství svévolně odebírat. Jediná cesta jak přijít o státní příslušnost je, že by se jej někdo sám dobrovolně vzdal.
To však jak Klose, tak ani Podolski rozhodně učinit nehodlají a naopak se často netají tím, že jsou hrdí na to, kde se narodili.
Sám Podolski to dokázal i svým gestem v utkání, kde se po svých dvou vstřelených brankách ani pořádně neradoval. Tuto loajální reakci pak ocenila většina polských sportovních komentátorů.