Neslavný začátek fotbalového jara

Václav Rojík
6. 3. 2006 15:00
Praha - Česká nejvyšší fotbalová soutěž má za sebou necelá tři jarní kola. Co přinesla? Nářky na špatný terén a odkládaná utkání kvůli počasí. Lize dál dominuje rozprodávaný Liberec a mohutně posílená Sparta spíše tápe.

Infobox

Trávníky třetí generace

  • Umělý povrch (FIFA Recommended artificial surface) byl poprvé použit na mezinárodní úrovni v roce 2003 na mistrovství světa sedmnáctiletých ve Finsku.
  • UEFA se rozhodla schválit umělý trávník třetí generace pro své soutěže v listopadu 2004. Zároveň harmonizovala standardy kvality s FIFA.
  • ČMFS povoluje trávníky třetí generace pro mistrovská utkání svých soutěží s výjimkou I. a II. ligy mužů.
  • Stavba hřiště s s tímto povrchem splňující normy FIFA stojí od 12 do 15 milionů korun.
  • Pro získání atestace FIFA musí projít trávník laboratorními testy, v nichž se posuzuje zejména kvalita vlákna a podkladového granulátu, dále skluz a oděr.
  • V Česku staví hřiště se syntetickými povrchy kromě malých firem pět velkých společností. Samotné trávníky pocházejí výhradně z dovozu ze zemí západní Evropy; nejčastěji Německa, Itálie, Francie, Nizozemska a Belgie.

Avizovaná stíhací jízda Letenských za titulem se nekoná. Ani příchody kanonýra Lustrinelliho a nekompromisního obránce Řepky v prvních dvou jarních kolech zatím nepřinesly "rudým" očekávaný atak na čelné příčky.

Liberec se po letním hráčském výprodeji rozloučil v zimě ještě s Filipem Hološkem, přesto nadále vévodí ligové tabulce a míří za titulem.

Jenže ani Severočeši neoplývají oslnivou formou. Z mužstva zdaleka nevyzařuje sebevědomí budoucího mistra. Trenér Lavička sice dělá s týmem zázraky, ale těžko se ubránit dojmu, že suverénní vedení Liberce je spíše vysvědčením o nemohoucnosti ostatních mužstev.

Ligové jaro v zimním kabátě

Jako bumerang se na začátku jarní sezony vrací debata o příliš časném začátku ligové soutěže. Zápasy se odkládají kvůli nezpůsobilým terénům. Tabulka se stává nepřehlednou a mrazivé počasí fanoušky na stadiony příliš neláká.

Letos prvoligové jaro navíc odstartovalo v době vrcholících bojů na olympiádě v Turíně. Paradoxně právě v čase, kdy pozornost sportovní veřejnosti poutaly zimní hry, ukázala liga na chvíli svoji lepší tvář.

Na premiérový duel mezi Spartou a Libercem přišlo na promrzlou Letnou téměř patnáct tisíc diváků. Ti viděli na tuzemské poměry strhující zápas a na konci utkání i přes porážku svého týmu odměnili výkon hráčů potleskem. V Čechách věc nevídaná.

Jasně se tak ukázalo, že ani zimní počasí, ani celosvětové sportovní klání, ba ani přímý televizní přenos nemusí znamenat ztrátu zájmu fanoušků o fotbal přímo ze stadionu, pokud zápas slibuje atraktivní podívanou.

Jenže to je v Česku výjimka potvrzující pravidlo, což dosvědčila hned následující televizní dohrávka mezi týmy bojujícími o pohárové příčky, Příbramí a Teplicemi. Nezáživná hra a liduprázný stadion na Stínadlech vrátil vše do starých kolejí.

Letošní první jarní kolo mělo průměrnou návštěvnost na jedno utkání vyšší (4940 diváků) než to loňské (2977). Na programu byl sice atraktivní duel mezi obhájcem titulu a lídrem soutěže, ale na druhé straně také "azylový" zápas Jihlavy s Brnem na Strahově, který vidělo necelých šest stovek fanoušků.

