Bizár v Africe. "Sloni" během turnaje vyhodili trenéra, ale pořád mají šanci na titul

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
25. 1. 2024 18:01
Fotbalisté Pobřeží slonoviny zažívají na Africkém poháru divokou jízdu. Poté, co "Sloni" jako zástupci pořadatelské země ve skupině dvakrát prohráli, odvolali trenéra Jeana-Louise Gasseta. Ale díky příznivé souhře výsledků domácí nakonec postoupili z tabulky třetích týmů a stále jsou ve hře o titul.
Ibrahim Sangaré v zápase Pobřeží slonoviny na Africkém poháru.
Ibrahim Sangaré v zápase Pobřeží slonoviny na Africkém poháru. | Foto: Reuters

Pobřeží slonoviny už nemá ve svém středu hvězdy, jakými byli Didier Drogba, Kolo a Yaya Touré nebo Gervinho, přesto patřilo na startu Afrického poháru do širšího okruhu favoritů.

Tahouny současné reprezentace jsou třeba Seko Fofana, který hraje v Saúdské Arábii s Cristianem Ronaldem, nebo Franck Kessié, jenž prošel Barcelonou a AC Milán. Vstup do turnaje navíc "Sloni" zvládli na výbornou a porazili Guineu-Bissau 2:0.

Od té doby už však neskórovali. Nigérii podlehli 0:1 a v pondělí utržili svůj historicky nejvyšší debakl na turnaji 0:4 od Rovníkové Guinei. Ta skupinu překvapivě opanovala, zatímco domácí padli se třemi body a skóre 2:5 na třetí místo.

Francouzský trenér Jean-Louis Gasset hned nabídl svazu rezignaci, přestože "Sloni" stále živili teoretickou šanci na postup. Africký pohár se totiž hraje stejným systémem jako Euro a do osmifinále postupují i čtyři nejlepší týmy ze třetích míst.

Ve středu fotbalový svaz Pobřeží slonoviny rozhodl: "Trenér končí kvůli neuspokojivým výsledkům. Nebyly v souladu s cíli, které si se svazem stanovil." S Gassetem byl odvolán i asistent Ghislain Printant.

Trenér Jean-Louis Gasset.
Trenér Jean-Louis Gasset. | Foto: Reuters

"Někdy máte zápasy, které se stanou noční můrou. Zdá se, že vše v nich jde proti vám. Katastrofický scénář," komentoval Gasset debakl od Rovníkové Guinei.

Osud si však s domácí reprezentací pohrál a díky souhře výsledků z ostatních skupin "Sloni" postoupili právě ze čtvrtého místa v tabulce třetích týmů.

Ještě v pondělí, kdy sami prohráli, potřebovali pomoc od Mosambiku, který musel obrat Ghanu. Přestože prohrával už 0:2, góly v 91. a 94. minutě vyrovnal na 2:2.

Ve středu večer pak Pobřeží slonoviny fandilo Maroku a Demokratické republice Kongo, aby odstřihly ze hry Zambii a Tanzanii. Podařilo se, Zambijci v závěru proti Maroku zahodili velkou šanci a prohráli 0:1, Tanzancům nestačila remíza 0:0.

Pobřeží slonoviny má tedy i po špatných výkonech ve skupině a odvolání trenéra během turnaje stále šanci na titul. V pondělním osmifinále však vyzve zřejmě nejtěžšího možného soupeře. Senegal na turnaji obhajuje vítězství a ve skupině neztratil ani bod.

Mužstvo povede po Gassetovi druhý asistent Emerse Faé.

Africký pohár už tradičně přitahuje nevšední příběhy.

Vedle případu Pobřeží slonoviny jsou zajímavé třeba postupy Egypta nebo Demokratické republiky Kongo. Oba týmy ve svých skupinách třikrát remizovaly a stačilo jim to na druhá místa.

Ghanský útočník Iňaki Williams zaujal zase kvapným odletem z turnaje. V pondělí šel na hřiště ve zmíněném zápase proti Mosambiku v 89. minutě za stavu 2:0 pro Ghanu. Konečná remíza 2:2 znamenala vyřazení…

Ve středu už byl Williams zpět v Bilbau, za které nastoupil v 59. minutě ve čtvrtfinále španělského poháru proti Barceloně za stavu 2:2. Utkání došlo do prodloužení, v němž se Iňaki Williams gólově prosadil a jeho bratr Nico pak pečetil postupové vítězství 4:2.

Za tři dny tak devětadvacetiletý fotbalista zažil zcela opačné emoce.

Osmifinále Afrického poháru:

Angola - Namibie, Nigérie - Kamerun (oba zápasy v sobotu), Rovníková Guinea - Guinea, Egypt - DR Kongo (neděle), Kapverdy - Mauritánie, Senegal - Pobřeží slonoviny (pondělí), Mali - Burkina Faso, Maroko - JAR (úterý).