Poborský dorazil Spartu, padla i Slavia

ČTK, SportPlus
18. 4. 2007 22:19
Praha - První dva celky fotbalové ligy ve 23. kole propadly. Slavia doma podlehla Plzni, Sparta prohrála v Českých Budějovicích. Uvnitř: Galerie

Vedoucí Slavia prohrála na Strahově se Západočechy 0:1, když branku vstřelil ve 39. minutě Petr Šíma.

• Fotbalový smutek. Zemřel Andrej Kvašňák
    Legendární český fotbalista Andrej Kvašňák, muž, který po hřišti jen chodil, ale byl všude, ve středu zemřel.
  • Zápas Zlín - Mladá Boleslav sledujte ON-LINE ZDE

Zaváhání hlavního rivala v boji o titul ale Sparta nevyužila a ztrácí stále dva body. Pražané nezvládli zápas v Českých Budějovicích.

Bitku fotbalových fanoušků ukončila až policie
Až policie musela ukončit bitku fotbalových fanoušků, kteří se střetli na pražském Smíchově. Po jejich řádění zůstali tři zranění a 25 výtržníků zadržela policie. Uvnitř: GALERIE

Gólovou pojistku na 2:0 přidal deset minut před koncem Karel Poborský. Ten proti svému bývalému klubu hrál poprvé od vyhazovu z Letné. Do hry o titul se tak může vrátit Liberec, který hraje ve čtvrtek derby s Jabloncem, ale i Mladá Boleslav. Ta vyhrála ve Zlíně 2:0 a ztrácí na Slavii šest bodů.

České Budějovice - Sparta 2:0 (0:0)

Fotbalisté Sparty Praha napodobili svůj výkon z utkání ve Zlíně a prohráli 0:2 také v Českých Budějovicích. Pět dnů před klíčovým derby se Slavií předvedli utrápený výkon, zatímco domácím stačil na první domácí výhru v jarní části nadšený výkon. Ten řídili z obou stran zálohy bývalý sparťanský kapitán Poborský a Černý, kteří se postarali o oba góly.

Sparta před hodně zaplněným stadion začala aktivněji, zatímco u domácích byla znát až přílišná obava ze jména soupeře. Na hrbolatém trávníku se sparťané snažili prosadit především kombinací před šestnáctkou a střelami ze střední vzdálenosti, jenže domácí byli na tuto variantu připraveni a všechny pokusy, z nichž nejnebezpečnější byla rána Koláře, zneškodnili.

Jihočeši ale po pětadvaceti minutách poznali, že se není čeho bát a Poborský zavelel k ofenzivě. Na jeho straně měli Matušovič s premiantem Marešem hodně práce, ale paradoxně největší šance vznikly na levé straně hřiště.

První vyrobil tradičním kiksem Kisel, který pustil do šance Mrkvičku, ale ten se zalekl vybíhajícího Blažka a minul. Podobně se vedlo po chybě Pospěcha také Táborskému ve 34. minutě. Sparta měla největší možnost ve 39. minutě, kdy běžel zleva sám na domácí branku Matušovič, jenže zbrkle poslal míč vysoko nad.

Sparta vlétla aktivněji i do druhého poločasu, jenže Kisel ve velké šanci pár metrů před brankou potvrdil špatný výkon a branku netrefil. Tím nastartoval těžké chvíle svého týmu.

Už ve 49. minutě měl možnost Černý, ale jeho pokus Blažek vyrazil. Stejný hráč se však dostal k odraženému míči a jeho další střela už šla do branky. Jenže Poborský v ofsajdové pozici míč dorážel, a gól tak nebyl uznán.

Černý si to ale brzy vynahradil. V 57. minutě totiž po akci Poborského míč doputoval až na druhou stranu hřiště k Černému a jeho rána z hranice šestnáctky zapadla po levé Blažkově ruce do sítě. Domácí se tak ve třetím jarním domácím utkání radovali z premiérového přesného zásahu.

A začalo sparťanské šturmování plné ukvapených akcí a chybných přihrávek, což byla voda na mlýn snaživého domácího týmu kolem Poborského, který podával proti bývalému týmu výtečný výkon. Místo šancí před domácí brankou se tak jiskřilo na druhé straně.

