Neuvěřitelný příběh: Turecko, teď už i strašák Chorvatů

21. 6. 2008 10:10
Hráči se na penalty nesoustředili, řekl kouč Bilič
Zklamání chorvatského týmu bylo po porážce opravdu velké
Zklamání chorvatského týmu bylo po porážce opravdu velké | Foto: Reuters

Vídeň - Před začátkem evropského šampionátu pasovali někteří experti fotbalisty České republiky a Chorvatska do role černých koňů turnaje. Mýlili se. Obě reprezentace neuspěly tak, jak se od nich očekávalo.

Společným jmenovatelem pro konec těchto týmů se stalo Turecko. Nevyzpytatelný soupeř do čtvrtfinále proklouzl na poslední chvíli. A ve vyřazovací části předvedl něco podobného. V pátek zdolal Chorvaty a zahraje si v semifinále proti Německu.

Přitom dlouho to při druhém čtvrtfinále evropského šampionátu vypadalo, že se nic zajímavého nestane. Pokud ale diváci vydrželi až do samotného konce utkání, mohli sledovat nevídané drama. Na stadionu ve Vídni se před půlnocí děly věci.

Více o zápase ZDE: Turci zopakovali zázrak. Chorvaté padli hůř než Češi

Běžela 119. minuta, když střídající Klasnič vstřelil první gól zápasu. Fanoušci, hráči i trenér chorvatského týmu byli v euforii. Stačilo udržet výsledek několik desítek vteřin. Jenže to se nepodařilo, výběr od Jadranu se nepoučil ze švýcarské i české lekce.

"Očekávali jsme, že udělají vše pro vyrovnání," uvedl na tiskové konferenci smutný Slaven Bilič, chorvatský kouč.

Turecké mužstvo opravdu ještě vyrovnalo. Zřejmě v poslední možné akci prodloužení napřáhl Semih Sentürk, další střídající muž. Povedenou ranou z pětadvaceti metrů, která zapadla pod šibenici, odstartoval oslavy na druhé straně.

Na penalty jsme se nesoustředili

Chorvaté se zlobili, zvláště Bilič vyběhl k rozhodčímu a stěžoval si na čas. Gól ale platil, a tak za stavu 1:1 přišly na řadu penalty.

Psychicky zdecimovaní fotbalisté v modrých dresech naprosto vyhořeli, pokutový kop proměnil jen Srna. Modrič s Rakitičem stříleli vedle brány, Petriče vychytal Rüstü.

"Samozřejmě, že nás inkasovaný gól šokoval. Vypadalo to, že už je konec, když Turci vyrovnali. Díky tomu měli při rozstřelu velkou výhodu. Nevím, na co moji hráči mysleli, ale na penalty se vůbec nesoustředili," litoval trenér a bývalý reprezentant Chorvatska.

Turecko zatím na šampionátu předvádí neuvěřitelné věci. Málokdo by si před šampionátem vsadil na jeho postup do semifinále. Navíc způsob, díky němuž svěřenci Fatiha Terima vyhrávají, budí obavy. Švýcarsko, Česko a naposledy i Chorvatsko doslova popravili. Všechny tři poražené výběry sahaly po vítězství, když přišel obrat.

"Poslední dvě minuty nemám, jak bych popsal. Vím, že mě budou strašit do konce života, na to není možné zapomenout," uvedl Bilič. Před zápasem měl možná zavolat trenéru Karlu Brücknerovi, který po vyřazení ve skupině mluvil úplně stejně.