Pobřeží slonoviny slaví titul, penalty rozhodl brankář

8. 2. 2015 23:30
Fotbalisté Pobřeží slonoviny jsou podruhé v historii africkými šampiony. Ve finále Poháru národů porazili Ghanu na pokutové kopy 9:8, když utkání ani v prodloužení nepřineslo branku.
Pobřeží slonoviny slaví africký titul
Pobřeží slonoviny slaví africký titul | Foto: Reuters

Bata - Fotbalisté Pobřeží slonoviny jsou podruhé v historii a poprvé od roku 1992 africkými šampiony. V dnešním finále Poháru národů porazili Ghanu na pokutové kopy 9:8, když utkání ani v prodloužení nepřineslo branku.

Přitom v rozstřelu už Sloni prohrávali 0:2, když selhal i bývalý útočník Sparty Wilfried Bony, ale hrdinou se stal brankář Boubacar Barry, který dvě penalty chytil a následně sám rozstřel rozhodl.

Zápas znovu potvrdil, že ve finále afrického šampionátu příliš gólů nepadá. Tři z posledních šesti skončila výsledkem 1:0 a tři finále musely po remíze 0:0 rozhodovat až penalty.

I tentokrát se hrálo hodně opatrně. Pobřeží slonoviny spoléhalo hlavně na rychlé akce po stranách, Ghana naopak více držela míč a kombinovala. Největší nebezpečí přinášely střely z dálky. V největší šanci Slonů přestřelil z 18 metrů Gradel, na druhé straně skončila Atsuova střela na tyči.

Na větší šanci pak fanoušci čekali marně. Pobřeží slonoviny sice v závěru normální hrací doby mělo více nebezpečných útoků, když Bonyho přišel do útoku podpořil ještě Seydou Doumbia, ale obrana Ghany odolala. A když v prodloužení Wakasovu střelu zablokoval jeden z obránců, musely rozhodnout penalty.

Rozstřel se pro Slony vůbec nevyvíjel dobře, když nejprve Bony trefil břevno a vzápětí střídající Tallo poslal míč vedle. Jenže Ghana nabídnutou šanci nevyužila. Pokus Acquaha lapil Barry a Acheampong mířil vedle.

Pak už byli střelci přesní, a tak rozuzlení přinesla až 11. série, která patřila brankářům. Ghanský gólman Razak nepřekonal svého protivníka Barryho, který naopak svou úlohu zvládl a zařídil Pobřeží slonoviny titul. Ghana si bude muset čekání na pátý titul prodloužit, naposledy uspěla v roce 1982.

Bony, který před turnajem přestoupil do Manchesteru City, sice svou penaltu nezvládl, ale jinak měl na titulu Slonů výrazný podíl: na turnaji zaznamenal dvě branky a tři asistence.