• Tabulku první ligy najdete ZDE

Domácí tým táhli krajní záložníci a v 80. minutě právě odtud přišlo rozhodnutí: Černý přetáhl míč na druhou stranu trávníku, kde si počkal Poborský na pohyb Blažka a vstřelil nádherný vítězný gól.

A protože si chtěl zápas užít, převedl na závěr i několik exhibičních prvků, kterými bavil diváky. Ti se mohli po dlouhých jedenácti letech radovat z vítězství Jihočechů na Spartou v první lize.

Výsledek:
České Budějovice - Sparta Praha 2:0 (0:0)
Branky: 57. Černý, 80. Poborský. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Chytil. ŽK: Mrkvička - Mareš. Diváci: 6678.
České Budějovice: Křížek - Plocek, Horejš, Homoláč, Kladrubský - Poborský, Volešák, Žižka, Černý - Mrkvička (88. Peroutka), Táborský (74. Hrbáč). Trenér: Cipro.
Sparta: Blažek - Pospěch, Řepka, Kadlec, Mareš - Kolář (58. Ančic), Kisel, Hušek (66. Jun), Matušovič - Došek, Kulič (87. Rezek). Trenér: Bílek.

Slavia - Plzeň 0:1 (0:1)

Fotbalisté Slavie Praha přišli po šestnácti zápasech o svoji ligovou neporazitelnost. Připravili ji o ni ve 23. kole hráči Viktorie Plzeň, kteří na Strahově vyhráli brankou Šímy ze 39. minuty 1:0.

Ke tříbodovému zisku jim pomohlo i štěstí, dvě střely domácích skončily na tyči, další velké šance trestuhodně zahodili. Přesto si Slavia po prohře Sparty v Českých Budějovicích udržela na čele tabulky dvoubodový náskok.

V domácí brance se překvapivě objevil Kozáčik, který celé jaro vysedával mezi náhradníky. Michala Vorla, jenž zazářil v minulém kole na Slovácku totiž posadila na lavičku nevolnost.

To jen rozšířilo problémy kouče Karla Jarolíma, kterému pro zranění chyběli Švec, Latka a Černý, pro tresty Jan Vorel a Dosoudil. Ani hosté nebyli kompletní, zranění nepustilo na hřiště Limberského, Rótha, Pilaře a Malcharka.

Přesto Slavia začala aktivně, ale hosté za ni nechtěli ani trochu zaostat. Naopak v deváté minutě po rohu zahraném na krátko mířila Šímova střela mezi tyče, ale Urbánek míč vykopl z brankové čáry. O tři minuty později poslal Fillo do uličky míč Jarolímovi, ale tomu zmenšil střelecký úhel včasným vyběhnutím Kozáčik.

Po půlhodině hry zakončoval rychlý útok Plzně Jarolím, skákavá střela skončila metr vedle domácí branky. Na druhé straně se Hrdličkův centr už už chystal hlavou dorazit do plzeňské branky Krajčík, ale hosté stačili odvrátit na roh.

Ve 39. posunul míč Rada na levou stranu na Šímu a ten křížnou přízemní střelou propálil Kozáčika. Možnost vyrovnat promarnil těsně před odchodem do kabin nejlepší domácí střelec Vlček, který po přihrávce Krajčíka poslal míč z osmi metrů těsně vedle plzeňské branky.

Po příchodu z kabin vyzkoušel Daňka z dálky Hrdlička, gólman Plzně jen vyrazil a na druhý pokus napálil Hrdlička tyč hostující branky. O chvíli později si Daněk poradil s pokusem Costy.

Slavia zatlačila Plzeň do hluboké defenzivy, ale rázná obrana hostů odolávala. Navíc kapitán Slavie Lukáš Jarolím dostal za faul na Filla čtvrtou žlutou kartu v sezoně, a tak bude svému týmu chybět v pondělním derby na Spartě.

Tlak Slavie v dalším průběhu stále rostl. Reiter, který nastoupil poprvé v dresu Slavie, spadl v hlavičkovém souboji a domácí se dožadovali penalty.

Po hodině hry se po rychlé rozehrávce přímého kopu ve středu hřiště dostal do obrovské šance Vlček, ale místo prázdné branky trefil jen tyč. Zanedlouho se řítil opět Vlček na brankáře hostů, ale míč mu špičkou kopačky v posledním momentu ukopl Müller.

