2. 11. 2008 21:57
Slavia Praha - Brno 2:1, Liberec - M.Boleslav 3:3
Slavia zdolala Brno
Slavia zdolala Brno | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Fotbalisté Slavie na domácím stadionu opět koncertovali a upevnili si vedení v Gambrinus lize. V neděli zařídil slávistický kanonýr Tomáš Necid dvěma brankami zaslouženou výhru ve dvanáctém kole nad Brnem 2:1.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Slávisté po domácí kanonádě s Kladnem i tentokrát předvedli v Edenu ofenzivní smršť, z níž se ujaly právě dvě trefy Tomáše Necida, pro něhož to byl zásah číslo osm a devět v této ligové sezoně.

Obhájce titulu však pět minut před koncem duelu doma přišel o pět zápasů trvající domácí neprůstřelnost a o výhru se musel nakonec strachovat.

Domácí však brněnský tým, který po vyhazovu trenéra Petra Uličného vedl Aleš Křeček, předčili ve všech směrech.

Čtěte více: Další trenér v Gambrinus lize padl. V Brně končí Uličný

Tradičně velké nebezpečí hrozilo z křídelních prostor. Po gólovém konci už volala akce ze dvanácté minuty. To se po rychlé akci dostal k míči na pravé straně Jarolím. Prostrčil na Necida, který se pěkně zbavil Živného, jenže pálil těsně vedle tyče.

Více než třináct tisícovek fanoušků ale nečekalo na první gólovou radost dlouho. Po čtvrthodině hry utekl nalevo Švejnohovi Šmicer, jenž nikým neatakován seběhl k šestnáctce a parádní křížnou přihrávkou vybídl naběhnuvšího Tomáše Necida ke vstřelení úvodní branky.

Další dnešní zápasy sledujte ZDE

Pak vzplály na hřišti i negativní emoce. Volešák se svezl po Heinzovi, jenž se po svém soupeři ohnal. Rozhodčí Makovička však karty nevytahoval, zato slávističtí příznivci poté doprovázeli Heinzovy dotyky s míčem pískotem.

Domácí povzbuzení úvodním gólem se hnali dál do útočení. Pěkný centr vymyslel i Krajčík, ale pohledná akce se tentokrát neujala.

Po půlhodině o sobě dalo vědět také Brno. Nejprve Střeštíkův centr nepříjemně tečoval domácí Krajčík a brankář Vaniak musel pohotově vyrazit. A záhy znovu zahrozil Střeštík, když se ve vápně zbavil Brabce, jenže Suchý jej stačil nakonec včas odzbrojit.

Na plochu padly světlice

V závěru prvního dějství přišla snadná úloha pro Tomáše Necida, jemuž Krajčík parádně naservíroval míč na malé vápno a nejlepšímu slávistickému střelci jen stačilo ze dvou kroků trefit prázdnou branku.

To už bylo moc na brněnské příznivce, kteří naházeli na plochu světlice a na chvíli se musel zápas přerušit.

Tým z moravské metropole mohl snížit krátce po přestávce, kdy Hubáčkovu zpětnou přihrávku na Suchého vystihl Heinz a uháněl na domácí branku, na hranici šestnáctky jej však odzbrojil Tavares.

Čtěte dále: Bude nový stadion. Ostrava jen nechce být jako Slavia

Utkání muselo být přerušeno
Utkání muselo být přerušeno | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Čtvrthodiny po změně stran mohl zkompletovat Necid hattrick, ale jeho hlavičku po Černého centru brankář Lejsal vyrazil. Slávisté si hlídali dvoubrankový náskok, který mohl ještě navýšit střídajícící Dušan Švento. Ránu z dvaceti metrů s velkými obtížemi vyboxovával znovu Lejsal.

Brno však v závěru zápasu zabralo a vzruch přinesl střídající Josef Šural. Ten se nejprve odpoutal od Suchého a přihrál osamocenému Střeštíkovi, který ale z osmi metrů trefil jen boční síť.

