Pelé je v paliativní péči. Už nereaguje na léčbu, blíží se konec, píší v Brazílii

Sport Sport
3. 12. 2022 14:18
Fotbalová legenda Pelé je podle brazilských médií na konci svého boje s nádorem tlustého střeva, který mu byl diagnostikován loni v září. Dvaaosmdesátiletý útočník, který je považován za nejlepšího fotbalistu všech dob, už údajně nereaguje na běžnou léčbu a byl přemístěn na oddělení paliativní péče nemocnice Alberta Einsteina v Sao Paulu.
Pelé
Pelé | Foto: Reuters

Paliativní léčba je komplexní péče o pacienta, který se nachází v pokročilém nebo terminálním stadiu onkologického onemocnění. Není zaměřená na léčbu samotné rakoviny, ale na udržení co nejvyšší kvality života.

Trojnásobný světový šampion byl hospitalizován v úterý kvůli otokům a "špatné srdeční funkci". Podle pátečního vyjádření lékařů je ve stabilizovaném stavu, což následně potvrdil i sám Pelé, který na sociálních sítích uvedl, že je v nemocnici na pravidelné měsíční návštěvě.

Nicméně deník Folha de Sao Paulo v sobotu oznámil, že Pelé přestal reagovat na chemoterapii a byl převezen na oddělení, které pacientům poskytuje péči na samém sklonku jejich života.

"Reakce na léčbu (antibiotiky) byla adekvátní, pacient je ve stabilním stavu. V nemocnici zůstane, aby v léčbě pokračoval," informovali zástupci nemocnice. Zjištění listu Folha nekomentovali. 

Pelé posléze sám ujistil fanoušky, že je v pořádku. "Přátelé, buďte v klidu. Cítím se silný, cítím naději a pokračuji v léčbě," uvedl na instagramu. "Věřím, že mi Bůh pomůže. A děkuji všem za podporu, každý kousek lásky, kterou mi posílají lidé z celého světa, mi dodává sílu," přidal.

Dvaaosmdesátiletý někdejší útočník se s rakovinou léčí od loňského září, kdy lékaři při rutinní prohlídce objevili nádor v tlustém střevě. Po jeho odstranění se jeden z nejlepších fotbalistů historie podrobil několika chemoterapiím a opakovaně pobýval v nemocnici. Při kontrolách lékaři nádor objevili i v játrech a plicích, trápil ho i zánět močových cest.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy