Němci gól nedali, ale jako první slaví postup na Euro

roj
14. 10. 2007 11:06
Slováci porazili San Marino rekordním výsledkem
Irský reprezentant Steve Finnan v souboji s Němcem Lukasem Podolskim v kvalifikačním utkání skupiny D v Dublinu. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Německa jako první slaví postup na Euro 2008. Svěřenci Joachima Löwa uhráli v sobotním duelu v Irsku remízu 0:0, která jim dává postupovou jistotu.

Ze druhé příčky mohou vedle Irů teoreticky sesadit ze druhého místa Českou republiku ještě Kypřané, kteří doma porazili Wales. Národní tým potřebuje z následujích třech zápasů dva body. Nebo se mohou svěřenci trenéra Brücknera soustředit na poslední zápas na Kypru, v němž jim stačí pouhá remíza.

Od začátku první půle byli aktivnější domácí Irové. Němci se nikam nehrnuli a hráli hlavně na jistotu v obraně. Do největší šance Irů se dostal po půlhodině hry Robbie Keane. Po úniku po pravé straně jej však Lehmann zblízka se štěstím vychytal.

V závěru první půle mohlo udeřit na druhé straně. Na vzdálenější tyči z brankové čáry vyhlavičkovával Finnan pokus Metzeldera.

Krátce po začátku druhého poločasu mohl znovu udeřit Keane. Snažil se z nadějné pozice přelobovat Lehmanna, pokus mu ale nevyšel ideálně.

Němci o sobě dali znovu vědět až čtvrt hodiny před koncem. Střídající Podolski se po nepovedené narážečce s Kuranyim znovu dostal k míči a tvrdou ranou jen těsně minul Givenovu branku.

Vzápětí do třetice selhal Keane. Ač tísněn, přízemní střelou nadělal Lehmannovi spoustu starostí.

Závěrečný nápor Irů Němci přečkali bez úhony. Ale vedle několika zraněných v německém týmu nenastoupí ve středečním duelu proti Česku určitě i gólman Jens Lehmann, který dostal v utkání druhou žlutou kartu v kvalifikaci.

Slováci rekordně rozstříleli San Marino

Fotbalisté Slovenska nepřipustili v domácím kvalifikačním duelu o postup na Euro 2008 žádné komplikace a rozstříleli outsidera ze San Marina 7:0.

7. San Marino 0 0 9 0:48 0

Skóre zápasu ve slovenské Dubnici načal ve 24. minutě Hamšík. Do přestávky vedli domácí už 3:0, když skóroval ještě Šesták a Sapra.

Po změně stran se znovu trefil Šesták, po jedné brance přidal Hološko, Sapara a poslední trefu na 7:0 z penalty po faulu Albani na Saparu si připsal Ďurica.

Slovensko má po deseti kvalifikačních zápasech na svém kontě třináct bodů a drží se na čtvrté příčce. Bodově se na něj dotáhl Kypr, který má však zápas k dobru.

Kypřané však doma po dvaceti minutách zápasu prohrávali. Velšanům zařídil vedení Collins. Jenže to udrželi hosté jen osm minut. Svou první brankou načal gólový účet Okkas. Domácí otočili zápas ve druhém poločase. Nejprve se v polovině druhého poločasu trefil znovu Okkas a deset minut před koncem utkání pečetil výhru Kypru na 3:1 Charalambidis.

Skupina D

Irsko -Německo 0:0
Německo: Lehmann - A. Friedrich, Jansen, Mertesacker, Metzelder, Frings, Fritz, Schweinsteiger (18. Rolfes), Trochowski, Gomez (65. Podolski), Kuranyi
Irsko: Given - Dunne, Finnan, Kelly, Carsley, Kilbane, O'Brien, Reid, Doyle, Keane, Keogh (82. McGeady)

Kypr - Wales 3:1
Branky:  29., 68., Okkas, 79. Charalambidis - 21. Collins

Slovensko - San Marino 7:0 (3:0)
Branky: 32. a 57. Šesták, 25. Hamšík, 37. Sapara, 51. Škrtel, 54. Hološko, 75. Ďurica