Nejbohatší v krizi: Real, United, Sparta

Václav Rojík
17. 3. 2006 0:00
Praha - Co má společného Real Madrid, Manchester United a pražská Sparta? Výborně ekonomicky prosperují, ale ke sportovním úspěchům mají letos hodně daleko. Fanoušci se bouří a nedotknutelné hvězdy upadly v nemilost.
Thomas Gravesen z Realu Madrid (v bílém) se snaží zastavit hráče Arsenalu Thierry Henryho (v červeném).
Thomas Gravesen z Realu Madrid (v bílém) se snaží zastavit hráče Arsenalu Thierry Henryho (v červeném). | Foto: Aktuálně.cz

Infobox

10 nejvíce vydělávajících klubů v roce 2005:

1. Real Madrid 7,7
2. Manchester united 6,9
3. AC Milán 6,5
4. Juventus Turín 6,4
5. FC Chelsea 6,2
6. FC Barcelona 5,8
7. Bayern Mnichov 5,3
8. FC Liverpool 5,1
9. Inter Milán 5,0
10. FC Arsenal 4,8
(Částky jsou uvedeny v miliardách korun a nezahrnují příjmy za přestupy hráčů)

Zdroj: Deloitte

Real Madrid po osmi letech předčil Manchester v žebříčku nejlépe vydělávajících fotbalových klubů světa. Rok 2005 zakončil v kolonce příjmů s částkou odpovídající 7,7 miliardy korun. Manchester vygeneroval zisk ve výši 6,9 miliardy.

O fotbalových úspěších z nedávných dob si však příznivci obou fotbalových gigantů mohou v současnosti nechat jen zdát.

Sparta je v Česku dlouhodobě ve zcela jiné finanční kategorii než zbytek české ligy. Současná sezona je ale pro ni plná zklamání a potupných selhání.

Los galacticos v rozkladu

Současný "bílý balet" připomíná spíše perfektně fungující cirkus, než špičkový fotbalový klub. Real láká po celém světě fanoušky na velká jména a příznivci na zvuk fotbalových celebrit slyší. Však také celých čtyřicet procent příjmů činí zisk z prodeje replik dresů a jiných klubových suvenýrů.

Důležitým příspěvkem do klubové pokladny je bezesporu i lukrativní smlouva s firmou Siemens. Výrobce mobilních telefonů zaplatí královskému klubu 580 milionů korun ročně.

Jenže vynakládané peníze na přeplácené a stárnoucí hvězdy přestaly nést úspěchy na hřišti. Někdejší lesk hráčů jako Zidane, Ronaldo a Roberto Carlos se vytrácí.

Real vypadl z domácího poháru a za španělským ligovým titulem nezadržitelně míří věčný rival FC Barcelona. Vyřazení ve čtvrtfinále Ligy mistrů od Arsenalu znamenalo pro Madridské jistotu, že třetí sezonu po sobě nezískají žádnou trofej.

To se naposledy stalo v padesátých letech minulého století.

Po porážce 1:2 na Mallorce rezignoval klubový prezident a stavitel současného kádru Florentino Péréz. Přiznal, že nad hráči již ztratil kontrolu.

Bývalý prezident utratil za posily téměř půl miliardy eur. Do mužstva si koupil kapitány reprezentace Anglie, Francie, Španělska, Portugalska a nejlepšího střelce Brazílie za posledních patnáct let. Tak se zrodil "los galacticos", tým z jiné planety.

Za Péréze měly madridské ikony místo v sestavě v podstatě pod penzí, ať měly formu nebo ne. Důležité bylo jméno, které klubu přinášelo zisky. Na mladé talenty nezbylo místo.

Pérézova posedlost marketinkem vynesla Real, přes neubývající dluhy, na čelo žebříčku nejlépe vydělávajících klubů světa. Sportovně však chlouba Madridu uvadá.

Symbolem momentálního výkonnostního úpadku slavného klubu se stal dvojnásobný držitel Zlatého míče Ronaldo. Donedávna obdivovaný míčový kouzelník se stává spíše terčem vtipů kvůli zjevné nadváze.

Tloustnoucí superstar v předvečer důležité bitvy s Arsenalem prohlásila: "V Realu jsem se nikdy necítil doma."

Vnitřní rozklad mužstva dokázaly reakce Ronaldových spoluhráčů. "Zničil kouzlo zápasu Champions League tím, že myslel na sebe místo na tým," zlobil se Raúl po porážce 0:1.

