12. 8. 2015 17:35
Na cenu pro nejlepšího fotbalistu UEFA za sezonu 2014/15 kandiduje obhájce trofeje Cristiano Ronaldo z Realu Madrid a barcelonská dvojice Lionel Messi, Luis Suárez.
Získá cenu Cristiano Ronaldo?
Získá cenu Cristiano Ronaldo? | Foto: Reuters

Nyon (Švýcarsko) - Na cenu pro nejlepšího fotbalistu UEFA za sezonu 2014/15 kandiduje obhájce trofeje Cristiano Ronaldo z Realu Madrid a barcelonská dvojice Lionel Messi, Luis Suárez. Vítěz bude oznámen 27. srpna v rámci losování základních skupin Ligy mistrů, kdy budou novináři hlasovat pomocí elektronického systému naživo.

Největším favoritem je Messi, který 58 góly pomohl Barceloně k triumfu ve španělské lize, poháru a Lize mistrů, kde se navíc s deseti brankami stal spolu se spoluhráčem Neymarem a Ronaldem nejlepším střelcem. V listopadu se navíc stal nejlepším střelcem v historii španělské ligy.

Na úspěších katalánského celku má nemalý podíl i Suárez, který s Neymarem a Messim vytvořil údernou útočnou formaci. Společně se postarali o 122 branek.

Ronaldo vedle Ligy mistrů ovládl také pořadí střelců španělské ligy s 48 zásahy. Ve všech soutěžích nakonec dal 61 gólů, což je jeho osobní maximum. S Realem však v minulé sezoně zaznamenal pouze dva triumfy na mistrovství světa klubů a v Superpoháru UEFA.

Messi může navázat na triumf ze sezony 2010/11, kdy ovládl první ročník ankety. V následujících letech ocenění získali Andrés Iniesta s Franckem Ribérym.

Na čtvrtém místě skončil brankář Gianluigi Buffon z Juventusu, který měl v nejlepší desítce hned pětičlenné zastoupení. Na sedmé až desáté pozici se seřadili Andrea Pirlo, Arturo Vidal, Carlos Tévez a Paul Pogba. Pátou příčku obsadil Neymar, šestý byl Eden Hazard z Chelsea.

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.