Praha - Domov Manchesteru United Old Trafford je největším klubovým stadionem v Anglii, přesto se fotbalová atmosféra nejen z jeho tribun postupně vytrácí.
V posledních dnech se navíc rozhořela tvrdá slovní přestřelka mezi manažerem Alexem Fergusonem a fanoušky Reds.
Svéhlavý skotský trenér si postěžoval, že "ticho jako v hrobě", které v průběhů zápasů United na tribunách panuje, je už k nevydržení a že jeho svěřenci potřebují k obhajobě titulu daleko hlasitější podporu ze strany fanoušků.
Dále čtěte:
Ferguson si zoufá: Tévez je zraněný a nikdo nám nefandí
Anglie chytá přestupovou horečku. Ve hře je i Ujfaluši
Mluvčí Asociace nezávislých fanoušků Manchesteru United (IMUSA) Colin Henrie si však trenérova slova nenechal líbit.
"Na Old Trafford panují podmínky téměř jako v policejním státě. Nemůžete jen tak stát a hlasitě fandit. Když to zkusíte, okamžitě je u vás steward, který vám zkroutí ruce za hlavu a vyhodí vás ze stadionu," popisoval Henrie pro server ESPN.
"Ale co je nejhorší, přijdete o svoji těžce zaplacenou permanentku, která stojí tisíc liber. Jak si pan Ferguson představuje, že se nám v takové atmosféře fandí. Svými posledními prohlášeními si hodně zahrává s naší přízní, protože dokázal, že fandění vůbec nerozumí," uzavřel Colin Henrie.
Mluvčí klubu však ve čtvrtek Henrieho prohlášení rezolutně popřel: "Ve čtyřech vánočních utkáních byli za nevhodné chování z Old Trafford vyhoštěni pouze tři příznivci. Tvrzení, že vás ze stadionu vyhodí, když se spontánně postavíte, nejsou založena na pravdě."
Anglie panikaří. Fanouškům se nechce fandit
Fotbalová atmosféra na stadionech anglické Premier League byla vždy dávána ostatním ligovým soutěžím za příklad. Poslední dobou se však zdá, že i anglický fanoušek dokáže být vybíravý a ne všechna utkání "odfandí" naplno.
Na začátku sezony měla velké problémy Chelsea. Po vyhazovu portugalského manažera José Mourinha byla čtyřicetitisícová kapacita Stamford Bridge několikrát zaplněna pouze z poloviny.
Managementu londýnského velkoklubu poměrně dlouho trvalo, než se jeho příznivci do ochozů vrátili zpátky.
Tradičně špatná atmosféra panuje na stadionu The Riverside, kde sídlí Middlesbrough. Řady prázdných sedaček patří ke koloritu zápasů i na JJB Stadium ve Wiganu. Ragbyové město si na fotbal ještě nezvyklo, a podle výsledků týmu možná ani nezvykne.
Útulný "staroanglický" stadionek Craven Cottage londýnského Fulhamu se poslední dobou stal regulérní turistickou atrakcí, která nechybí v žádné nabídce kvalitní cestovní kanceláře. Ovšem atmosféra na stadionu je kvůli tomu téměř nulová.
Podobný problém má i Arsenal. Téměř stále bývá při jeho domácích utkáních vyprodáno, ovšem moderní londýnský stánek ztratil kouzlo předchozí adresy. Už i samotný komerční název Emirates stadium napovídá, že jde spíše o továrnu na peníze než o fotbalový "chrám", jakým starý stadion Highbury rozhodně byl.