Otevřená domácí obrana ale nahrávala brejkům Plzně. V 66. minutě mohl pojistit vedení Krbeček, avšak sám před Kozáčikem se mu jej nepodařilo obhodit. O dvě minuty později další stoprocentní šanci zmařil Šímovi opět Kozáčik.

Slavia se zoufale snažila alespoň vyrovnat. Hrdlička z otočky těsně přestřelil, hlavičku Reitera v pádu chytil výborný Daněk. Když již Krajčík střelou zpoza vápna míč propálil do sítě, odmával postraní rozhodčí ofsajd.

Hosté prakticky jen odkopávali, ale nečekanou výhru nakonec uhájili. Oplatili tak Slavii podzimní debakl 0:4 a udělali s předstihem zřejmě definitivní krok k záchraně.

Výsledek:
Slavia Praha - Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)
Branka: 39. Šíma. Rozhodčí: Racek - Pokorný, Teuber. ŽK: Krajčík, L. Jarolím, Hrdlička - Šíma, Trapp, Procházka, Psohlavec. Diváci: 6866.
Slavia Praha: Kozáčik - Hubáček, Suchý, Aračič, Urbánek (41. Reiter) - Krajčík, L. Jarolím, Hrdlička, Costa (57. Necid), Švento - Vlček (72. Kalivoda). Trenér: K. Jarolím.
Plzeň: Daněk - Procházka, Müller, Zakopal, Smola - Malár (58. Krbeček), Rada, Trapp, M. Jarolím (87. Borek), Šíma - Fillo (90. Psohlavec). Trenér: Levý.

Zlín - Mladá Boleslav 0:2 (0:0)

Chytrou taktickou hrou podloženou po změně stran brankami Pecky a Rolka zvítězili fotbalisté Mladé Boleslavi ve Zlíně 2:0 a ukončili sérii osmi zápasu bez vítězství na půdě soupeře. Středočeši navíc dali třemi body dárek svému trenérovi Dušanu Uhrinovi k jeho jubilejnímu 100. utkání v první lize.

Zlín se sice pokusil vsadit na útočnou otevřenou partii, ale ta mu dlouho nevynášela toužebný efekt v podobě brankových příležitostí. Většina akcí domácích fotbalistů narážela na soustředěnou obranu soupeře, který vyrážel k rychlým protiútokům. Už v 11. minutě se otevřel prostor pronikajícímu Sedláčkovi, jehož střelecký pokus stačil brankář Zlámal vyřešit včasným vyběhnutím.

Oboustranně opatrná pasáž dlouho nenabízela žádnou vyloženou příležitost. Teprve před koncem poločasu se ve 37. minutě chytře uvolnil Matějovský na hranici trestného území, jeho střela však minula cíl.

Těsně před přestávkou našel i Zlín skulinku v obraně protivníka. Šmahaj unikl zadákům soupeře, jeho střelu k opačné tyči ale vystihl brankář Miller. Vzápětí se dostal do šance i Kraus, ale naději promarnil zbytečnou kličkou.

Do druhého poločasu poslal boleslavský trenér Uhrin místo nevýrazného Mikolandy do útoku Kyselu a hra hostů se výrazně změnila. Středočeši častěji útočili a snaha jim vynesla po chybě zlínských zadáků také vedoucí branku.

V 53. minutě našla chytrá přihrávka Matějovského volného Pecku, který se snadno protáhl okolo Švacha se Zbožínkem a obloučkem poslal nad vybíhajícím brankářem Zlámalem míč do sítě.

Úspěch vnesl do řad boleslavských fotbalistů uklidnění. Navzdory náskoku se nezatáhli do obrany, ale udržovali si územní převahu. Tím nepustili domácí tým k tlaku, jenž by vedl k vyrovnání. Zlín hrál hodně těžkopádně, pomalým přechodem do protiútoku nedokázal zaskočit soustředěnou obranu.

V závěru se sice domácí hráči ještě pokusili o vyrovnání, ale hodně otevřeli svoji obranu a Boleslav stačila chyby trestat. V 84. minutě sice ještě stačil Zlámal vyrazil střelu Matějovského ze dvaceti metrů, ovšem minutu po svém příchodu na hřiště se dostal po hrubce zlínských obránců do sólového útoku Rolko a jeho střela se od zlínského brankáře odrazila do sítě.

V poslední minutě zlínská marnost vyvrcholila další chybou, ale Rolko ve vyložené šanci netrefil opuštěnou branku. Mladoboleslavští se poprvé od září dočkali výhry venku a po zaváhání Sparty i Slavie se opět přiblížili čelu tabulky.

