Francie díky gólům v závěru přešla přes Nigérii

30. 6. 2014 19:54
Francie porazila v osmfinále MS Nigérii 2:0.
MS 2014, Francie-Nigérie: radost Francie; Blaise Matuidi a Karim Benzema
MS 2014, Francie-Nigérie: radost Francie; Blaise Matuidi a Karim Benzema | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Francie se po Nizozemích stali druhým evropským čtvrtfinalistou letošního mistrovství světa, když v osmifinále porazili Nigérii 2:0.

Oba góly padly po rohovém kopu. Nejprve skóre živelného utkání otevřel v 79. minutě Pogba, pojistku pak v nastavení přidal nešťastným zásahem do vlastní sítě Yobo.

Francie se o postup do semifinále utká s Německem, které až v prodloužení udolalo 2:1 Alžírsko.

Ofenzivní začátek

Hráči obou zemí od začátku na nic nečekali a hned začali útočit. První pozdravy na branky poslali Giroud a na druhé straně Emenike, oba ale stříleli mimo.

V 19. minutě už se Nigerijci radovali z gólu, jenže Emenike byl v těsném ofsajdu, a tak jeho trefa nemohla platit. Africký tým se jako outsider vůbec nedal a hodně se tlačil do zakončení, z čehož plynula řada rohových kopů, ale jejich exekuce už se Mosesovi a spol. nedařila.

Pěknou akci předvedla také Francie, když si Pogba vyměnil balón Valbuenou a pak pálil z voleje do připraveného brankáře Enyeamu. Tempo ochablo až v závěru poločasu, a mužstva tak odešla do kabin za stavu 0:0.

Francie tápala, Giroud musel na hrot

Po přestávce byli chvíli Nigerijci lepší a favorita zápasu přehrávali. Navíc zemi galského kohouta zatrnulo, když se Matuidi prošel po noze Onaziho, za kterou dostal francouzský záložník ale jen žlutou kartu. Nigerijský hráč ovšem musel střídat a opouštěl hřiště na nosítkách.

Tlak Francie přišel po stažení Girouda z hrotu útoku, kam se přesunul Benzema a právě tento hráč se dostal k první velké šanci, když po narážečce s Cabayem už překonal gólmana, ale Moses vykopl balón z brankové čáry.

Nigérie se ze zámku nemohla dostat. Cabaye trefil břevno, Benzemovu hlavičku zase vychytal Enyema. Jenže poté zahrávali Francouzi roh, nigerijský brankář míč podběhl a Pogba tak mohl trknout míč do prázdné brány.

Africký tým pak už otevíral hru a Francie v nastavení přidala pečeť na svůj postup. Valbuenův centr si totiž do vlastní sítě srazil Yobo.

Mistrovství světa ve fotbale - osmifinále:

Francie - Nigérie 2:0 (0:0)

Branky: 80. Pogba, 90.+2 vlastní Yobo. Rozhodčí: Geiger - Hurd (oba USA), Fletcher (Kan.). ŽK: Matuidi (Fr.). Diváci: 67.882.

Francie: Lloris - Debuchy, Varane, Koscielny, Evra - Pogba, Cabaye, Matuidi - Valbuena (90.+3 Sissoko), Giroud (62. Griezmann), Benzema. Trenér: Deschamps.

Nigérie: Enyeama - Ambrose, Yobo, Omeruo, Oshaniwa - Onazi (59. Gabriel), Mikel - Moses (89. Nwofor), Odemwingie, Musa - Emenike. Trenér: Keshi.