Pět minut před koncem ale potrestal mladý útočník nedůslednost Slavie. Využil nedorozumnění Vaniaka s Brabcem a lobem vstřelil kontaktní gól, který změnil výsledek, ale ne tak tři získané body pro obhájce titulu.

Stínadly opět znělo „Plíšek ven!" Levý na úvod prohrál

Nečekané vítězství si v neděli odvezli z Teplic fotbalisté Olomouce. Těm stačila ke třem bodům jediná trefa z šedesáté minuty, o níž se postaral Michal Hubník.

Hanáci byli navíc po celý zápas lepším týmem a v závěru mohl konečné vítězství pečetit ještě střídající Štěpán, ovšem domácí ochránil od vyšší porážky gólman Belic.

Tato prohra opět rozbouřila nespokojené teplické fanoušky, kteří po závěrečném hvizdu vyzvali kouče Plíška k rezignaci. Naopak Olomouc po výhře nad Libercem získala další skalp ambiciózního celku.

Již devátou porážku v aktuální sezoně si připsala Viktoria Žižkov. Svěřenci Josefa Csaplára tentokrát padli na hřišti Českých Budějovic, kde po divokém závěru prohráli 2:3.

Pražané přitom vedli ještě čtyři minuty před koncem 2:1, když se dvakrát trefil makedonský útočník Naumov. Domácí ovšem předvedli impozantní závěr a poté, co nejprve vyrovnal Hudson dokázali strhnout konečné vítězství na svou stranu.

V nastaveném čase totiž zahrál hostující Xavier v pokutovém území rukou a nařízenou penaltu přetavil ve vítěznou trefu Benát.

Žižkov se tak stále krčí na dně ligové tabulky.

Společně s ním je pak na sestupových pozicích stále Zlín, který i s novým koučem Stanislavem Levým prohrál s Bohemians Praha 0:1.

Boleslav ztratila dvoubrankové vedení i kontakt se Slavií

Šanci udržet krok s vedoucí Slavií ztratila večer Mladá Boleslav, která remizovala na půdě Liberce 3:3. Na vedoucího obhájce trofeje tak nyní ztrácí už čtyři body.

Gólově bohaté utkání otevřel již ve dvanácté minutě liberecký kanonýr Andrej Kerič, který přesnou hlavičkou zužitkoval centr Papouška. Odpověď hostů však na sebe nenechala dlouho čekat.

Brzy na to se totiž opřel do míče Václav Kalina a jeho střelu nešťastně tečoval za Hauzrova záda obránce Polák. Obrat mohl dokonat vzápětí Jan Rajnoch, jenž zahrával po faulu na Pecku pokutový kop.

Kapitán Mladé Boleslavi ale následně střílel jen nad bránu.

I tak se ale hosté dostali ještě do přestávky do vedení. Devět minut před koncem první půle utekl po levé straně Mach a jeho centr usměrnil lehkou tečí do sítě Michal Papadopulos.

A když v průběhu druhé části zvýšil na rozdíl dvou branek hostující Jan Kysela, zdálo se, že si Boleslav odveze z Liberce všechny body.

Jenže v šestasedmdesáté minutě dostal tým Ladislava Škorpila do zpět do hry. Po přihrávce Bílka nejprve snížil střídající Frejlach a vzápětí stanovil konečný stav z takřka identické pozice Theo Gebre Selassie.

Slavia Praha - Brno 2:1 (2:0)
16., 37. Necid - 85. Šural
Slavia: Vaniak - Krajčík, Brabec, Suchý, Hubáček (73. Švento) - Jarolím (81. Belaid), Volešák, Tavares, Černý - Šmicer (63. Šenkeřík), Necid
Brno: Lejsal - Lira (46. Pašek), Trousil, Živný, Švejnoha - Okleštěk, Mareček, Polách, Střeštík - Vrána (61. Šural), Heinz