Boj o Euro: Skotsko zůstává před Francií i Itálií

roj
14. 10. 2007 15:05
Fotbalisté Srbska si komplikují postup na Euro
Wayne Rooney v souboji s Dmitrijem Kruglovem v kvalifikačním utkání Anglie s Estonskem. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Skotska porazili Ukrajinu a dál pokračují v tažení za postupem na Euro 2008. Anglie získala ve Wembley povinné vítězství nad Estonskem.

Skotsko mělo do utkání skvělý nástup. Už ve 4. minutě dostal v Hampden Park domácí do vedení po přímém kopu Jamese McFaddena hlavou Kevin Miller.

Uplynulo něco přes pět minut a domácí stadion explodoval nadšením podruhé. Po přímém kopu se dostal míč od branky Ukrajinců k osamocenému McCullochovi a záložník Rangers zakroutil střelu přesně do vzdálenějšího horního rohu branky Alexandra Šovkovského.

Čtvrthodiny nato přibrzdil skvělý rozjezd Skotů Andrej Ševčenko. Domácí obrana neuhlídala Nesmačného, jenž křížnou přihrávkou našel útočníka Chelsea. Ten pohotvým zakončením nedal Craigu Gordonovi v brance Skotska šanci.

Nápor Skotů ve druhé půli uvadal, ale Ukrajincům se nedařilo vytvářet si gólové šance. Dvacet minut před koncem rozhodl McFadden, jenž byl na konci rychlého kontru domácích po chybě v ukrajinské rozehrávce. Stejný fotbalista zařídil zářijové vítězství Skotů nad Francií a opět výrazně napomohl k důležitým třem bodům.

Skotsko si tak upevnilo vedení ve skupině B. Na druhou příčku se alespoň dočasně posunula Francie, která se nenechala rozhodit ani problémy s příletem na Faerské Ostrovy a bez problémů porazila Tórshavnu domácí celek 6:0.

Fotbalisté Anglie splnili povinnost a na domácí půdě porazili Estonsko 3:0. Uklidňující první gól dal v 11. minutě Wright-Phillips. Na 2:0 zvýšil po půlhodině hry Wayne Rooney a na konečných 3:0 pečetil vzápětí vlastní brankou Rähn. V čele skupiny se udrželo Chorvatsko po výhře 1:0 s Izraelem, gólem útočníka Arsenalu Eduarda da Silvy.

Poláci jsou také blízko postupu

Situaci ve skupině A si pořádně komplikují fotbalisté Srbska. V sobotu opět oslabili svoje šance na postup, když z Arménie vezou jen remízu 0:0. To Portugalci v sousedním Ázerbájdžánu rozhodli už v prvním poločase o výře 2:0. Pomohlo jim k tomu i vyloučení Aslana Karimova po půlhodině hry.

Vedení ve skupině A si udrželi Poláci díky hattricku Ebi Smolareka proti Kazachstánu. Asijský soupeř však vedl po poločase překvapivě 1:0, jenže pak přišly tři góly Smolareka během deseti minut po změně stran a o vítězi bylo rozhodnuto. Druhý celek tabulky Finsko opět remizoval 0:0, tentokráte v Belgii, a má tak stejně bodů jako Portugalci.

Překvapení se zrodilo i ve skupině G. Lucemburčané až do soboty nezískali v kvalifikaci na Euro 2008 ani bod. Jenže tentokrát se radovali po výhře v Bělorusku. Domácí se nemohli proti outsiderovi prosadit a v poslední minutě nakonec vystřelil cennou výhru pro Lucembursku Leweck.

V souboji o čelo skupiny porazilo poprvé v historii Rumunsko v Konstanci Nizozemce 1:0. Jedniný gól vstřelil dvacet minut před koncem zápasu Goian.

Dánové padli doma se Španělskem

Ve skupině F zřejmě definitvně přišli o šanci na postup na šampionát Dánové po domácí porážce od Španělska 1:3. Dánové v Aarhusu prohrávali už po čtvrt hodině, když domácí obranu překonal Raul Tamudo.

Do poločasu už hosté vedli 2:0 po brance Sergia Ramose. Dánům vykřesal naději na bod dvě minuty před koncem Jon Dahl Tomasson, jenže dvoubrankový náskok vzápětí vrátil Španělům Albert Riera.

Útočník FC Barcelona Gudjohnsen sice vstřeli v dresu Islandu proti Lotyšsku dva góly, ale z vítězství se nakonec radovali hosté. K vítězství Lotyšů 4:2  přispěl rovněž dvěma góly Verpakovskis.

Skupinu vede Švédsko s 22 body, druhé je Španělsko se stejným počtem bodů, ale zápasem navíc. Třetí Severní Irsko zaostává už o šest bodů.

Turci selhali v Moldávii

Jen remízu 1:1 si vezou Turci z Moldávie a po ztrátě na Maltě je to pro ně další komplikace. Na druhé postupové příčce ve skupině C však mají po devíti zápasech ještě jednobodový náskok na třetí Norsko.

S dvaadvaceti body vedoucí tým skupiny, Řecko, doma porazil Bosnu a Hercegovinu 3:2, když většinu druhého poločasu hrál proti deseti. Vyloučen byl bosenský střelec gólu na 1:1 Hrgovič.