"Nikdo není nenahraditelný. Real je víc než jeden hráč. Když nestřílí góly on, může je dávat někdo jiný," dodal brankář Iker Casillas.

Konec Fergusonovy éry v Manchesteru?

Na konci února deklasoval Manchester ve finále anglického Ligového poháru Wigan. Majitelé klubu, američtí multimilionáři bratři Glazerové, se rozhodli jít do kabiny a spolu s hráči a manažerem Fergusonem v proudech šampaňského slavit zisk poháru.

Momo Sissoko z Liverpoolo (vpravo) v souboji s manchesterským Kieranem Richardsonem.
Momo Sissoko z Liverpoolo (vpravo) v souboji s manchesterským Kieranem Richardsonem. | Foto: ČTK/AP

Ještě před několika lety by bylo pro fanoušky United těžko představitelné, aby jednak klub vlastnil americký byznysmen a zároveň aby sir Alex Ferguson křepčil nad ziskem Ligového poháru, až čtvrté trofeje v pořadí priorit "reds".

Vítěz Ligy mistrů z roku 1999 letos v prestižní soutěži propadl. Skončil stejně jako Sparta na posledním místě v základní skupině a nepostoupil ani do Poháru UEFA. Vyřazen je už i z domácího FA Cupu a v Premier League se dívá na záda vedoucí Chelsea z uctivé vzdálenosti.

Ligový pohár je tak jen slabou náplastí na bolavé duše znepokojených příznivců United.

Manchester byl sesazen z trůnu nejlépe vydělávajících klubů světa madridským Realem. Zaostal zejména v příjmech z prodeje suvenýrů, z něhož získal oproti Realu méně než poloviční částku.

S klubem navíc předčasně ukončil smlouvu mobilní operátor Vodafone. Rodina Glazerových sice ujišťuje, že přivede ještě solventnějšího sponzora, jenže fanoušci nevěří, že američtí vlastníci obnoví slávu Reds na hřišti i mimo něj.

Zda končí éra Manchesteru s Fergusonem na lavičce, či začíná nová se stejným manažerem, je těžké předpovídat. Jistější se zdá být fakt, že v klubu končí epocha obávaného ostrostřelce Ruuda Van Niestelrooye.

Nyní se musí střídat o místo v útoku po boku Rooneyho s Luisem Sahou. Ponižující pozici náhradníka zřejmě nebude nizozemský reprezentant a donedávna kapitán Manchesteru dlouho snášet a s klubem, s nímž spojil svá nejúspěšnější léta, se rozloučí.

Následoval by tak bývalého spoluhráče Roye Keana, jenž byl po sporu s Fergusonem vyřazen z kádru.

Sparta: posily přicházejí, výsledky ne

Výraznou ztrátu sportovní prestiže utrpěl i suverénně nejbohatší klub v Česku, pražská Sparta. Stávající sezona bude zřejmě pro fanoušky rudých barev velkým strašákem ještě dlouhou dobu.

Lukáš Zelenka ve sparťanském dresu
Lukáš Zelenka ve sparťanském dresu | Foto: ČTK

Roční rozpočet Sparty je více než trojnásobný v porovnání s kluby na špičce tabulky. Letenští mohou mít v mužstva prakticky jakéhokoliv hráče z domácí ligy, na kterého si ukáží. Přesto se deset kol před koncem ligy krčí na osmé pozici.

Viceprezident klubu Daniel Křetínský vyhlásil před sezonou jasné cíle: ligový titul a nejhůře třetí místo ve skupině Ligy mistrů. Pohár ČMFS odsunul co do priorit na vedlejší kolej, ale právě v téhle soutěži mají sparťané poslední možnost alespoň částečně zachránit totálně zpackanou sezonu.

Letenští však nedokázali v Champions League porazit ani slaboučký Thun a s bilancí dvou bodů skončili v relativně hratelné skupině poslední.

I na Letné se výsledková krize týmu dotkla největší hvězdy. Na podzim se musela kvůli kritice metod kouče Jaroslava Hřebíka poroučet opora reprezentace Karel Poborský.

Kritizovaný trenér "přežil" v klubu Poborského jen o několik dní. Od jeho nástupce Stanislava Grigy si zhrzení fanoušci slibovali rychlý návrat na ztracenné pozice, ale nedočkali se.

V zimě Sparta vydatně posilovala. Jenže ani příchod řízného stopera Řepky a kanonýra Lustrinelliho zatím velkou změnu nepřinesl. Nejúspěšnější klub české ligy zůstává v ligovém průměru a o titulu může jen snít.

 

Právě se děje

Další zprávy