Panenka: Ať video hlídá brankovou čáru, ale už nic dalšího

6. 7. 2012 11:40
Legendy českého fotbalu videopomocníka vítají, ale jeho vliv by nerozšiřovaly
Antonín Panenka: Video pomůže, ale bojím se, aby to nebyla moc drahá záležitost
Antonín Panenka: Video pomůže, ale bojím se, aby to nebyla moc drahá záležitost

Praha - Fotbal přistoupil na asi nejzásadnější změnu pravidel ve své historii. Počínaje prosincovým MS klubů bude sporné situace, kdy nebude jasné, zda balon přešel celým objemem brankovou čáru, posuzovat technologie.

"Jsem pro, je to změna, která fotbalu pomůže, ale ať to tím začne i skončí. Posuzování ostatních herních situací, jako třeba ofsajdů nebo faulů by mělo zůstat u lidského faktoru, to ať nadále řeší rozhodčí bez techniky," shodly se jednohlasně osobnosti českého fotbalu, které deník Aktuálně.cz v této věci oslovil.

Cipro: Víc videa? Jedině s čistým časem

"Já jinak propojení techniky a fotbalu moc nepreferuju, ale pro tuhle záležitost s míčem na brankové čáře je to asi na místě, s tím souhlasím. Jinak bych víc video do fotbalu nepouštěl, to by se hra příliš drobila, kdyby se na videu posuzovalo všechno," říká Antonín Panenka, mistr Evropy z Bělehradu 1976.

"Situace jako ten neuznaný gól Angličanů na posledním mistrovství světa po téhle novince asi volaly. Takže je správné, že se to zavádí. Ale jinak bych byl konzervativní a na rozhodování jiných herních situací bych technologii nepoužíval, to by se musel zavést i čistý čas," myslí si František Cipro, velká osobnost slávistické historie, která nyní vede České Budějovice.

Vízek: Stane se to jednou za sto tisíc zápasů

Ladislav Vízek chvíli zapřemýšlí, jestli by video nepoužíval i pro posuzování ofsajdů.

"Ale na to by vlastně ty technologie, které povolili teď, použitelné nebyly, to by se muselo hledat zase jiné technické řešení. Ne, ať to nechají takhle. Ono se to s tím balonem na lajně stane tak jednou za sto tisíc zápasů, ale ať máme jistotu, že to bude posouzené přesně a správně. K tomu ta technologie pomůže. A ostatní věci nechme, jak jsou. Ať hře zůstane plynulost a spád," říká olympijský vítěz z Moskvy 1980.

Mezinárodní pravidlová komise IFAB připustila dvě možné technologie hlídání brankové čáry. Jestřábí oko, známé z tenisu. A také systém GoalRef.

Panenka se obává, že to bude drahý špás

"Co jsem slyšel, tak u toho druhého systému se vkládá čip do míče. To by asi mohla být levnější varianta, snad schůdnější i pro český fotbal," přemítá Panenka.

Jenže čip nestačí - to, zda spolu s míčem přešel brankovou čáru pak hlídá speciální magnetické pole. U Jestřábího oka zase klíčový prostor stráží několik kamer. Více zde.

Obecně se uvádí, že zavedení příslušné technologie na jeden stadion přijde zhruba na 5 milionů korun.

"To se bojím, že bude pro české kluby drahá věc, doufám, že svaz zase nepřijde s nějakým nesmyslným nařízením, že to musí každý instalovat," říká Panenka a myslí přitom na pokladnu svého milovaného klubu Bohemians 1905.

V Chabrech to montovat nebudeme, směje se Vízek

"Tak nejprve se to určitě použije při těch největších akcích a uvidíme, jak se to pak bude rozšiřovat dál," vyčkává opatrně Cipro.

"U nás v Chabrech to asi rozhodně montovat nebudeme," směje se Ladislav Vízek, který právě v Dolních Chabrech ještě hrává I.A třídu.

Vidíte to podobně pánové Panenka, Vízek a Cipro? Anebo byste technologie časem pustili i k rozhodování o ofsajdech, penaltách a podobně?

Rozebírat to můžeme v diskusi pod článkem, nebo na mém facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Chcete-li se stát jeho fanoušky, klikněte prosím na stránce na "To se mi líbí".

 

Právě se děje

Další zprávy