Nevídané drama: Osm gólů a remíza Chelsea s Tottenhamem

Václav Rojík
19. 3. 2008 23:00
Tottenham - Chelsea 4:4, ManU - Bolton 2:0

Londýn -  Fotbalisté Chelsea v nádherném zápase remizovali s Tottenhamem 4:4 a dotáhli se v tabulce na rozdíl dvou bodů na druhý Arsenal. Kanonýrům utekl lídr ligy Manchester United po výhře nad Boltonem 2:0 o tři body.

Boj o čelo tabulky anglické Premier League tak po třicátém kole dostává nový náboj.

Špatnou zprávou pro české fanoušky a reprezentačního kouče Karla Brücknera je, že očekávaný návrat Petra Čecha se nekonal a do branky Chelsea se postavil Carlo Cudicini.

V repríze finále Carling Cupu  kouč hostů Avram Grant opět zamíchal se sestavou. Ricardo Carvalho, Michael Essien a Claude Makelele nastoupili na úkor Alexe, Michaela Ballacka a Jona Obi Mikela.

To Tottenham nastoupil v identické sestavě jako ve Wembley, tedy i s brankářem Radkem Černým na lavičce a Paulem Robinsonem mezi tyčemi.

Essienův parádní návrat

"Blues" se chtěli za finálovou porážku pomstít a začali svůj plán zostra. Už ve třetí minutě zmrazili White Hart Lane vedoucím gólem.

Didier Drogba nastřelil z přímého kopu z dvaceti metrů zeď, ale po odrazu se přes Makeleleho a Terryho dostal míč znovu ke Drogbovi, který poslal hlavou hosty do vedení.

Michael Essien
Michael Essien | Foto: Reuters

To však nevydrželo ani deset minut. Jermaine Jenas zakroutil přímý kop z prava na hlavu Woodgatea, brankář Cudicini nešel do souboje, couval do branky a bezmocně sledoval, jak míč končí pod břevnem jeho branky.

Vyrovnávacím gólem však hektický začátek zdaleka neskončil.

Dnes skvělý Joe Cole po dvaceti minutách hry vysunul za obranu Essiena, jemuž v šestnáctce Drogba odblokoval Chimbondu, a umožnil ghanskému střelci pohodlně skórovat. Essien si lepší návrat po dlouhodobém zranění ani nemohl přát.

Zápas pokračoval ve vysokém tempu a nasazení. Rozhodčí musel vyhecované hráče často krotit žlutými kartami.

Dvougólový náskok nestačil

Krátce po přestávce se zdálo, že je rozhodnuto. Joe Cole se zbavil Chimbondy a jeho přízemní střela se odrazila od zasahujícího brankáře Robinsona do sítě v horní polovině branky. Chelsea vedla 3:1.

20. Derby 30 10

Ale nebyl by to zápas Tottenhamu, aby se mezi střelce nezapsal Dimitiar Berbatov. Bulharský forvard dal půl hodiny před koncem zápasu šanci Spurs gólem hlavou po rohovém kopu.

A za pět minut mohlo být srovnáno. Jenže tentokrát se blýskl brankář Cudicini, jenž zlikvidoval tutovku Keanovi. Pak na druhé straně zase nastřelil Essien tyč.

Domácí se dočkali vyrovnání na 3:3 čtvrt hodiny před závěrečným hvizdem, když se po rohovém kopu odrazil míč do solidní pozice Huddlestonovi a ten parádní křížnou střelou uklidil míč ke vzdálenější tyči.

Jenže na začátku poslední desetiminutovky opět získala vedení Chelsea zásluhou zřejmě nejlepšího muže na hřišti Joea Colea.

Toho našel Drogba na hranici šestnáctky, kde se Cole pohotově dostal přes Chimbondu a nekompromisně míč napálil pod břevno.

Keane hrdinou, Berbatov zahodil výhru

A strhující drama mířilo do finále. Dlouhatánský pas Robinsona přes celé hřiště se nešťastně odrazil na hranici velkého vápna od zad Carvalha přímo ke Keanovi, jenž nádhernou střelou přes celou šíř branky nedal Cudicinmu šanci.

Robbie Keane byl hrdinou zápasu
Robbie Keane byl hrdinou zápasu | Foto: Reuters

V nastavení vychytal alespoň bod pro Chelsea právě italský gólman, když  vyrazil Berbatovovu vyloženou šanci.

Pak zazněl závěrečný hvizd a hráči obou mužstev sklízeli po nevídaném představení zasloužený potlesk.

Manchester uklidnil Ronaldo už po dvaceti minutách

To zápas vedoucího Manchesteru United měl podle očekávání jednoznačnější průběh. Po dvaceti minutách už nebylo na Old Trafford prakticky o co hrát.

Ronaldovi tentokrát trvalo jen devět minut, když se poprvé radoval z gólu. Tevezovu střelu ještě obrana Boltonu zpacifikovala, jenže míč se dostal k Ronaldovi, jenž z šesti metrů z voleje prostřelil brankáře Al Habšího.

Pak zvýšil Ronaldo dalším ze svých parádních přímých kopů, když z dvaceti metrů přestřelil zeď a nádherně zavěsil.

Manchester - United Bolton 2:0