Výsledek:
FC Tescoma Zlín - FK Mladá Boleslav 0:2 (0:0)
Branky: 53. Pecka, 87. Rolko. Rozhodčí: Jech - Večeřa, Gallo. ŽK: Dian, Vidlička - Poláček. Diváci: 2447.
Zlín: Zlámal - Vidlička, Švach, Zbožínek, Penner - Kraus, Vrtělka (84. Zúbek), Dian (53. Činčala), Červenka - Šmahaj, Vyskočil (67. Žůrek). Trenér: Hoftych.
Mladá Boleslav: Miller - Ševinský, Rajnoch, Kopic, Palát - Sedláček (86. Rolko), Abraham, Matějovský, Poláček (80. Dittrich) - Mikolanda (46. Kysela), Pecka. Trenér: Uhrin.

Teplice - Příbram 1:0 (0:0)

Tepličtí fotbalisté slaví svoji druhou jarní výhru, když ve středu zdolali o záchranu bojující Příbram 1:0. O jediný gól utkání se v 62. minutě postaral proměněnou penaltou bosenský útočník v teplických službách Edin Džeko.

Příbram zůstává v tabulce předposlední a ztrácí dva body na čtrnáctou Olomouc, která má ale čtvrteční duel s Kladnem k dobru. Středočeši čekají na plný bodový zisk z ligového duelu už třináct zápasů.

Fotbalisté Teplic ve svém jubilejním 900. zápase v nejvyšší soutěži toužili odčinit sobotní prohru na hřišti pražské Sparty a také prodloužit úspěšnou bilanci s příbramským sokem, který na Severočechy už pět zápasů v řadě nedokázal najít vítězný recept a doma s nimi dokonce na podzim prohrál 0:3.

Tepličtí navíc věřili, že využijí oslabení v příbramské obraně, v níž chyběl její šéf Hunal, ještě na podzim hráč Teplic. Ten stejně jako další extepličtí hráči Tesařík a Rilke nemohli nastoupit kvůli předchozí dohodě obou klubů.

Domácí, kterým chyběl zraněný kapitán Verbíř, na poloprázdném stadionu sice zahrozili jako první nebezpečným centrem Doležala, ale ve 14. minutě mohli prohrávat.

Domácí zadáci nechali až příliš mnoho prostoru špílmachrovi Otepkovi, po jeho přihrávce se dostal do ideální palebné pozice Huňa, ale tápající příbramský útočník nechal vyniknout gólmana Slavíka a dokázal, proč bezzubá příbramská ofenziva za posledních osm zápasů zaznamenala pouhé dvě přesné trefy.

Domácí znejistěli a vzápětí po Huňově trefě je potkala další nepříjemnost, když si po střetu s Otepkou vykloubil rameno Slavík a do branky se místo něj poprvé postavil Belic. Ten z dálky sledoval, jak se jeho spoluhráči trápí při dobývání příbramské branky.

S přízemní střelou neuspěl Štohanzl, "osmigólový" kanonýr Džeko do branky nenasměroval svoji střelu bez přípravy a deset minut před poločasem příbramskou branku těsně minul i Dortův chytrý obstřel.

Teplický tlak po poločasové pauze postupně sílil, ale když se domácí dostali na dostřel branky, brzdila je bídná finální fáze. Naopak hosté se stáhli do obranné ulity a dávali najevo, že i bod by jim byl ze Stínadel dobrý.

Ale pasivita se jim vymstila po hodině hry: veterán Mácha v pokutovém území stáhl k zemi Džeka a sudí Adámek neváhal s nařízením penalty. Sám faulovaný Džeko si sebevědomě postavil míč na puntík a přestože v minulém domácím duelu s Jabloncem penaltu neproměnil, tentokrát se nemýlil a devátým gólem v sezoně poslal žlutomodré do vedení.

Příbram po inkasovaném gólu ožila a domácí vystrašil nebezpečným trestným kopem Pleško. V 68. minutě se hosté dokonce radovali z vyrovnání, když Belic prohrál souboj s příbramským hráčem, ale sudí Adámek k údivu všech odpískal faul na brankáře.

