Nečekané drama! Němci udolali nadšené Alžířany v prodloužení

FOTO Drsné fauly, radost Evropanů, africké nadšení i smutek
Jenže týmy ze "Starého kontinentu" to neměly vůbec snadné. Francouzi zlomili odpor Nigérie až v posledních deseti minutách...
... a němečtí fanoušci dokonce museli trnout až do prodloužení.
Teprve tam dali jejich miláčci dvě branky a rozhodli o svém postupu.
Německý favorit v úvodu utkání v Porto Alegre působil nečekaně nervózně a hodně chyboval v rozehrávce. Už v osmé minutě musel gólman Neuer vyběhnout daleko z branky a zlikvidovat průnik Slimaního.
1. 7. 2014 0:40
Německo porazilo v osmifinále MS Alžírsko 2:1 a ve čtvrtfinále narazí na Francii.

Porto Alegre - Překvapivě dlouho vzdorovalo Alžírsko v osmifinále mistrovství světa v Brazílii fotbalistům Německa. Afričané hráli s favoritem otevřenou ofenzivní partii, v níž měli především v prvním poločase řadu velkých šancí ke skórování.

A protože Němci v závěru druhého poločasu zahodili tři stoprocentní šance, šlo se do prodloužení.

Hned na jeho začátku se trefil Andre Schürrle, postup pak pečetil v závěru Mesut Özil. Alžírské snížení Abdulmumína Džabúho v nastavení už nic neřešilo.

Němci, kteří vrátili Alžířanům stejným poměrem porážku z posledního klání na MS v roce 1982, tak postoupili podeváté za sebou mezi osm nejlepších týmů turnaje. V pátečním čtvrtfinále se pak utkají s Francií.

Alžířané velké šance v úvodu zahazovali

Favorit v úvodu utkání v Porto Alegre působil nečekaně nervózně a hodně chyboval v rozehrávce. Už v osmé minutě musel gólman Neuer vyběhnout daleko z branky a zlikvidovat průnik Slimaního.

Alžírsko bylo při svém premiérovém startu v osmifinále MS přímočařejší a několikrát rozebralo německou obranu. Slimaního gól hlavou nebyl správně uznán pro ofsajd a Ghulám jen těsně minul pravou tyč.

Evropský tým se přes větší držení míče k soupeřově brance moc nedostával. To se povedlo až těsně před pauzou. Mbuhli vyrazil jen před sebe dalekonosný pokus Kroose, ale dobíhající Götze z dorážky trefil pouze alžírského brankáře.

Mbuhli se blýskl i na začátku druhého poločasu, kdy konečky prstů vytáhl Lahmovu střelu. Německu se nedařilo sevřít protivníka pod souvislejší tlak, naopak Afričané hrozili z protiútoků. Fighúlí technickou ranou přestřelil, Slimaní namířil jen do náruče Neuera.

Mbuhli dlouho držel Alžířany nad vodou

V 80. minutě měl na hlavě vítězný gól Müller, ale zblízka ho pohotově vychytal alžírský gólman. O chvíli později autor čtyř branek na turnaji vystřelil z dobré pozice vedle.

Hned ve druhé minutě prodloužení však Německo otevřelo skóre. Müller našel před brankou střídajícího Schürrleho a ofenzivní hráč Chelsea střelou za nohou ukončil neprůstřelnost Mbuhliho.

Blízko vyrovnání byl o chvíli později Mustafá, který po chybě obrany jen těsně minul Neuerovu branku.

Až v poslední minutě prodloužení zvýšil na 2:0 Özil po dorážce Schürrleho střely. Záhy snížil náhradník Džabú, ale jeho mužstvu už na vyrovnání nezbyl čas. Německo až ve třetím utkání s Alžírskem neprohrálo.

Výsledek:

Německo - Alžírsko 2:1 po prodloužení (0:0, 0:0)

Branky: 92. Schürrle, 120. Özil - 120.+1. Džabú. Rozhodčí: Ricci - De Carvalho, Van Gasse (všichni Braz.). ŽK: Lahm - Hallíš. Diváci: 43.063.
Německo: Neuer - Mustafi, Mertesacker, Boateng, Höwedes - Schweinsteiger (109. Kramer), Lahm (70. Khedira), Kroos - Özil, Müller, Götze (46. Schürrle). Trenér: Löw.
Alžírsko: Mbuhli - Mandí, Mustafá, Bilkalím, Hallíš (97. Búghirra), Ghulám - Lasín - Fighúlí, Tajdir (78. Brahímí), Súdání (100. Džabú) - Slimaní. Trenér: Halilhodžič.

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.