Mistrovství světa klubů

Fotbalové MS klubů se bude hrát v únoru

Fotbalové mistrovství světa klubů, které se i letos mělo odehrát v prosinci, bylo přeloženo na 1. až 11. února. Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) dnes rozhodla o posunutí turnaje v katarském Dauhá o dva měsíce kvůli nabité klubové sezoně v Evropě a Jižní Americe. To způsobila pauza zapříčiněná pandemií koronaviru v předešlé sezoně a následný pozdější start aktuálního ročníku.

"V souladu s mezinárodním protokolem zajistí FIFA a hostitelská země požadované záruky pro zdraví a bezpečnost všech zúčastněných," uvedlo vedení FIFA v prohlášení s tím, že v současnosti nemůže zaručit, zda budou moci turnaj sledovat diváci.

FIFA zároveň odložila myšlenku uspořádat na přelomu června a července v Číně rozšířený formát MS klubů, kterého se mělo zúčastnit 24 týmů. V tomto termínu se totiž odehrají Euro a jihoamerický šampionát Copa América, které byly přeloženy z letošního roku.

Rozšířené MS fotbalových klubů se bude konat v Číně

První ročník rozšířeného mistrovství světa fotbalových klubů bude v roce 2021 hostit Čína. Oznámil to prezident mezinárodní federace Gianni Infantino po zasedání rady FIFA v Šanghaji.

Federace už v březnu rozhodla, že se klubové MS rozšíří ze současného turnaje pro sedm účastníků na 24 týmů. Změní se i termín, místo prosince bude hrát na přelomu června a července.

Infantino přiznal, že Čína byla jediným uchazečem o pořádání turnaje. "Tohle je historický okamžik pro fotbal. Nový turnaj bude soutěž, kterou bude chtít každý fotbalový fanoušek vidět. Bude to první skutečné mistrovství světa, na němž budou hrát ty nejlepší kluby," řekl Infantino.

Pokračovat