Brazilec Pelé, Argentinec Diego Maradona, Němec Franz Beckenbauer či Ital Giuseppe Meazza - tito legendární fotbalisté patří mezi největší osobnosti historie mistrovství světa.
Hvězdou posledních dvou MS byl Brazilec Ronaldo, jenž by letos mohl v historické tabulce střelců vystřídat dlouho vedoucího Němce Gerda Müllera, na kterého ztrácí již jen dva góly.
GIUSEPPE MEAZZA (Itálie), MS 1934 a 1938, 9 zápasů/3 góly
Je považován za jednoho z nejlepších světových útočníků všech dob, spolu s Giovannim Ferrarim se podílel na obou italských předválečných titulech. Giuseppe Meazza začínal jako střední útočník, později ho proslulý stratég Vittorio Pozzo přesunul na spojku.
Na šampionátu na domácí půdě v roce 1934 rozhodl "Peppino" opakované čtvrtfinále se Španělskem, ve finále proti Československu založil akci, z níž padl vítězný gól Italů ".
O čtyři roky později ve Francii, kde už vedl mužstvo jako kapitán, přispěl proměněnou penaltou k semifinálové výhře nad Brazílií a po finále s Maďarskem zvedl jako první nad hlavu Zlatou Niké. Jedna z největších legend italského i světového fotbalu zemřela v roce 1979.
PELÉ (Brazílie), MS 1958, 1962, 1966 a 1970, 14/12
Je jediným hráčem na světě, který se může pochlubit třemi tituly mistra světa a i díky tomu je mnohými považován za nejlepšího fotbalistu všech dob. Pelé se na MS poprvé představil ve Švédsku 1958 coby sedmnáctiletý mladíček a hned přispěl šesti góly včetně dvou finálových k premiérovému brazilskému titulu.
O čtyři roky později v Chile se ve druhém zápase zranil, takže úspěšnou obhajobu sledoval pouze z hlediště. V Anglii 1966 se hvězdný útočník stal terčem mnoha nevybíravých zákroků soupeřových obránců a favorizovaná Brazílie vypadla už ve skupině. Chuť si "kanárci" v čele s famózním Pelém spravili v Mexiku 1970, kde předvedli fotbal z jiné galaxie a díky třetímu titulu natrvalo získali Zlatou Niké.
FRANZ BECKENBAUER (SRN), MS 1966, 1970 a 1974, 18/5
Ve své bohaté sbírce úspěchů má i kompletní sbírku medailí ze světových šampionátů, jako trenér později přidal ještě zlato a stříbro. Franz Beckenbauer poprvé startoval na MS v roce 1966 v Anglii, kde jeho čtyři góly pomohly Němcům až do finále, po němž nakonec slavil domácí celek.
O čtyři roky později si přivezl z Mexika bronz. Na šampionátu před domácím publikem v roce 1974 už jako kapitán přešel ze zálohy na post libera a i přes počáteční nevýrazné výsledky dovedl západoněmecký tým ke kýženému zlatu.
Toho se na MS 1990 v Itálii dočkal i jako trenér, v Mexiku 1986 skončili jeho svěřenci druzí. Momentálně Beckenbauer působí ve funkci šéfa organizačního výboru letošního mistrovství světa v Německu.
DIEGO MARADONA (Argentina), MS 1982, 1986, 1990 a 1994, 21/8
Pro jedny fotbalový génius, pro druhé ďábel. Diego Maradona proslul nejen svým uměním, díky němuž je mnohými považován za nejlepšího fotbalistu všech dob, ale také opakovanými skandály. O zlato z MS 1978 přišel, neboť ho trenér Menotti nezařadil do konečné argentinské nominace.
Neslavně dopadl i Maradonův premiérový šampionát ve Španělsku 1982, kde byl za brutální faul vyloučen. Turnaj v Mexiku 1986 ho zastihl v životní formě, především jeho kousky včetně nezapomenutelného slalomu přes celé hřiště ve čtvrtfinále s Anglií dovedly Argentince až na vrchol.
Přestože o čtyři roky později už Maradona tak nezářil, z Itálie si odvezl stříbro. Do třetice vedl ofenzivní záložník či útočník argentinské mužstvo jako kapitán i na MS 1994 v USA, kde však jeho účinkování předčasně ukončil pozitivní dopingový nález.
RONALDO (Brazílie), MS 1994, 1998 a 2002, 14/12
Tři šampionáty, tři finálové účasti - touto úchvatnou bilancí se může pochlubit Brazilec Ronaldo, jenž bude chtít pokračovat v obdobném duchu i letos v Německu. Jako sedmnáctiletý mladíček byl v kádru pozdějších mistrů světa již v roce 1994 v USA, do hry však ani jednou nezasáhl.
Jeho hvězda tak naplno zazářila až o čtyři roky později ve Francii, kde byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje. Před finále však z dosud nevyjasněných příčin zkolaboval a i kvůli jeho matnému výkonu podlehla Brazílie domácímu týmu 0:3.
Před šampionátem v Japonsku a Koreji před čtyřmi lety sužovala Ronalda zranění, útočník "kanárků" se však stačil dát včas dohromady a s osmi trefami se stal nejlepším kanonýrem turnaje, který vyhrála popáté v historii Brazílie.