I přes slušnou návštěvu na Letné je jasné, že nejvyšší soutěž nejpopulárnějšího českého sportu startovala dost nedůstojně ve stínu turínského hokejového turnaje či medailových závodů Kateřiny Neumannové. Nežijeme v Itálii, kde kulatý nesmysl v pohodě převálcuje zájem o olympijské hrdiny.

Nutno přiznat, že na rozdíl od loňského roku má sezona jasně daný nejzazší termín konce (15. květen), kdy mohou naposledy nastoupit hráči reprezentující na MS v Německu.

Nejvyšší soutěž tedy nemá příliš prostoru na manipulaci s termíny. Tedy pomineme-li fakt, že nejspíš v Německu nikdo z české ligy reprezentovat nebude. Snad s výjimkou Čechova náhradníka Blažka je to dokonce velmi pravděpodobné.

Nabízí se ještě varianta "anglického týdne", tedy zápasový rytmus středa - neděle v klimaticky přijatelnějších měsících. Žádný z tuzemských klubů již nehraje evropské poháry, prostor by tu tedy byl, jenže schází vůle a potřebná shoda mezi kluby a svazem.

Liga na umělé hmotě? Ne!

Odkládané zápasy kvůli nezpůsobilému terénu se v drtivé většině týkají klubů, které nemají k dispozici vyhřívaný trávník. Tedy celé poloviny ligového pelotonu. O víkendu se odkládal prvoligový zápas Ostravy a Brna, v pondělí byl nezpůsobilý terén v Jihlavě, kde se nováček těšil na Spartu Praha.

Nabízí se otázka: není na čase vsadit na umělý trávník? Ostatně s vývojem umělého trávníku až do stadia tzv. třetí generace se o této možnosti začalo živě diskutovat.

Umělohmotný pažit třetí generace se vlastnostmi velmi přibližuje přírodnímu. Ke zdraví hráčů je mnohem šetrnější než starší typy první a druhé generace. Zranění kloubů a svalů jsou oproti minulosti daleko méně častá.

Mužstva umělého povrchu hojně využívají v zimní přípravě, ale hrát na něm nejvyšší soutěž odmítají jak hráči a trenéři, tak svazoví funkcionáři. V anketě ČTK se oslovení trenéři vyslovili proti umělé trávě jako plochy pro mistrovská utkání.

Nejlépe vystihl většinový názor bývalý trenér Českých Budějovic Robert Žák. "Umělý stromeček je také hezká věc, ale mít doma na Vánoce přírodní a voňavý je přeci jenom o něčem jiném. Hlavně pro přípravu je umělá tráva fantastická věc, ale mistrovská utkání podle mě patří na trávu."

Svaz vidí cestu proti odkládání zápasů ve vyhřívaných trávnících.

"V připravovaném projektu Stadiony 2010 bude zakotvena povinnost pro prvoligové kluby vlastnit vyhřívaný trávník, čímž bude tento problém vyřešen. Umělá tráva by měla zůstat pro utkání nižších soutěží a mládeže. Ani ve světě se na profesionální úrovni nijak výrazně neprosazuje," sdělil stanovisko ČMFS tiskový mluvčí Václav Tichý.

Na trávě třetí generace se mohou v Česku hrát všechny soutěžní zápasy s výjimkou profesionálního fotbalu (I. A II. liga mužů).

V Evropě se již některé profesionální kluby zapojily do experimentu UEFA na podporu umělého trávníku. Mezi pionýry se řadí Austria SV Salzburk, moskevský stadion v Lužnikách sdílený Spartakem a Torpedem, švédské Örebro a holandský stadion Heracles Almelo´s De Polman.

Na syntetické trávě se hraje mimo jiné i mistrovství světa sedmnáctiletých.

V Česku se ale ligového fotbalu na umělé hmotě v blízké budoucnosti asi nedočkáme.

 

Právě se děje

Další zprávy