Příbram se dál pokoušela o vysněný gól, ale Pleško po samostatné akci vypálil nad a dvě minuty před koncem Lesák střílel jen do Belice. Na druhé straně mohli svůj hubený náskok domácí pojistit, ale Džeko souboj s Pařízkem třikrát prohrál.

Výsledek:
FK Teplice - Marila Příbram 1:0 (0:0)
Branka: 62. Džeko z pen. Rozhodčí: Adámek - Slavík, Handlíř. ŽK: Lukáš, Klein (oba Teplice). Diváci: 3200.
Teplice: Slavík (17. Belic) - Kaufman, Lukáš, Krmaš, Jirsák - Doležal, Sabou, Dort, Štohanzl (90. Klein) - Fenin (77. Benát), Džeko. Trenér: Bartl.
Příbram: Pařízek - Navrátil, Halama, Mácha - Lesák, Šmerda (65. Jungr), Otepka, Hašek (86. Kropík), Pleško - Huňa, Vaculík (74. Eismann). Trenér: Kotrba.

Ostrava - Most 1:0 (1:0)

Jarní krize fotbalistů Mostu trvá. Hosté nedokázali zvítězit ani na šestý jarní pokus, když na Bazalech podlehli Baníku 0:1. Domácí svého jmenovce porazili vůbec poprvé v prvoligové historii, ale jejich výhra mohla být vyšší nebýt několika spálených šancí z druhého poločasu. Tým kouče Zdeňka Ščasného neskóroval už dlouhých 568 minut.

Most se střeleckou impotenci rozhodl léčit ofenzivou. I když týmu na útočné polovině nechyběla odvaha ani dostatečná personální podpora ze zálohy, třem mužům na hrotu akutně scházely v okolí pokutového území míče do koncovky.

Baník neměl nijak strhující start, ale postupem času se díky kombinační hře prosazoval stále více. Domácím pomohlo, že ve 22. minutě zužitkovali prakticky premiérovou příležitost: Varadi zatáhl akci po levém křídle, po jeho centru Lukeš z druhé vlny ještě zasáhl Vaniaka, odražený balon však ve skluzu posunul Rajtoral za brankovou čáru.

Domácí se uvolnili. Autor vedoucí branky o pět minut později prošel středem mostecké poloviny, prostrčil míč za obránce Varadimu, jehož ránu k bližší tyči Vaniak vystihl. Hostující gólman nepovolil ani ve 40. minutě, když se natáhl po Rajtoralově hlavičce a těsně před přestávkou ho nenachytal ani Lukeš, který vtipně zakroutil rohový kop přímo do branky.

Most po obrátce vsadil téměř všechno na jednu kartu. Jedenáctka kouče Ščasného převzala aktivitu, soupeře přitlačila, ale co z toho, když všechno úsilí ztroskotalo zhruba dvacet metrů od Vaška. S přibývajícím časem byla navíc obrana hostů stále průchodnější.

Baník už jen bránil a čekal na brejky. Těch měl dost, ale liknavost v koncovce přichystala Ostravanům perný závěr. Baník mohl minimálně čtyřikrát náskok pojistit: šanci trestuhodně promarnil Mišinský, Rajtoral v 76. minutě netrefil levačkou z malého vápna a Mišinský neskóroval ani na druhý pokus, když po Varadiho výzvě z pár kroků neuvěřitelně minul.

Body nepotvrdil ani nejlepší ligový střelec Střihavka a to v závěru domácí málem přišlo draho. Pět minut před koncem se totiž hlavou prosadil Mendy, ale sudí Kocián vyrovnání neuznal pro faul mosteckého útočníka na gólmana Vaška. Čekání Mostu na první jarní gól tak stále pokračuje.

Výsledek:
Baník Ostrava - SIAD Most 1:0 (1:0)
Branka: 22. Rajtoral. Rozhodčí: Kocián - Goňa, Jiřík. ŽK: Rajtoral, Klimpl - Prášil, Brzezina. Diváci: 5269.
Ostrava: Vašek - Řezník, Cigánek, Bystroň, Klimpl - Rajtoral, Marek, Lukeš, Mičola (52. Mišinský, 81. Magera) - Střihavka, Varadi (90. Metelka). Trenér: Večeřa.
Most: Vaniak - Suchý (35. Hainault), Procházka, Krejčí - Macek, Prášil (67. Jendruščák), Vozábal, Zbončák - A. Mendy, Gašparík (78. Jeslínek) - Brzezina. Trenér: Ščasný.