20. 12. 2007 22:35
Fiorentina - Mladá Boleslav 2:1 (1:0)
Procházka z Mladé Boleslavi brání hráče Fiorentiny Semioliho
Procházka z Mladé Boleslavi brání hráče Fiorentiny Semioliho | Foto: Reuters

Fiorentina - Senzace se nekoná. Fotbalisté Mladé Boleslavi prohráli ve čtvrtek na hřišti Fiorentiny a stejně jako v loňské sezoně jsou vyřazeni z Poháru UEFA po bojích v základní skupině.

Středočeský celek se od začátku pustil do svého soupeře bez bázně. Mužstvo z Florencie sice převyšovalo svěřence Zdeňka Ščasného po herní stránce, ale ti dlouho nepouštěli domácí do výraznějšího tlaku.

První šanci si proto aktuálně pátý tým italské ligy vypracoval až ve dvacáté minutě. Kdo jiný u toho mohl být, než rumunský kanonýr Adrian Mutu. Fanoušky však neuklidnil, jelikož jeho střelu zlikvidoval gólman Pižanowski.

Mladá Boleslav se snažila o to, aby protivník dlouho nemohl držet míč. Kouskovat hru se hostům dařilo, což však bylo na úkor atraktivity. Ačkoliv český klub musel vyhrát, vůbec to na touhu po třech bodech nevypadalo.

Přišel trest. Obrana zaváhala v nejnevhodnější chvíli, když Procházka dvě minuty před koncem poločasu ve vápně fauloval Pazziniho. Rozhodčí bez jakéhokoliv zaváhání ukázal na značku pokutového kopu a Mutu střelou doprostřed brány poslal Fiorentinu do vedení.

Bylo vidět, jak v základní jedenáctce chybí špílmachr. Potrestaný Matějovský seděl pouze na tribuně a ostatní byli bez jeho přihrávek bezradní. Za poločas vystřelili pouze jednou a tento jediný pokus ani branku neohrozil.

Útočná hra přinesla po gólu na každé straně

V kabině si Boleslavští vyslechli svoje a do druhé půle nastoupili aktivněji. Předváděný fotbal se diametriálně změnil, když se začalo mnohem více útočit. V 48. minutě unikl po levé straně Kalina, ex-kladenskému záložníkovi se podařilo i odcentrovat, jenže nabíhající Mendy míč netrefil.

Zabrali také domácí, jejichž útokům se hosté bránili často jen za cenu odkopů. Jakoby to byla snad taktika od zkušeného kouče Ščasného. Ujfaluši a spol. se namlsali a zapomněli bránit.

Byla to otázka pár vteřin, kdy se několik hráčů českého týmu přesunulo z protiútoku na druhou stranu hřiště. K míči se dostal Rajnoch, k bráně ještě minimálně 26 metrů. Málokdo v tu chvíli čekal střelu, ani gólman Lupatelli ne, což byla chyba. Balon zapadl v 60. minutě, což znamenalo jediné - vyrovnáno!

Radost však hostům vydržela jen krátce. Na hřiště přišel útočník Vieri a tentokráte zase zaváhala Boleslav. Bývalému italskému reprezentantovi adresoval výbornou přihrávku Semioli, Vieri šel sám na bránu a Pižanowski byl bezmocný - 2:1.

Fiorentina si hlídala další vývoj zápasu. Do šancí se probojoval znovu Vieri, nadějnou příležitost měl v 80. minutě ještě Liverani. Oni, ani hráči Mladé Boleslavi už v závěru síť nerozvlnili, a tak se po výsledku 2:1 mohlo radovat z výhry i postupu mužstvo z Itálie.

Středočeši porazili ve skupině jen Elfsborg, což je zařadilo v celkovém účtování na čtvrtou pozici. Jediným zástupcem českého fotbalu v Evropě tak zůstává pražská Slavia, kterou v pátek čeká losování vyřazovací části Poháru UEFA.